Gönderen Konu: [Çözüldü] Linux Mint 18.3 Sanal Klavye Değiştirme Nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 36 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muradgenc

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Cinnamon 64 Bit
  • Masaüstü: Linux Mint Syliva 18.3
  • Grafik Kartı: intel onboard
  • İşlemci: İntel
Merhaba;

Çalışmış olduğum kurumda sınıflarda oem pc (Gigabyte G31 chipsetli intel cpu onboard vga) ve projeksiyon kullanılıyor.
Linux ün üzerinde gelen sanal klavye biraz kullanışsız ve siyah olduğu için öğretmenler göremiyorlar. Onboard uygulamasını buldum. Onu yükledim. Sanal klavye uygulamasını açtığımda halen eski klavye uygulaması açılıyor.

Yazılım yöneticisinden onboard uygulamasını başlattığımda uygulama normal şekilde çalışıyor. Açıkçası default olarak sanal klavye uygulamasını değiştirmem gerekiyor. yardımcı olabilir misiniz?
Sanal klavye uygulamasını kaldırdığımda pc yeniden başlattığımda sistem çöküyor. Kurtarma yapmam gerekiyor.

Şimdiden teşekkür ederim.

Aşağıda ekran görüntülerini görebilirsiniz.

« Son Düzenleme: 09 Şubat 2019, 16:01:57 Gönderen: muradgenc »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Linux Mint 18.3 Sanal Klavye Değiştirme Nasıl yapılır?
« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2019, 13:50:20 »
Size de merhaba,

Lütfen açılan konularda, mümkün olduğunca ayrıntı paylaşınız.

Bu sorun hangi masaüstü ortamında yaşanıyor?
Sanal klavyeyi bir kısayol tuşuyla mı başlatıyorsunuz? Öyleyse nedir?
Varsayılan sanal klavyeyi nasıl kaldırıyorsunuz?
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı muradgenc

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 09 Şubat 2019, 14:18:25 »
haklısınız bu sorunda ayrıntı belirtmem gerekiyordu.
Kullanılan Masaüstü

Kod: [Seç]
user@demosinif ~ $ cat /etc/linuxmint/info
RELEASE=18.3
CODENAME=sylvia
EDITION="Cinnamon 64-bit"
DESCRIPTION="Linux Mint 18.3 Sylvia"
DESKTOP=Gnome
TOOLKIT=GTK
NEW_FEATURES_URL=http://www.linuxmint.com/rel_sylvia_cinnamon_whatsnew.php
RELEASE_NOTES_URL=http://www.linuxmint.com/rel_sylvia_cinnamon.php
USER_GUIDE_URL=help:linuxmint
GRUB_TITLE=Linux Mint 18.3 Cinnamon 64-bit
user@demosinif ~ $

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi uygulamayı açıyorum ve yine aynı yerden kaldırıyorum.

terminal den onboard yazınca uygulama açılıyor ve aşağıdaki kodları ekrana basıyor.

user@demosinif ~ $ onboard

(onboard:3588): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: xfce.css:17:22: Not a valid image

(onboard:3588): Gdk-CRITICAL **: gdk_window_thaw_toplevel_updates: assertion 'window->update_and_descendants_freeze_count > 0' failed

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 09 Şubat 2019, 14:40:35 »
Onboard uygulamasını menüden de açabilirsiniz, aratınca "Ekran Klavyesi" olarak görünüyor. "Ekran Klavyesi Ayarları" ile yapılandırabilirsiniz. Sorun uçbirimden başlatıp başlatmamak mı, yoksa "Sanal Klavye" kısayoluna tıklayınca Onboard uygulamasının açılmasını istemek mi? Yoksa tanımlı bir kısayol aracılığıyla ekran klavyesinin açılışını değiştirmek mi?

Amaç "Sanal Klavye" kısayoluna tıklandığında "Onboard" uygulamasının açılması ise; Menüye sağ tıklayıp yapılandırmayı açın, Menü sekmesine gelip menü düzenleyiciyi açın. Donatılar => Sanal Klavye girdisini düzenleyip, komut kısmını aşağıdaki şekilde değiştirmeyi deneyin.

onboard
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı muradgenc

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 09 Şubat 2019, 16:01:36 »
Onboard uygulamasını menüden de açabilirsiniz, aratınca "Ekran Klavyesi" olarak görünüyor. "Ekran Klavyesi Ayarları" ile yapılandırabilirsiniz. Sorun uçbirimden başlatıp başlatmamak mı, yoksa "Sanal Klavye" kısayoluna tıklayınca Onboard uygulamasının açılmasını istemek mi? Yoksa tanımlı bir kısayol aracılığıyla ekran klavyesinin açılışını değiştirmek mi?

Amaç "Sanal Klavye" kısayoluna tıklandığında "Onboard" uygulamasının açılması ise; Menüye sağ tıklayıp yapılandırmayı açın, Menü sekmesine gelip menü düzenleyiciyi açın. Donatılar => Sanal Klavye girdisini düzenleyip, komut kısmını aşağıdaki şekilde değiştirmeyi deneyin.

onboard

Teşekkür ederim bahsettiğiniz şekilde çözüme ulaştım. Ayrıca bendeki sanal klavyenin kötü görünmesinin sebebi kullanmış olduğum temadan kaynaklanıyormuş.