Gönderen Konu: Sylvia 18.3 batch file ile libreoffice 6.1 güncellemesi yapma  (Okunma sayısı 92 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muradgenc

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Cinnamon 64 Bit
  • Masaüstü: Linux Mint Syliva 18.3
  • Grafik Kartı: intel onboard
  • İşlemci: İntel
Merhaba;

Çalışmış olduğum kurumda yaklaşık olarak 200 civarı Linux Mint Sylvia 18.3 işletim sistemli bilgisayarımız var ve üzerinde yüklü olarak libre office 5 sürümü var. Bu cihazlara veyon uygulaması ile uzaktan erişip kontrol edebiliyorum.

Asıl yapmak istediğim bu bilgisayarların üzerindeki libre office uygulamasını güncellemek istiyorum ve bunu tek her pc de ayrı ayrı yapmak istemiyorum. Bu güncellemeyi .bat dosyası ile çift tıklayıp yapma şansım var mı? çift tıklayıp çalıştırdığımda root şifresi girip kuruluma başlayabilir mi?

ppa ekleme kodları ve diğer install kodları aşağıdaki gibi.

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
sudo apt update
sudo apt install libreoffice

Ya da buna benzer bir uygulama ile bütün pc lere istediğim güncellemeyi ya da programı kurabilir miyim?

Bilgisayarlarda ssh server yükle değil.

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Sylvia 18.3 batch file ile libreoffice 6.1 güncellemesi yapma
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2019, 16:17:03 »
Size de merhaba.

Bu PPA deposunun ekli ama güncellemenin yapılmamış olduğu bir PC'de, aşağıdaki komutla kurulum için gerekli paketleri indirebilirsiniz.

apt download libreoffice
İndirilen tüm paketler kullanıcı ev dizini altında libreoffice.tgz adı altında sıkıştırılmış bir dosya içinde hazırlanacaktır. Bu sıkıştırılmış dosyayı istediğiniz PC altında açıp, içindeki install.sh dosyası ile kurulum yapabilirsiniz.

Bir başka örnek daha vereyim, tüm PC'lere çoklu ortam çözücülerini kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırınız.

apt download mint-meta-codecs
Bu komut çoklu ortam çözücüleri ve vlc vb. tüm gerekli paketleri indirip, kullanıcı ev dizini altında mint-meta-codecs.tgz adı altında sıkıştırılmış bir dosya oluşturur. Yine bunun içindeki install.sh dosyası ile kurulum yapabilirsiniz. Bu işlemi kurulum sırasında ya da sonrasında çoklu ortam çözücüleri ile ilgili paketler kurulmamış bir PC'de yapmalısınız.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2019, 16:19:35 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı muradgenc

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Cinnamon 64 Bit
  • Masaüstü: Linux Mint Syliva 18.3
  • Grafik Kartı: intel onboard
  • İşlemci: İntel
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2019, 16:36:44 »
Size de merhaba.

Bu PPA deposunun ekli ama güncellemenin yapılmamış olduğu bir PC'de, aşağıdaki komutla kurulum için gerekli paketleri indirebilirsiniz.

apt download libreoffice
İndirilen tüm paketler kullanıcı ev dizini altında libreoffice.tgz adı altında sıkıştırılmış bir dosya içinde hazırlanacaktır. Bu sıkıştırılmış dosyayı istediğiniz PC altında açıp, içindeki install.sh dosyası ile kurulum yapabilirsiniz.

Bir başka örnek daha vereyim, tüm PC'lere çoklu ortam çözücülerini kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırınız.

apt download mint-meta-codecs
Bu komut çoklu ortam çözücüleri ve vlc vb. tüm gerekli paketleri indirip, kullanıcı ev dizini altında mint-meta-codecs.tgz adı altında sıkıştırılmış bir dosya oluşturur. Yine bunun içindeki install.sh dosyası ile kurulum yapabilirsiniz. Bu işlemi kurulum sırasında ya da sonrasında çoklu ortam çözücüleri ile ilgili paketler kurulmamış bir PC'de yapmalısınız.

Sizin yaklaşımınız da iş çözen bir uygulama.
#!/bin/sh
# libre ofis güncelleme
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa && sudo apt update && sudo apt install libreoffice

Ben metin düzenleyici de  yukarıdaki kodları ekleyerek masaüstüne libreofficeguncelleme adında dosya olarak kaydettim. Daha sonra bu dosyaya sağ tık özelliklerinden izinler kısmından "dosyayı bir program gibi çalıştırmaya izin ver " seçeneğini aktif etim. Bu dosyayı çalıştırdığımda root şifresini girip güncellemeyi rahatlıkla yapabiliyorum. root şifresini bu dosyaya eklemeyi de planladım fakat o sakıncalı durum olacağını için eklemedim.

ilginiz için ve hızlı cevabınız teşekkür ederim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2019, 18:00:58 »
Aşağıdaki şekilde daha güzel olabilir, çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

#!/bin/sh
# libre ofis güncelleme
x-terminal-emulator -e "echo Libre Office sürümünü güncellemek için yönetici şifresini giriniz;sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa -y;apt update;apt install libreoffice -y"
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...