Gönderen Konu: [Çözüldü] Toshiba Satellite M70-340 Linux Mint Kurulamama Sorunu.  (Okunma sayısı 522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
Ynt: Toshiba Satellite M70-340 Linux Mint Kurulamama Sorunu.
« Yanıtla #15 : 03 Mart 2019, 20:10:42 »
Ben bu şekilde hiç kurulum yapmadım. Paylaştığınız videoyu incelemenizi ya da arama motorları ile ulaşabileceğiniz kaynakları incelemenizi önermekten başka bir şey yapamıyorum.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı WindowsYok

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia geforce 930 mx
  • İşlemci: İntel i5
« Yanıtla #16 : 04 Mart 2019, 12:22:48 »
Eski bir bilgisayar olunca sıkıntılarıda beraberinde getiriyor. Neredeyse tüm DVD'lerimi bitirdi ve yine olmadı. Kurulumu başlatıyorum yükleme ekranı geliyor ama bilgileri kopyalarken veya paketleri kurarken hata verip yükleme işlemi yarıda kalıyor. Belkide donanımsal bir uyuşmazlık vardır bilemiyorum fakat sonuç itibari ile olmadı. İstemesemde Windows kurarak gittiği yere kadar kullanılacaktır :(
@Butterfly , ilgilendiğin için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı WindowsYok

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #18 : 04 Mart 2019, 15:17:46 »
Böyle bir seçenek göremedim.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
« Yanıtla #19 : 04 Mart 2019, 17:06:09 »
Seçenek değil zaten , grub'ta ilgili satırı ekleyerek yapılıyor.
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı WindowsYok

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #20 : 06 Mart 2019, 13:43:14 »
 Linux ailesine bir bilgisayarı daha kazandırmanın mutluluğu içindeyim :) Çok fazla deneme ve uğraşın ardından sorunumu hallettim ve Linux işletim sistemini bilgisayara kurabildim. En baştan alarak cihazın özelliklerinden ve yükleme işlemlerinden bahsetmek istiyorum.

Laptop Özellikleri
  • Marka ve Model : Toshiba Satellite M70-340
  • İşlemci : Intel® Pentium® M işlemci 735A , 1.7 GHz
  • Ekran Kartı : Intel 910GML/915 GM Express Chipset Family
  • Sabit Disk : 320 GB
  • Bellek Hızı : 1.5 GB
  • Kablolu İnternet : Realtek RTL8139/810x PCI-E Gigabit Ethernet NIC
  • Kablosuz İnternet : Intel Pro 2200/2195 wireless 
  • Ses : Realtek AC97 Audio

Cihazın Mevcut Durumu (Aşağıda belirttiğim durumlar çerçevesinde kurulum aşamaları oluşturulmuştur)
    • Cihaz açılıyordu ve içinde Windows 7 işletim sistemi yüklüydü
    • Cihaz eski olduğu için USB BIOS aktif etme seçeneği yoktu
    • Optik sürücü (CD/DVD ROM) oluşturduğum kurulum DVD'lerinin (kurmak istediğim Linux dağıtımlarının hepsi hariç bazı Windows DVD'lerini kabul ediyordu) bazılarını okuyor bazılarını okumuyordu. Bu durumu, cihaz eski olduğu için optik okuyucunun yaşına verdim.

Kurulum İçin İhtiyaç Duyulanlar
      • Harici DVD RW (USB'li dışarıdan bağlanan)
      • Boş USB Flash Disk
      • Boş DVD
      • Kablolu internet bağlantısı

Kurulum (Aşağıda anlatılacak olan kurulum Windows ortamında gerçekleştirildi)
        • Cihaz düşük özelliklerde olduğu için sistemi yormayacak Linux dağıtımlarından biri olan "Lubuntu V16.04.1 Alternate i386 x32" 'i tercih ettip, ISO dosyasını indirdim. (Sistemin kaldırmayacağını düşünerek Linux Mint kuramadım. Ayrıca dilerseniz sisteminize uygun başka Linux dağıtımlarını kurabilirsiniz.)
        • Lubuntu ISO dosyasını "LinuxLive USB Creator" programı ile USB'ye aktardım.
        • Aynı Lubuntu ISO dosyasını "Ashampoo Burning Studio 19" ile boş DVD'ye EN DÜŞÜK HIZ ayarını kullanarak yazdırdım. (Dilerseniz başka program kullanabilirsiniz.)

