Gönderen Konu: Ubuntu 18.10 ve RTL8723BE Sürücüsü Hakkında  (Okunma sayısı 70 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _X_

• Çaylak Penguen
  • **
  • Grafik Kartı: Ati
  • İşlemci: Amd
Ubuntu 18.10 ve RTL8723BE Sürücüsü Hakkında
« : 23 Aralık 2018, 22:37:36 »
Öncelikle merhaba.

Sabırla yardımcı herkese çok teşekkür ederek başlamam gerekiyor.Çünkü buradaki arkadaşlar gerçekten zamanlarından artırarak insanlara karşılıksız yardım ediyor.Bu yüzden büyük bir saygıyı hak ediyorlar.

Konuma gelecek olursam ; bazı arkadaşlar bilir.Diğer konularda çok sorun yaşamasamda malum kara bela realtek8723be driver ile ilgili konuşacağım.

Ubuntu 18.10 hakkında bir sitede çoğu hp kullanıcılar için baş belası, realtek8723be driver ın sorunsuz çalıştığını okudum.Bu ne kadar doğru ?
 Çünkü şahsım adına en büyük problemleri bunda yaşamaktayım.Çözümlerini yapıyorum düzeliyor örneğin 1 hafta sonra durup dururken  yada bilgisayarı yeniden çalıştırdığımda tekrar wifide sorun yaşanıyor.Özetle :  .Hiç bir şey yüklemesemde böyle şeylerle denk geliyorum. Maalesef 18.10 destek süresi çok kısa oluyor,bu da çözüm değil sonrasında yaşanabilecek sıkıntılar için.(Sıkıntı yaşatır mı sizce ? )

Hem uzun süreli destek hem realtek8723be driverında sorun yaşama ihtimalim olmayan hemde arayüzüyle yormayan gnome gibi ( makinem çok güçlü olmadığından ssd olmasına rağmen takılıyor.) dağıtım varmıdır ?

Ayrıca Ubuntu Mate önerir misiniz ? sizce nasıldır ? yada farkılı bir dağıtım(debian olması şartı ile)

Düzenleme: Konu başlığı
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2018, 23:54:36 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Ubuntu 18.10 ve RTL8723BE Sürücüsü Hakkında
« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2018, 23:52:53 »
Öncelikle forumda aynı başlık latında farklı hususları konuşmadığımızı hatırlatalım, her hususun mümkün olduğunca ayrı başlıklarda ile alınması daha uygun olacaktır. Bahsettiğiniz hususu denmeden bilemeyiz, maalesef bende böyle bir kablosuz ağ aygıtı bulunmuyor. Bunu en iyi ya kullanarak, deneyimleyerek öğrenebilirsiniz ya da sizin sistemle birebir aynı bir başka üyemiz geri dönüşte bulunur.

Bu aygıt için herhangi bir işlem yapmaya (elle sürücü kurulumu gibi) gerek olmadığını forumdaki farklı konularda belirtmiştik. Sadece anten seçimi ile ilgili bir yapılandırma dosyası oluşturmak, güncel sistemler için yeterli.

Şu an Linux Mint 19.x serisi ve Ubuntu 18.04 serisinde, Ubuntu 18.10'da kullanılan çekirdek sürümü (4.18.x) kullanılabiliyor. Aşağıdaki komutla güncel sürücüyü kurarak deneyebilirsiniz.

Kod: [Seç]
apt install linux-generic-hwe-18.04
Konu başlığını sadece kablosuz ağ aygıtı ile ilgili olacak şekilde değiştirdim, diğer hususlar için yeni konu veya konular açabilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı _X_

• Çaylak Penguen
  • **
  • Grafik Kartı: Ati
  • İşlemci: Amd
Ynt: Ubuntu 18.10 ve RTL8723BE Sürücüsü Hakkında
« Yanıtla #2 : 24 Aralık 2018, 00:18:50 »
Konu başlığını düzelttiğiniz için teşekkürler.

Hocam deneyimleyerek demişsiniz.Ubuntu 18.10
İndirdim usb ile açtığımda otomatikten wifi full şeklinde gözükmekte.Yani hiç bir
şey yapmadığım halde.

usb'de 18.04'ile denediğimde modemle aynı uzaklıkta olmasına rağmen full çekmemekte.Yani denediğimde gerçekten fark var.
Sistemi kurmadım.Dediğiniz gibi belki biliyorsunuzdur bu konuda tecrübe edinen arkadaşlar vardır diye açtım konuyu.
Eğer var ise yazabilirler.