Gönderen Konu: [Çözüldü] Toshiba Satellite M70-340 Linux Mint Kurulamama Sorunu.  (Okunma sayısı 514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WindowsYok

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia geforce 930 mx
  • İşlemci: İntel i5
    Laptop Bilgileri
    • Marka : Toshiba
    • Model Name : Satellite M70-340
    • Model No : psm70e-02c00xte

Merhaba. Eski bir laptop elime geçti. Cihazın içinde Windows XP yüklüydü. Bu cihaza Linux Mint 19.1 xfce x32  yüklemek istiyorum. Cihazın Bios bölümünde Boot seçeneği olarak "CD/DVD, +HDD, FDD, LAN" seçenekleri var. Sanırım eski bir Bios olduğu için USB ile kurulum yapılamıyor. Bunun üzerine Linux Mint kurulum DVD'si oluşturdum (ImgBurn ve Infrarecorder isimli iki ayrı programdan iki ayrı DVD oluşturup denedim) . Bios'dan "CD/DVD" Boot seçeneğini seçerek yeniden başlatmama rağmen Linux Mint Boot olarak çalıştıramadım. Deneme amaçlı elimde olan Windows 7 DVD' yi taktığımda Boot olarak okudu ve kurulum yaptı. Cihaza Linux Mint yüklemek istiyorum, atladığım veya yanlış yaptığım bir şey varsa yardımcı olur musunuz?
https://www.linuxmint.com/download.php Linux Mint 19.1 xface x32 İSO dosyasını indirdiğim adres.[/list]
« Son Düzenleme: 06 Mart 2019, 13:44:11 Gönderen: WindowsYok »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Toshiba Satellite M70-340 Linux Mint Kurulamama Sorunu.
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2019, 13:48:13 »
Bu aygıtta Pentium M işlemcisi varmış, aslında Linux Mint 32 bit sürümler forcepae değişkeni ile bu sisteme kurulabilir. DVD'yi çalıştırdığınızda 10 sn. geri sayım ekranı geldiğinde sağ ya da sol ok tuşlarına tıklayarak isolinux menüsüne ulaşaın. Burada Forcepae seçeneği ile başlatmayı sağlayacak bir girdi göreceksiniz, sistemi bununla başlatmayı deneyin.

Eğer bu aşamaya hiç gelemiyorsanız, öncelikle indirdiğiniz ISO dosyasının sha256 doğrulmasını yapın. Ayrıca DVD medyaya mümkün olan en yavaş hızda yazdırmayı deneyin (4x olabilir).
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı WindowsYok

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 02 Mart 2019, 14:50:16 »
Alıntı
Linux Mint 32 bit sürümler forcepae değişkeni ile bu sisteme kurulabilir. DVD'yi çalıştırdığınızda 10 sn. geri sayım ekranı geldiğinde sağ ya da sol ok tuşlarına tıklayarak isolinux menüsüne ulaşaın. Burada Forcepae seçeneği ile başlatmayı sağlayacak bir girdi göreceksiniz, sistemi bununla başlatmayı deneyin.
Bahsettiğiniz aşamaya hiç gelemiyorum. DVD ile çalıştırdığımda DVD'yi okuyor fakat Boot menüsüne gelmiyor. (Aşağıdaki resimlerde yer alan menüye hiç gelemiyorum.)

İSO Dosyasını sha256 doğrulaması yaptığımda kaynak kod ile aynıydı. DVD' yi tekrar 4x ile yazdırıp denedim ama sonuç yine aynı, Linux Mint' i Boot olarak başlatmadı. DVD' yi okumaya çalıştı sonra Windows 7 açıldı.
« Son Düzenleme: 02 Mart 2019, 14:51:38 Gönderen: WindowsYok »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 02 Mart 2019, 15:02:09 »
Linux Mint 18.3 Xfce 32 bit sürümü deneyebilirsiniz. Ya da daha uyumlu olması için Debian i386 sürümlerden birisi denenebilir, Xfce ya da Lxde sürümlerden birisi olabilir.

Çevrimdışı WindowsYok

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 02 Mart 2019, 22:37:16 »
"debian-live-9.8.0-i386-lxde+nonfree" isimli İSO dosyasını indirip düşük bir hız ile DVD oluşturdum fakat yine bir süre DVD'yi okumaya çalıştı ve Debian kurulum menüsüne geçmeyip Windows işletim sistemi açıldı.
« Son Düzenleme: 02 Mart 2019, 23:16:53 Gönderen: WindowsYok »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 02 Mart 2019, 23:33:49 »
Açılış sırasında bir kısayol tuşu ile, sistemi başlatacağınız aygıtı seçebilmeniz gerekir. Mesela benim sistemimde F9 tuşuna basaında açılış yapabileceğim aygıtlar listeleniyor. Bu kısayol tuşu her sistemde farklıdır, bir de bu şekilde başlatmayı deneyebilirsiniz.

