Gönderen Konu: Linux Mint 19 Tara masaüstü arka plan sorunu  (Okunma sayısı 113 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hataman

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: 19. tara
  • Masaüstü: xfce
Linux Mint 19 Tara masaüstü arka plan sorunu
« : 10 Şubat 2019, 17:11:46 »
Merhabalar, bir seneyi aşkındır Linux Mint 18 Serena Xfce kullanmaktaydım. Laptopuma ssd taktırmak istedikten sonra yeni sürüm 19 Tara yı indirdim ve ssd ye kurdum.Web programlama ile uğraştığımdan ilk iş apache Mariadb ve php kurmak oldu. Buraya kadar herşey sorunsuzca devam etti. Kurulumlar bittikten sonra fark ettim ki masaüstüne sağ tıklayarak ulaştığım masaüstü ayarlarında arkaplan resimleri gelmiyor ve başka bir klasörden de resim seçemiyorum fakat herhangi bir klasörde bir resmi sağ tık menuden arkaplan resmi yap diyebiliyorum. Bilgisayar yeniden başlatıldığında masaüstü arkaplanı tek renk olarak geliyor.Root izinlerlemi alakalı tam olarak bir çözüm bulamadığım için bir konu açma ihtiyacı hissettim. Bir yıllık kullanıcıyım ama çok hakim de değilim linuxa.

İkinci sorunum ise; bir yıl önce windows10 un yanına kurmuştum Minti şimdi birde Tarayı kurunca sistem grub da 3 tane işletim sistemi oldu.Artık windows kullanma ihtiyacı hissetmiyorum onu tamamen kaldırmak istiyorum ve Serena da fazlalık olduğuna göre onuda kaldırıp sadece Tarayı kullanmak istiyorum.Biraz araştırma yaptım ama bulduğum hep linuxu grubdan kaldırmak üstüne oldu.Yabancı bir kaynaktan Grub Customizer e ulaştım onu kurdum. Programı açtığımda karşıma gelen işletim sistemleri içerisinde Tara yok. Ubuntu, Windows10 ve Serena var. Emin olamadığımdan herhangi bir işlem yapmadım size danışmadan önce.

Her iki konu hakkında da yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Düzenleme: Konu başlığı
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2019, 19:08:43 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Linux Mint 19 Tara masaüstü arka plan sorunu
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2019, 19:08:03 »
Size de merhaba,

Forumda aynı başlık altında farklı soru ve sorunlar hakkında konuşmuyoruz. Bu başlık altında masaüstü arkaplanı ile ilgili husus üzerinde duralım. Grub ile ilgili hususlar için yeni bir konu açabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki konuzu inceleyebilirsiniz.

Masaüstü arkaplan resimleri için, Ayarlardan Masaüstü seçeneğine geliniz. Dizin seçeneğine tıklayıp, açılan alandan Diğer seçeneğinizi seçiniz.

Sonra, Dosya Sistemi => usr => share => Xfce4 => Backdrops dizinini seçerseniz öntanımlı masaüstü resimlerini kullanabilirsiniz. Aynı durum diğer dizinler içinde geçerli, dosya yerine resimlerin bulunduğu dizini seçiniz.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı hataman

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2019, 19:49:49 »
Cevabınıza teşekkürler, bir daha konu açarken kurallara dikkat ederim. Sorunuma verdiğiniz cevap maalesef aradığım cevap değil.  Linuxa çok hakim değilim derken Linux cahiliyim demek istemedim. Gösterdiğiniz adımları biliiyorum ve ne Backdrops klasöründen nede başka bir klasörden resim seçilemiyor bir ekran görüntüsü yüklersem anlatma istediğim daha iyi anlaşılır sanırım.
[
izinlerle alakalı olduğunu düşünüyorum ama usr/share izinlerini değiştirmek ne sonuçlar doğurur bilemediğim için cevabı burada arıyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 10 Şubat 2019, 20:59:13 »
Linux dosya sistemi hiyerarşisi ile ilgili bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.

http://www.cagataycebi.com/linux/file_system/file_system.html
https://bidb.itu.edu.tr/seyir-defteri/blog/2013/09/06/dizin-hiyerar%c5%9fisi
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Linux_dosya_sistemi_hiyerar%C5%9Fisi

/usr dizini paket yönetimi ile kurulan uygulamaların dosyalarının bulunduğu dizindir. Masaüstü ortamı dahil pek çok unsur paket yönetimi ile kurulduğu için, bunlara ait pek çok dosya bu dizin ve alt dizinleri altında tutulur. Bunların izinlerinde yapılacak yanlış bir değişiklik, bu uygulamaların (masaüstü ortamı dahil) düzgün çalışmamasına neden olabilir.