NOT : Bundan sonra bahsedeceğim işlerler sizlere garip gelebilir fakat yukarıda bahsettiğim mevcut durumum göz önüne alındığında başka türlü çözüme kavuşturamadım.

• Cihaz açılışında USB seçeneği olmadığı için "EasyBCD" isimli programı kullanarak BIOS genişletme işlemini yapılacaktır. Programı kurduktan sonra "Add New Entry" kısmına gelerek Windows sekmesi seçiliyken "BIOS Extender" bölümündeki "Install PloP" tıklayıp minicik bir kurulum yapacaktır. "PloP" kurulduktan sonra programı kapatabilirsiniz. ("Plop" ile ilgili daha detaylı ve farklı BIOS BOOT ayarları hakkında bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.)
        • Harici DVD RW'ı cihazın USB girişine takalım ve içine daha önceden hazırlamış olduğumuz Lubuntu kurum DVD'sini yerleştirelim. (Bunu yapma sebebim, kurulum sırasında gerekli dosyaları alabilmek için benden DVD ROM'a takılı kurulum DVD istemesidir. Kendi optik sürücüsü hazırladığım DVD'yi görmediği için harici DVD RW kullanmak zorunda kaldım.)
        • Hazırladığımız Lubuntu USB Flash Disk'i cihazın boş olan USB girişine takalım. (Bunu yapma sebebimiz ise cihaz ilk açılışta USB Flash Disk'i okuyarak, Lubuntu kurulum menüsüne ulaştırmaktır. Belki aklınıza gelecektir, DVD hazırladık ve harici DVD RW var USB Flash Disk'e ne gerek var? Çünkü; nedenini bilmiyorum ama açılısı harici DVD RW ile gerçekleştiremiyor o yüzden USB oluşturmak durumundayım.)
        • Kablolu internet bağlantısını cihaza verelim.
        • Cihazı yeniden başlatalım ve açılışta karşımıza "Windows ..." ve "EasyBCD Bios Extender" seçeneği gelecektir. Burada Easy'yi sececeğiz ve bizi farklı bir ekrana getirecektir.

Resimde görüldüğü gibi yesil yazı ile olan USB seçeneğini seçeceğiz ve oluşturduğumuz USB Flash Disk den USB BOOT olarak Linux kurulum menüsü açılacaktır. Kurulum bir miktar bende uzun sürdü ama sorunsuz bir şekilde bitirdi.

Kurulum Sonrası
          • Hiçbir driver yüklememe gerek kalmadan Lubuntu sorunsuz çalıştı. Lubuntu'nun kendi ufak bir sistem güncellemesini yaptıktan sonra akıcı bir şekilde kullanmaya başladım. Linux'un düşük tüketimi ve sistemi yormayan yapısı sayesinde cihaz daha rahat etti ve soğutucu fan bile daha sakin çalışıyor :)
          • Kurulum sonrası kendi sisteminde olan Mozilla Firefox, internetten video izlerken sesin normal fakat görüntünün donarak arkadan gelmesi sorunu ile karşılaştım. Bunun için kendi paket yöneticisinde olan Chromium'u kurarak sorunu çözüm.
          • Lubuntu paket sistemi için çok fazla beklenti içine girmemek gerekiyor. Bazen aradığınız şeyler bulunmayabilir fakat düşük sistemler için gerekli herşey mevcut sizi yarı yolda bırakmıyor.
          [/list][/list][/list][/list]
          « Son Düzenleme: 19 Mart 2019, 21:23:50 Gönderen: WindowsYok »