Gönderen Konu: Winehq Directx Sürümünü Nasıl Öğrenebilirim.  (Okunma sayısı 225 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı efendi

• Çaylak Penguen
  • **
  • eci veci vokke !!!
  • Dağıtım: Linux Mint 19 Tara x64 MATE
  • Grafik Kartı: AMD radeon HD 7650M
  • İşlemci: i7 3. nesil
Winehq stable  da bi oyun yükledim oyunu açınca ses geliyor fakat görüntü yok. Biraz araştırdım windowns ta bu hata dx11 yüklü olmadığında oluyormuş. DX11 i setup dosyasından kurmak istediğimde ''An internal system error occured.Please refer to DXerror.log and Directx.log in your Windows folder to determine problem.''   diye bi hata alıyorum acaba yapabileceğim bişey var mı?
mesa sürücü yüklü radeon hd 7650 ekran kartı/Intel® Core™ i7-3632QM CPU @ 2.20GHz × 8  işlemci
ahlak abidesi, iyi aile çocuğu, sempati güzeli bilahare iyi niyet elçisi.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Winehq Directx Sürümünü Nasıl Öğrenebilirim.
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2019, 13:03:38 »
Wine 3.0 sürüme Directx 10 ve 11'in özellikleri aktarılmış durumdaymış. Normalde herhangi bir işlem yapmaya gerek yok. Ama bu sürümde aktarılarak çalışan kütüphaneler tersine mühendislik yöntemi ile elde edilmiştir. Yani birebir asıl sürümleri ile aynı olmayabilir. Bu sebeple Wine kararlı sürüm yerine geliştirme sürümünü kurarak düzeltmeleri elde etmeniz önerilebilir. Ya da aşağıdaki şekilde DirectX'in doğal kütüphenelerini Winetricks ile kumayı deneyebilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki komutla Winetricks'in güncel sürümünü Github deposundan indirip çalıştırma izni veriniz.

Kod: [Seç]
wget --no-check-certificate https://raw.githubusercontent.com/Winetricks/winetricks/master/src/winetricks
chmod +x winetricks
Ardından aşağıdaki komutla Grafik arayüzünü açabilirsiniz.

./winetricks
Açılan arayüzden; "Select the default wineprefix" => "Install a Windows DLL or compenent" seçeneklerini açıp Directx ile ilgili kütüphaneleri yükleyebilirsiniz.

Sonrasında aşağıdaki komutla Wine yapılandırma arayüzünü açıp, Kitaplıklar => "Kitaplık için yeni öncelik" kısmından DiecctX sürümünü seçip eklemelisiniz. Böylece sonradan kurulan doğal kütüphane öncelik verilerek kullanılabilir.

winecfg
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...