Siz sanırım böyle bir işlem gerçekleştirdiniz, eğer öyleyse sistemi yeni baştan kurmanız en uygun yol olacaktır.

Çevrimdışı hataman

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 10 Şubat 2019, 21:01:50 »
Ben herhangi bir izin değişikliği yapmadım, yapmayı düşündüm ama bunun sorun yaratabileceğini anladığımdan vazgeçip sizden yardım istedim.
linkleri bir inceliyeyim bakalım bir çözüm bulabilecekmiyiz.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 10 Şubat 2019, 21:08:18 »
Aşağıdaki komutların çıktısını paylaşınız.

Kod: [Seç]
ls -l /usr/share/xfce4/backdrops/
dpkg -l | grep backgrounds

Bir de güncel değilse, sisteminizi güncellemeyi deneyiniz.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2019, 21:11:31 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı hataman

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 10 Şubat 2019, 21:17:20 »
Sistemim güncel dün kurdum daha. Çıktılar şu şekilde klsör boş değil.

$ ls -l /usr/share/xfce4/backdrops/
toplam 1316
lrwxrwxrwx 1 root root      51 Şub  9 23:06 edesigner_linuxmint.png -> ../../backgrounds/linuxmint/edesigner_linuxmint.png
lrwxrwxrwx 1 root root      46 Şub  9 23:06 ktee_linuxmint.png -> ../../backgrounds/linuxmint/ktee_linuxmint.png
lrwxrwxrwx 1 root root      41 Şub  9 23:06 linuxmint.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint/linuxmint.jpg
-rwxr-xr-x 1 root root 1296304 Kas 30 23:21 linuxmint.png
lrwxrwxrwx 1 root root      46 Şub  9 23:06 sele_linuxmint.png -> ../../backgrounds/linuxmint/sele_linuxmint.png
lrwxrwxrwx 1 root root      52 Şub  9 23:06 tara_aaronphs_hawaii.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/aaronphs_hawaii.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      55 Şub  9 23:06 tara_bfantinatti_flower.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/bfantinatti_flower.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      57 Şub  9 23:06 tara_emcomeau_the_process.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/emcomeau_the_process.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      60 Şub  9 23:06 tara_evablue_jacques_cartier.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/evablue_jacques_cartier.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      61 Şub  9 23:06 tara_jankaluza_manuwatu_river.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/jankaluza_manuwatu_river.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      63 Şub  9 23:06 tara_jankaluza_superabstraction.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/jankaluza_superabstraction.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      59 Şub  9 23:06 tara_jfvalois_burrard_inlet.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/jfvalois_burrard_inlet.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      52 Şub  9 23:06 tara_jkosinska_sugar.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/jkosinska_sugar.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      49 Şub  9 23:06 tara_jowens_kauai.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/jowens_kauai.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      49 Şub  9 23:06 tara_jplenio_lake.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/jplenio_lake.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      66 Şub  9 23:06 tara_jspires_waiting_for_the_waves.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/jspires_waiting_for_the_waves.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      60 Şub  9 23:06 tara_monika_pure_green_grass.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/monika_pure_green_grass.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      62 Şub  9 23:06 tara_msager_breathtaking_place.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/msager_breathtaking_place.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      58 Şub  9 23:06 tara_oskarssylwan_symmetry.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/oskarssylwan_symmetry.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      57 Şub  9 23:06 tara_proskurovskiy_coffee.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/proskurovskiy_coffee.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      55 Şub  9 23:06 tara_proskurovskiy_palm.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/proskurovskiy_palm.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      65 Şub  9 23:06 tara_rsmith_single_blade_of_grass.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/rsmith_single_blade_of_grass.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      59 Şub  9 23:06 tara_sezgin_being_different.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/sezgin_being_different.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      50 Şub  9 23:06 tara_tomvining_aso.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/tomvining_aso.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      52 Şub  9 23:06 tara_whmii_toy_store.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/whmii_toy_store.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      60 Şub  9 23:06 tara_withluke_liberty_island.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/withluke_liberty_island.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      57 Şub  9 23:06 tara_wjusten_machu_picchu.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tara/wjusten_machu_picchu.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      53 Şub  9 23:06 tessa_aruban_pitsunda.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/aruban_pitsunda.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      54 Şub  9 23:06 tessa_asoggetti_summit.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/asoggetti_summit.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      62 Şub  9 23:06 tessa_bfantinatti_small_leaves.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/bfantinatti_small_leaves.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      51 Şub  9 23:06 tessa_dcoffman_lake.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/dcoffman_lake.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      59 Şub  9 23:06 tessa_dking_autumn_in_japan.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/dking_autumn_in_japan.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      60 Şub  9 23:06 tessa_fhaller_surreal_sunset.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/fhaller_surreal_sunset.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      52 Şub  9 23:06 tessa_ghiles_portree.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/ghiles_portree.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      53 Şub  9 23:06 tessa_ibandura_fields.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/ibandura_fields.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      64 Şub  9 23:06 tessa_jankaluza_hamilton_gardens.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/jankaluza_hamilton_gardens.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      59 Şub  9 23:06 tessa_jankaluza_te_parapara.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/jankaluza_te_parapara.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      59 Şub  9 23:06 tessa_jankaluza_thunderbird.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/jankaluza_thunderbird.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      52 Şub  9 23:06 tessa_kemsley_kluane.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/kemsley_kluane.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      53 Şub  9 23:06 tessa_ripato_positano.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/ripato_positano.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      60 Şub  9 23:06 tessa_sezgin_cherry_blossoms.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/sezgin_cherry_blossoms.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      49 Şub  9 23:06 tessa_sezgin_lily.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/sezgin_lily.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      49 Şub  9 23:06 tessa_sezgin_rose.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/sezgin_rose.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      50 Şub  9 23:06 tessa_skunze_beach.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/skunze_beach.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      50 Şub  9 23:06 tessa_skunze_coast.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/skunze_coast.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      53 Şub  9 23:06 tessa_skunze_mallorca.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/skunze_mallorca.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      53 Şub  9 23:06 tessa_tegethoff_moons.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/tegethoff_moons.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      53 Şub  9 23:06 tessa_tegethoff_ridge.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/tegethoff_ridge.jpg
lrwxrwxrwx 1 root root      57 Şub  9 23:06 tessa_tgrimbert_santorini.jpg -> ../../backgrounds/linuxmint-tessa/tgrimbert_santorini.jpg

