Gönderen Konu: Grub, UEFI, kurucu çöktü hatası ve yetersiz alan hataları  (Okunma sayısı 227 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cse_student

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
Merhaba. Bilgisayarımı hiç bir şekilde açamıyorum ve herhangi bir işletim sistemini kuramıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim :(

Durum şöyle oldu. Okuldaki programları kullanabilmek için mint yanına Windows 10 kurmuştum. Sanal makinede kurmadım dual boot şeklinde kurdum. Ancak kurarken birşeyi bozmuş olacağım ki artık mint açılmıyordu açılırken gözüken ekranda simgesi çıkıyordu saatlerce öyle kalıyordu. Neyse dedim bir süre Windows kullandım ama okul tatil olunca ilk iş minte dönecektim. Bugün sabahtan beri bunu yapmaya çalışıyorum ama olmuyor. Her zaman ki gibi mint için bir Flash disk oluşturdum. Bios ekranından USB diski seçtim ve formatı başlattım. Kuruluma devam ederken disk seçenekleri ekranında bir mesaj aldım; bilgisayarda mevcut eski bios (legacy bios) kurulu bir sistem tespit ettiğini, buna rağmen uefi kurmak için zorlamayı yapabileceğini söyledi. Ben zorlama seçeneği ile uefi kurmaya çalıştım. Bu sırada ekranda çıkan tüm bölümleri silmiş tek bölüm içinde / yolunu da seçerek minti kurması için devam etmiştim. Kurucu çöktü hatası aldım. Hatayı araştırdım bir çok yöntem denedim ancak her defasında daha da bozdum birşeyleri. Aldığım hata mesajlarından biri de buydu.

'grub-efi-amd64-signed' paketinin /target/ üzerine kurulumu başarısız oldu. Kurulu sisteminiz GRUB önyükleyici olmadan açılmayacaktır.

Hata mesajına dair bulduğum çözümleri de denedim.  Sonuç yine hüsran. BIOS ayarlarını sıfırladım denedim yine olmadı. Elementary OS için farklı bir Flash diskim vardı onuda denedim ondada sonuç aynı, kurucu çöktü hatası. Bilgisayarımı yaklaşık 40 defa filan elimle power düğmesinden kapatmak zorunda kaldım artık kapanacak ve bir daha açılmayacak diye korkar oldum. Bir çok yöntem denedikten sonra en son ne yaptım neyi bozdumsa linux mint yüklemek için gereken alan 10.7 gb, bilgisayarın sahip olduğu alan 8.2 gb mesajını almaya başladım. 256 ssd takılı ve boşalttım tüm bölümleri yinede görmüyor.

Şuan ne Windows ne de mint açılıyor hatta boot ekranında  ikisi de gözükmüyor bile. Neapabilirim nasıl kurtulabilirim bu dertten bilgisayarıma nasıl yeniden işletim sistemi kurup açabilirim yardımlarınızı bekliyorum :(

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.2 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.2 & Mate 1.22
Ynt: Grub, UEFI, kurucu çöktü hatası ve yetersiz alan hataları
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2019, 03:51:05 »
Alıntı
Hata mesajına dair bulduğum çözümleri de denedim.  Sonuç yine hüsran.

Neler denediğinizi belirtmelisiniz, lütfen konu açarken aşağıdaki bağlantıdaki hususlara dikkat edelim.

Siz ayrıntı paylaşmadıkça neler yaptığınız hakkında bir fikrimiz olmaz, bizden öngörmemizi beklemek yerine daha fazla ayrıntılı bilgi paylaşınız.

Alıntı
Hatayı araştırdım bir çok yöntem denedim ancak her defasında daha da bozdum birşeyleri.

Aynı husus bunun için de geçerli.

Alıntı
en son ne yaptım neyi bozdumsa linux mint yüklemek için gereken alan 10.7 gb, bilgisayarın sahip olduğu alan 8.2 gb mesajını almaya başladım. 256 ssd takılı ve boşalttım tüm bölümleri yinede görmüyor.

Bununla ilgili aşağıdaki komutun çıktısını paylaşın, ama yukarıdaki hususlar için ayrıntılı bilgi vermeyi atlamayın.

Kod: [Seç]
sudo parted -l
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2019, 05:00:25 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...