Gönderen Konu: [Çözüldü] Cinnamon Sağ Tık Menüsüne Görev/Komut Ekleme Nasıl Yapılır  (Okunma sayısı 198 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SametOzgur

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0.8
  • Grafik Kartı: Radeon HD 7550M/7570M/7650M
  • İşlemci: Intel Core i7-3632QM
Merhaba Arkadaşlar.
Linux işletim sistemi kullanmaya yeni başladım. Windows'ta sağ tık menüsünde gönder seçeneğinin altına resimdeki gibi dizinler eklemiştim. Bunun aynısını linuxte yapmaya çalıştım birden çok foruma baktım ama bir çözüm bulamadım.
Gönder Yerine ;  Şuraya Kopyala seçeneğide işimi görecektir lakin alt dizinlere nasıl ekleme yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda yardımlarınızı rica etmekteyim , yardımcı olursanız çok sevinirim.

Örneğin ;
Kaynak :  smb://192.168.1.5/tasarim/xxx.upt    Hedef :  /home/user/PlayOnlinux's virtual drives/Windows/drive_c/tasarimlar/gönderiler/TEZGAH1

« Son Düzenleme: 16 Ocak 2019, 15:03:23 Gönderen: SametOzgur »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Cinnamon Sağ Tık Menüsüne Görev/Komut Ekleme Nasıl Yapılır
« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2018, 17:40:12 »
Nemo dosya yöneticisinde yerimlerine eklediğiniz her dizin, sağ tık "Şuraya Kopyala" ya da "Şuraya Taşı" seçenekleri altına kendiliğinden eklenir.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı SametOzgur

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2018, 18:03:24 »
Çok teşekkürler bu kadar basit olduğunu düşünmemiştim hiç. Peki kendimiz ayrıca bir başlık ve alt dizin oluşturmaya kalksak çok mu uğraştırıcı bir şey olur.
Örneğin ; Tasarım Gönder -> TEZGAH1 gibi

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2018, 19:36:03 »
Nemo dosya yöneticinde aksiyon oluşturabiliyorsunuz, ama bunlar bir alt menüye sahip olmuyor. Örnekleri için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.

https://github.com/brunetton/nemo-actions
https://github.com/kelebek333/nemo-actions
https://github.com/erickj/nemo-actions
https://github.com/Ragnarokkr/nemo-actions

Oluşturduğunuz Nemo aksiyonlarının,  kullanıcı ev dizini altındaki .local (gizli dizindir) => share => nemo => scripts dizini altında bulunması gerekiyor. Bu dizini açtığınızda, "Daha falza bilgi" yazan bir kısım göreceksiniz. Buna tıkladığınızda aksiyonlarla ilgili örnek şablon açılacaktır. Bu şablona göre aksiyonlar hazırlanabilir.

Ayrıca Nemo için betikler de oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz betikleri, kullanıcı ev dizini altındaki .local (gizli dizindir) => share => nemo => scripts dizini altına kopyalamanız gerekiyor. Örnekleri için şunları inceleyebilirsiniz.

https://www.gnome-look.org/p/1007602/
https://www.opendesktop.org/p/1007482/

script dizini altına kopyaladığınız betikler, sağ tık menüsünde "Betikler" kısmı altında görünmeye başlar. Bu betikleri alt dizinler halinde gruplandırabilirsiniz. Örneğin script dizini altında "Tasarım Gönder" isminde bir dizin oluşturup, bunun altında "TEZGAH1" isminde bir betik oluşturduğunuzda; Betikler => "Tasarım Gönder" => "TEZGAH1" şeklinde alt menüleri kullanarak hazırladığınız betiği çalıştırabilirsiniz. Hazırladığınız betiğe çalıştırma izni vermelisiniz.

« Son Düzenleme: 31 Aralık 2018, 19:37:08 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı SametOzgur

• Çok Yeni Penguen
  • *
Yanıtınız için teşekkür ederim verdiğiniz linkteki dosyaları inceledim ama içerisinde benim istediğime yakın bir dosya ile karşılaşmadım. Aşağıdaki verdiğim kod kısayol oluşturmaya yarıyor bunun üzerinden giderek belki bir şeyler yapabilirim dedim ama kodlara hakim olmadığım için EXEC kısmına hangi kodları yazmam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olma şansınız var mı acaba.
UPT uzantılı  farklı isimlerdeki UPT kaynak dosyalarını       /home/user/PlayOnLinux's virtual drives/Windows/drive_c/tasarımlar/gönderiler/TEZGAH1-2-3-4-5-6-7  adlı hedef klasörlerden benim seçtiğime kopyalamasını istiyorum. Aynı "Şuraya Kopyala" seçeneği gibi. Şuraya kopyala seçeneğini denedim kullanıcı kaynaklı hataya açık biraz.

Kod: [Seç]
[Nemo Action]

# Quick'n dirty link creation

Name=Create Link
Name[fr]=Créer un lien
Name[de]=Verknüpfung erstellen

Comment=Create a softlink to the selected file
Comment[fr]=Crée un lien symbolique vers le fichier sélectionné
Comment[de]=Eine Verknüfung mit der ausgewählten Datei erstellen

# %U - insert URI list of selection
# %F - insert path list of selection
# %P - insert path of parent (current) directory
# %f or %N (deprecated) - insert display name of first selected file
# %p - insert display name of parent directory
# %D - insert device path of file (i.e. /dev/sdb1)

Exec=bash -c "filename=\"%F\"; basename=$(basename \"$filename\"); ln -s \"$filename\" \"%P\"/\"link to $basename\""

Selection=S
Extensions=any;
Icon-Name=emblem-symbolic-link

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Aşağıdaki şablona göre Nemo aksiyonu oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz dosya adının uzantısı nemo_action olmalı. Kopyalanacak dizin isimlerinde boşluk olduğu için, örnekteki gibi tırnak işaretleri arasında yazın.

Kod: [Seç]
[Nemo Action]

Active=true

Name=Aksiyon adı

Exec=cp %U "/kopyalanacak/dizin"

Selection=any

Extensions=upt;

Icon-Name=gtk-copy

Çevrimdışı SametOzgur

• Çok Yeni Penguen
  • *
Çok teşekkürler bu işimi gördü.