Gönderen Konu: Cinnamon İçin Web Tarayıcı Entegrasyonu Mümkün mü?  (Okunma sayısı 64 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Neyden bahsettiğimi KDE'den örnek vereyim. KDE masaüstü ortamında web tarayıcı entegrasyonu adında bir özellik var. Bir de bunun için Firefox ve Chrome eklentileri var. Eğer KDE masaüstü ortamı kullanıyorsanız ve eklentiyi web tarayıcınıza kurduysanız web tarayıcınız masaüstü ortamınızla tam uyumlu oluyor.

Mesela benim bilgisayarımda video oynatma, duraklatma, ileri ve geri sarma tuşları VLC, Spotify ve diğer medya oynatıcılarda kusursuz çalışıyor ama web tarayıcıda izlemekte olduğum bir video veya dinlemekte olduğum bir müzikte çalışmıyor. Çünkü web tarayıcı bir medya programı değil. İşte KDE masaüstü ortamındaki bu entegrasyon bu sorunu ortadan kaldırıyor. Bilgisayarın medya tuşlarını Youtube'da ve diğer medya sitelerinde kullanabiliyorsunuz.

Başka faydaları da var: Eğer KDE Connect kullanıyorsanız web tarayıcıdaki linkleri telefonunuza doğrudan gönderebiliyorsunuz. Ayrıca alt+tab tuşları pencereler arasında dolaşırken tarayıcının sekmeleri de araya koyuyor. Bir şey daha, indirmeler KDE bildirim alanından anlık görüntüleniyor. (Sanırım Cinnamon'da sadece indirme bitti diye bildirim alabiliyoruz)

Tarayıcı ve masaüstü uyumunu böyle üst seviyeye taşıyan şey Cinnamon'da da mümkün müdür? Firefox için eklentiyi kurdum ama Cinnamon'da çalışmadı. Olsa çok güzel olurdu. Eğer yoksa Cinnamon geliştiricilerine bir özellik önerebilirim. Konu hakkında bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Cinnamon İçin Web Tarayıcı Entegrasyonu Mümkün mü?
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2019, 20:05:57 »
Burada bir istek konusu açılmış, sanırım benzer bir şey. Bütünleştirme için MPRIS'ten (Media Player Remote Interfacing Specification) bahsediliyor. Araştırınca buradaki github sayfasına ulaştım. Burada uygulamanın Chromium tabalı tarayıcılar için bütünleştirmesinden bahsediliyor. Bir de Firefox için buradaki eklenti var, youtube, pandora, spotify, bandcamp, google play, yandex, soundcloud, tidalhifi, deezer, plex, vk vb. için ortam-tuşları desteği sağlayabiliyormuş.

Kdeconnect için yine bir Firefox eklentisi mevcut.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2019, 20:57:42 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Ynt: Cinnamon İçin Web Tarayıcı Entegrasyonu Mümkün mü?
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2019, 20:08:30 »
@Butterfly o Firefox eklentisini az önce denedim. Çalışmadı.