Çevrimdışı WindowsYok

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 02 Mart 2019, 23:42:58 »
Cihaz F12 ile başlatma seçenekleri kısmına geliyor. Hem F12 tuşu ile hemde Bios kısmından "CD/DVD" seçeneğini seçtiğim halde Linux Boot başlamadı. Daha önce elimde olan Windows 7 DVD' yi okuyup kurulum yapabildim fakat Linux neden kuramıyorum anlayamadım.
« Son Düzenleme: 02 Mart 2019, 23:44:29 Gönderen: WindowsYok »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 03 Mart 2019, 00:01:33 »
BIOS ayarlarını sıfırlamayı dener misiniz?

Çevrimdışı WindowsYok

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 03 Mart 2019, 01:15:42 »
Bios ayarlarını sıfırladım yine aynı. Şuan idareten laptopda Windows 7 yüklü ve elimde olan eski Windows 7 DVD'leri açılışta birlikte başlatıyor mu diye denediğimde bazılarını başlatıyor bazılarını başlatmıyor. Başlattığı DVD'leri Windows açıkken takıp içine giriş yapabiliyorum fakat açılışta birlikte başlatmadıklarına giriş yapamıyorum (öylece kalıyor dosya içine girmiyor). Ayrıca önceki denememde oluşturduğum Debian DVD'yi başka bilgisayarda DVD Sürücüsü başlat seçeneği ile başlatıp kurulum ekranına ulaşabildim. Çok garip bir durum. Oluşturduğum DVD'lerde sorun var desem başka bilgisayarda çalışmazdı. Toshiba laptop, kurulum için oluşturulan her DVD'yi kabul etmiyor gibi. Linux kurulum DVD'si oluşturmak farklı bir yöntem var mı? veya şuan Windows 7 kurulu, Linux İSO dosyasını içine atıp oradan kurulumu başlatma gibi bir durum olabilir mi?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #9 : 03 Mart 2019, 01:23:13 »
Debian ISO dosyalarında, Windows altında kuruluma başlatma için bir dosya oluyor, bunu deneyebilirsiniz. Çalışan sürümde var mıdır bilemiyorum. Netinstall sürümde vardı sanırım. Buradaki medyayı deneyin bakalım, ağ kartlarıyla minimum sorun için nonfree firmware içeren dosyaları paylaşıyorum.

Çevrimdışı WindowsYok

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #10 : 03 Mart 2019, 02:03:34 »
Verdiğiniz adresteki ISO dosyasını indirip masaüstüne Winrar ile çıkarttım. Setup'a tıklayınca "win32-loader.ini bulunamadı." hatası verdi. Halbuki dosya klasörün içinde mevcut hemen altında duruyor.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #11 : 03 Mart 2019, 02:07:01 »
CD'ye yazdırın.

Çevrimdışı WindowsYok

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #12 : 03 Mart 2019, 02:28:32 »
"win32-loader.ini bulunamadı." hatasını giderdim. Verdiğiniz linkteki "firmware-9.8.0-i386-netinst.iso " isimli dosyayı Winrar ile açıp içindeki Setup'u tıklayınca aşağıdaki görüntüdeki gibi ilerleyerek bilgisayarım yeniden başlatıldı ve Debian kurulum menüsüne ulaştım. Şimdi bu kısımda yükleme dosyalarını DVD'den mi alacak yoksa Windows'un içinde Winrar'dan açtığım dosyadan çekebilecek mi? Ayrıca DVD'ye "firmware-9.8.0-i386-netinst.iso " kalıbını yazdırdım fakat DVD ROM'u Debian tanımadığı için yükleme sağlanamadı sanırım.

« Son Düzenleme: 03 Mart 2019, 03:28:50 Gönderen: WindowsYok »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #13 : 03 Mart 2019, 14:00:44 »
Şununla kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. Win32-loader-Stable

Çevrimdışı WindowsYok

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #14 : 03 Mart 2019, 19:49:29 »
Eksik veya yanlış bir şey yapmamak adına indirdiğim "win32-loader" 'i tam olarak nasıl kullanacağımban hahseder misiniz?