Gönderen Konu: Autodesk Maya 2019'un Kurulumu  (Okunma sayısı 63 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı egetun

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • egetun
    • EGETUN.com
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Xfce
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 740M
  • İşlemci: Intel i5
Autodesk Maya 2019'un Kurulumu
« : 10 Şubat 2019, 05:15:50 »
merhabalar.

autodesk maya, üç boyutlu modelleme için kullanılan ve popüler olan uygulamalardan biri. kullanımı için lisans gerektiren, yani ücretli bir uygulama. bir çok işimde blender kullanıyor olsam da, bazı durumlarda maya'ya ihtiyaç duyabiliyorum ve çok şükür ki maya'nın resmî olarak linux kurulum paketi var ve autodesk'in sayfasından erişebilmeniz mümkün. kurulumu tamamlamak ve kullanımı için lisansınızın olması şart ve ne yazık ki sadece RPM paketleri ile birlikte geliyor. internette bir çok farklı kaynakta, eski sürümleri için geçerli olan yöntemler veya betikler mevcut, ancak güncel sürümü olan maya 2019'un ubuntu lts (18.04) sürümünde çalışabilmesi için bazı uyarlamalar yaptım.

söz konusu betiğe https://gist.github.com/egetun/fa6a88e1bc707928d2c9fe52a7126970 adresinden erişebilirsiniz.

yazının başında da belirttiğim gibi, kurulumu tamamlamak ve kullanımı için lisansınızın olması şart. bu betik, RPM paketlerini DEB paketlerine çevirmek ve bağımlılık duyacağı paketlerin kurulumu gibi işlemleri kapsamakta. korsan kullanım sağlamamaktadır.

basitçe anlatmak gerekirse betik sırasıyla şunları yapıyor:
  • autodesk maya 2019'ın linux paketini indiriyor ve betiğin yer aldığı klasöre açıyor
  • RPM paketlerini DEB paketlerine çeviriyor.
  • ihtiyaç duyacağı bağımlılık paketlerini indiriyor ve tüm DEB paketlerini kuruyor.
  • DEB paketlerinin kurulumunun ardından Autodesk'in kurulum ekranı geliyor, bu aşamada lisans bilgilerini girmeniz gerekiyor.
  • libpng15'te yer alan bazı dosyalara ihtiyaç duyduğu için libpng15'in kaynak kodundan derleyip, ihtiyaç duyduğu dosyaları kopyaladıktan sonra paketi sistemden kaldırıyor. libpng16'nın kurulu olması veya bu paketteki dosyaların link'lenmesi işe yaramıyor.

autodesk, üniversitelerin öğrencilerine sağladığı e-posta adresi ile sisteme kaydolanlara öğrenci lisansı sağlıyor. benim de öğrenci lisansım olduğu için kullanabildiğim bir uygulama maya 2019. mint artık resmî olarak kde ile gelmediği için ubuntu 18.04 tabanlı kde neon 5.14 kullanıyorum ve sorunsuz çalışıyor. muhtemelen linux mint 19'da da sorunsuz bir biçimde çalışacaktır.
Deniz Ege Tunçay

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Autodesk Maya 2019'un Kurulumu
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2019, 19:10:30 »
3B ile ilgilenen Linux kullanıcıları faydalı bir paylaşım olmuş. Betiğin sonundaki izinler gerçekten gerekli mi?
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2019, 21:36:20 »
Güzel paylaşım olmuş. Son kullanıcıya yönelik dağıtımlara bu tarz profesyonel çapta uygulamaları kurmak uğraştıcı olabiliyor.

Bir örneği de Da Vinci Resolve. Linux desteği mevcut ama CentOS için. Neyse ki benzer bir şekilde sorunun üstesinden geliniyor.

http://www.danieltufvesson.com/makeresolvedeb
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı egetun

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • egetun
    • EGETUN.com
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Xfce
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 740M
  • İşlemci: Intel i5
« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2019, 17:29:56 »
3B ile ilgilenen Linux kullanıcıları faydalı bir paylaşım olmuş. Betiğin sonundaki izinler gerçekten gerekli mi?

aksi durumda uygulama sadece super user olarak kullanılabiliyor. normal user olarak erişmek istediğimizde de lisans kontrolü yapamadığı için kullanıcı lisansı ile ilgili yanlış yorumlanabilecek bir uyarıda bulunuyor.
Deniz Ege Tunçay

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2019, 23:19:32 »
Bir grup oluştursanız, kullanıcıyı bu gruba ekleyip, ilgili dizinlerin yetkilerini de bu gruba verseniz daha şık olur sanki.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...