Gönderen Konu: [Çözüldü] eski sürümü sorunsuz kaldırmak  (Okunma sayısı 57 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Greydeath

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 Tessa
  • Masaüstü: Mate 1.18.0
  • Grafik Kartı: NVIDIA GF108 [GeForce GT 420]
  • İşlemci: Intel Core i5-2500
[Çözüldü] eski sürümü sorunsuz kaldırmak
« : 02 Ocak 2019, 17:58:01 »
merhaba mint 19'a yükseltme(upgrade) işlemini yapamadım. En son dosya indirilemez gibi bir hata aldım. 18.3 te güncelleme yöneticisi bağlantı hatası vermekte. Zamanı geldi artık dedim ve 19.1 sürümünü 18.3 ün "yanına" kurdum.Bir hazırlık yapamadım ve dosyaları yedek alacak ek alanım yoktu.  grub düzeltmelerini de yaptım yalnız bir kaç sorum olacaktı.
1-Kurulum sırasında 10.7 gb lık bir alan ayırdı ve kurulumu yaptı fakat disk yetersiz uyarısı almaktayım. 
2-Grub ekranında 18.3 "dev/Sda1" olarak görünmekte ancak 19.1 üzerinden 18.3 ün dosyalarına ve klasörlerini bulamıyorum. Eski videolarım ve dosyalarıma 19.1 üzerinden nasıl ulaşabilirim.
4-Eski sürümden kalan dosyalara zarar vermeden; disk alanı açmak için eski sürümü kaldırabilir miyim?
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2019, 20:49:36 Gönderen: Greydeath »
Knoppix live CD, Pardus Live CD, Suse Linux Live CD
Ubuntu(Notebook), Linux Mint(Bilgisayar)

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: eski sürümü sorunsuz kaldırmak
« Yanıtla #1 : 02 Ocak 2019, 20:08:46 »
@Greydeath , bildiğiniz üzere aynı başlık altında farklı soru ve sorunlar hakkında konuşmuyoruz. Lütfen açılan başlıklarda bu hususa özen gösterelim. Soruların hepsi ayrı bir konu niteliğinde.

1. Bu alan bence de yetersiz, yanına kurulum sırasında ne kadar alan ayıracağınız belirlenebiliyordu. Yakın zamanda bu şekilde kurulum denemediğim için, yeni sürümlerde böyle midir bilemiyorum. Bunun yerine çalışan DVD/USB ile sistemi açıp, Gparted yardımıyla daha büyük bir alan belirleyip kurulum yapmayı deneyebilirsiniz.

2. Kullanıcı dosyaları /home dizini altındaki kullanıcı adıyla gçen dizin altında depolanırlar.

3. Eski sürümdeki dosyaları yedekleyip, ilgili disk bölümünü silebilirsiniz. Ama burada oluşan yeni disk alanını yeni sisteme eklemek uzun sürer. Bunun yerine yeni oluşan disk alanını da içerecek biçimde yeni bir kurulum yaparsanız daha kısa sürer.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Greydeath

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 Tessa
  • Masaüstü: Mate 1.18.0
  • Grafik Kartı: NVIDIA GF108 [GeForce GT 420]
  • İşlemci: Intel Core i5-2500
Ynt: eski sürümü sorunsuz kaldırmak
« Yanıtla #2 : 02 Ocak 2019, 20:49:22 »
Teşekkürler. Cevaplarınız üzerine konuyu çözüldü olarak etiketliyorum.
Knoppix live CD, Pardus Live CD, Suse Linux Live CD
Ubuntu(Notebook), Linux Mint(Bilgisayar)