$ dpkg -l | grep backgrounds
ii  mint-backgrounds-tara                      1.1                                        all          The desktop backgrounds for Linux Mint 19 Tara
ii  mint-backgrounds-tessa                     1.1                                        all          The desktop backgrounds for Linux Mint 19.1 Tessa

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 10 Şubat 2019, 23:31:01 »
Çıktılarda bir sorun görünmüyor. Sanırım 19'dan 19.1 sürüme yükseltme yaptınız.

Masaüstü ayarları aracını aşağıdaki komutla başlatıp,

xfdesktop-settings
arkaplan dizinini değiştirmeyi deneyiniz, bu esanada uçbirimdeki çıktıları paylaşınız.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2019, 23:32:21 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı hataman

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 10 Şubat 2019, 23:34:14 »
alınan çıktı şu şekilde

(xfdesktop-settings:5768): GLib-GIO-CRITICAL **: 23:33:02.989: g_file_real_enumerate_children_finish: assertion 'g_task_is_valid (res, file)' failed

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #9 : 10 Şubat 2019, 23:56:44 »
Aşağıdaki komutlarla Xfce sürümünü PPA deposundan güncellemeyi dener misiniz?

sudo add-apt-repository ppa:xubuntu-dev/experimental
sudo apt-get update

Ardından Güncelleme Yöneticisini açıp, Yenile düğmesin tıklayın ve gelen güncellemeri kurun.

