Gönderen Konu: [Nasıl] WPS Office'de Türkçe Arayüz ve İmla Denetimi Ayarlama  (Okunma sayısı 451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
WPS Office, her ne kadar bir özgür yazılım olmasa da çok beğenilen ve en başarılı Microsoft Office alternatiflerinden kabul edilen bir yazılım. MS Office belge biçimleri desteği oldukça iyi. Arayüzü de ona çok benziyor. Bunun dışında Libreoffice ve MS Office gibi çok gelişmiş özelliklere sahip. Fakat ilk kurduğumuzda İngilizce olarak çalışan bir yazılım. Hâliyle Türkçe imla denetimi de yapmıyor. Aslında bu yazılım için Türkçe çeviri ve sözlük var ama resmî olarak eklenmemiş. Bunu bizim sonradan yüklememiz gerekiyor. Ben de bu yazıda bunu göstereceğim.

Türkçe Arayüz Kurulumu
WPS Office için henüz tamamlanmamış bir çeviri çalışması var. Biz de bu çeviri dosyasını bu hâliyle sistemimize kuracağız. Bunu yaptığımızda yazılımın arayüzü tamamen olmasa da Türkçe olacak. Adım adım gidelim.

1) Buradaki zip dosyasını bilgisayarınızı indirin ve zip dosyasının içindeki klasörü çıkarın. Çıkardığınız klasörü sağ tıklayıp kopyalayın ya da kesin.

2) Ev dizininize gidin ve gizli dosyaları görünür yapın. Orada .kingsoft adında bir klasör olacak. Onun içine girin.

3) Kopyaladığınız ya da kestiğiniz klasörü buraya yapıştırın. Aynısından bir tane de burada bulunduğundan üstüne mi yazmak istediğinizi soracak, evet üstüne yazmalısınız.

Eğer WPS Office açıksa kapatıp yeniden açın. Yazılımın arayüzünün artık Türkçe olduğunu göreceksiniz. İşte bendeki ekran görüntüsü:

Türkçe İmla Denetimi Kurulumu

Şimdi de Türkçe imla denetimi için sözlük kurulumu yapalım. Sözlük WPS Office topluluğu tarafından kullanıcılara sunulmuş. Yine adım adım gidelim.

1) Buradaki adrese girin. Sayfanın alt taraflarında tr_TR.zip dosyası var. Onu indirin.

2) İndirdiğiniz dosyayı bilgisayarınızdaki herhangi bir yere açın. İçinden tr_TR adında bir klasör çıkacak.

3) WPS Writer yazılımını açın. Sol üst köşedeki mavi menüden seçeneklere girin. Oradaki yazım denetimi bölümüne gelin.

4) Orada gördüğünüz "özel sözlükler" butonuna basın. Ondan sonra karşınıza çıkacak ekranda da "ekle" butonuna basın.

5) Şimdi .dic uzantılı dosyanızı bulmanız geliyor. tr_TR klasörünün içindeki main.dic adlı dosya oluyor kendisi. Onu bulun ve ekleyin.

Böylece WPS Office Türkçe imla denetimi yapabilir hâle gelecek. Hayırlı olsun.
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2018, 11:09:21 Gönderen: okanakinci »