Güncelleme sonrası oturumu kapatıp, yeniden başlatın. Eğer panel düzeni ile ilgili bir sorun yaşarsanız aşağıdaki komutla Linux Mint varsayılanlarına sıfırlayabilirsiniz.

xfce4-panel --quit ; pkill xfconfd ; rm -rf ~/.config/xfce4/panel ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-panel.xml ; xfce4-panel &;

Çevrimdışı hataman

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #10 : 11 Şubat 2019, 00:06:25 »
Güncellemeleri yaptım sonuc aynı oldu ayarları sıfırlamak için verdiğiniz kodda sorun oluştu çıktısı şu şekilde

xfce4-panel --quit ; pkill xfconfd ; rm -rf ~/.config/xfce4/panel ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-panel.xml ; xfce4-panel &;
bash: beklenmeyen dizgecik `;' yakınında sözdizimi hatası;

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #11 : 11 Şubat 2019, 00:10:04 »
Panel düzeni bozulduysa kullanın bu komutu, yoksa gerek yok. Düzeltilen komut aşağıdadır.

xfce4-panel --quit ; pkill xfconfd ; rm -rf ~/.config/xfce4/panel ~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-panel.xml ; xfce4-panel &

Yeni bir hesap oluşturup, durumu gözlemler misiniz? Yeni hesapta sorun yoksa, mevcut hesabın ayarlarını sıfırlamayı deneriz.

Çevrimdışı hataman

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #12 : 11 Şubat 2019, 00:13:56 »
Şöyle bir çıktı aldım

(wrapper-2.0:3000): Gtk-WARNING **: 00:11:21.043: Negative content width -1 (allocation 1, extents 1x1) while allocating gadget (node button, owner GtkToggleButton)

** (wrapper-2.0:3007): WARNING **: 00:11:21.076: No outputs have backlight property

** (wrapper-2.0:3008): WARNING **: 00:11:21.085: Binding 'XF86AudioLowerVolume' failed!

(wrapper-2.0:3008): pulseaudio-plugin-WARNING **: 00:11:21.085: Could not have grabbed volume control keys. Is another volume control application (xfce4-volumed) running?

(wrapper-2.0:3006): GLib-GIO-CRITICAL **: 00:11:21.086: g_file_new_for_path: assertion 'path != NULL' failed

(wrapper-2.0:3006): GLib-GIO-CRITICAL **: 00:11:21.086: g_file_monitor_file: assertion 'G_IS_FILE (file)' failed

(wrapper-2.0:3006): GLib-GObject-WARNING **: 00:11:21.086: invalid (NULL) pointer instance

(wrapper-2.0:3006): GLib-GObject-CRITICAL **: 00:11:21.086: g_signal_connect_data: assertion 'G_TYPE_CHECK_INSTANCE (instance)' failed

(wrapper-2.0:3006): Gtk-WARNING **: 00:11:21.086: Attempting to add a widget with type GtkToggleButton to a container of type XfcePanelPlugin, but the widget is already inside a container of type XfcePanelPlugin, please remove the widget from its existing container first.

(wrapper-2.0:3006): Gtk-WARNING **: 00:11:21.102: Negative content width -15 (allocation 1, extents 8x8) while allocating gadget (node button, owner GtkToggleButton)

(wrapper-2.0:3008): Gtk-WARNING **: 00:11:21.103: Negative content width -1 (allocation 1, extents 1x1) while allocating gadget (node button, owner PulseaudioButton)

(wrapper-2.0:3007): Gtk-WARNING **: 00:11:21.123: Negative content width -1 (allocation 1, extents 1x1) while allocating gadget (node button, owner PowerManagerButton)

bu işlemler sonrasında değişen sadece masaüstü sağ tık menüsünde masaüstü ayarları renkli olarak gelmeye başladı ama sorun hala devam ediyor.

Ayrıca yukarıda yazmışsını gözümden kaçmış 19 dan 19,1 e yükseltme yapmadım direk bu adresten https://linuxmint.com/edition.php?id=265 indirip 19,1 i kurdum.
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2019, 00:15:05 Gönderen: hataman »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #13 : 11 Şubat 2019, 14:00:42 »

Yeni bir hesap oluşturup, durumu gözlemler misiniz? Yeni hesapta sorun yoksa, mevcut hesabın ayarlarını sıfırlamayı deneriz.

Yeni kullanıcı oluşturdunuz mu?

Çevrimdışı hataman

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #14 : 11 Şubat 2019, 15:20:43 »
Haklısınız yeni bir kullanıcı oluşturdum ve gördüm ki yeni kullanıcıda bu sorunlar yok. Bu durumda ne yapabiliriz?