Gönderen Konu: Linux Mint 19.1 Tessa Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı  (Okunma sayısı 228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20

Linux Mint 19.1 Tessa Masaüstü Ekran Görüntüleri

Linux Mint 19.1 Tessa Cinnamon 4.0 Masaüstü

Linux Mint 19 Tessa MATE 1.20 Masaüstü

Linux Mint 19.1 Tessa Xfce 4.12 Masaüstü

Genel Bilgilendirmeler ve Resmi Bilgilendirme Bağlantıları

Linux Mint 19.1 Tessa'nın, Cinnamon 4.0, MATE 1.20 ve Xfce 4.12 masaüstü ortamlarını içeren Beta Sürüm ISO kalıpları ftp sunucularında yerlerini aldılar.

Aşağıdaki bağlantılardan resmi sürüm duyurusu, yeni özellikler ve sürüm notları ile ilgili resmi blog sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Linux Mint 19.1 Tessa Cinnamon Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 19.1 Tessa Cinnamon Yeni Özellikler
Linux Mint 19.1 Tessa Cinnamon Sürüm Notları

Linux Mint 19.1 Tessa MATE Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 19.1 Tessa MATE Yeni Özellikler
Linux Mint 19.1 Tessa MATE Sürüm Notları

Linux Mint 19.1 Tessa Xfce Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 19.1 Tessa Xfce Yeni Özellikler
Linux Mint 19.1 Tessa Xfce Sürüm Notları

Sürüm Özellikleri Hakkında Bilgiler

Nisan 2023 yılına kadar (güvenlik güncellemesi) desteği sürecek olan Linux Mint 19.1 Tessa'nın temel özellikleri ve yeniliklerinden bazıları şunlar.

Çekirdek 4.15.x

Libre Office 6.0.x

Cinnamon 4.0 Sürüm Bilgileri

Cinnamon masaüstü 4.0 sürüm ile gelen yeniliklerden bazı başlıklar şunlardır.

Yeni Panel Düzeni

Cinnamon 4.0 sürüm ile birlikte yeni bir panel düzeni kullanıma sunuldu. Böylece simge ve gruplanmış pencere listesi şeklinde hazırlanmış yeni bir panel düzeni kullanabileceğiz. Bununla birlikte pencere listesi tabanlı eski panel düzenini de kullanmak mümkün. Bu iki düzen arasında, Karşılama Ekranı => İlk Adımlar => "Masaüstü Düzeni" seçeneğinden geçiş yapabiliyorsunuz.

Yeni panel düzeni eskisine göre çok daha fazla yapılandırma seçeneği içeriyor. Panelin başındaki, ortasındaki ve sağ kısmındaki simge boyutlarını ayrı ayrı ayarlayabildiğiniz gibi, sembolik simge boyutlarını da ayrıca belirleyebiliyorsunuz.

Simge bazlı pencere listesi de oldukça ayrıntılı ayarlar içeriyor. Paneldeki sabit simgelere sağ tıklayıp, Tercihler alt menüsü altındaki Yapılandır seçeneği ile gelişmiş ayarlara ulaşabiliyorsunuz.

Nemo

Nemo dosya yöneticisi kodları incelenerek ve optimize edilerek, eskisinden 3 kat hızlı bir dosya yöneticisi elde edildi, bununla birlikte dosya yöneticisi daha hafif hale getirildi.

Ayrıca masaüstü ayarlarında da düzenleme yapıldı. Masaüstü simgelerinin boyutu, sıralama şekli ve yönü ile masaüstü ızgara boşluğu yeni bir araç yardımıyla ayarlanabiliyor. Bu araca masaüstüne sağ tıklayıp "Özelleştir" seçeneğini seçerek ulaşabiliyorsunuz.

Nemo'ya, desteklenen dosya sistemlerinde (ext4, ev dizini şifrelemesi olmadan) dosya oluşturma zamanlarını gösterme seçeneği eklendi.

Artık Nemo önizlemelerini belirli bir dizine göre yapılandırabiliyorsunuz. Nemo araç çubuğuna ekleyebileceğiniz bir düğme yardımıyla istediğiniz dizinde önizlemenin gösterilip gösterilmeyeceği belirlenebiliyor.

Diğer İyileştirmeler

Nvidia GPU'larda girdi gecikmesi azaltıldı. Böylece pencereleri hareket ettirirken pencere yöneticisi daha hassas davranıyor.

Ayrıca Sistem Ayarları => Genel bölümü altından "VSYNC (dikey eşitleme)" özelliğini de pasifleştirebiliyorsunuz. Bu sayede desteklenen bir GPU kullanıyorsanız, giriş gecikmesi azaltılmış ve daha performanslı bir kullanım elde edebiliyorsunuz.

GNOME projesinden kaynaklı çok sayıda değişiklik yapıldı:
Bu sayede Muffin pencere yöneticisi (aynı Mutter gibi) kendi gömülü COGL ve Clutter sürümünü kullanabiliyor.
Pek çok Mutter iyileştirmesi Muffin'e uyarlandı.
CJS (Cinnamon java betik bağlantıları) için GNOME projesinin GJS iyileştirmelerini baz alan düzeltmeler yapıldı.

MATE 1.20 Sürüm Hakkında

Linux Mint 19.1 ile birlikte (önceki sürümde olduğu şekilde) MATE masaüstünün 1.20 sürümü kullanıyor, sadece bir kaç düzeltmeyi içeren güncellemeler yapıldı.

Xfce 4.12

Linux Mint 19.1 ile birlikte (önceki sürümde olduğu şekilde) Xfce masaüstünün 4.12 sürümü kullanıyor, sadece bir kaç düzeltmeyi içeren güncellemeler yapıldı.

Güncelleme Yöneticisi

Linux Mint 19.1 sürümle birlikte, Güncelleme Yöneticisi => Görünüm menüsü => Linux çekirdekleri aracını kullanarak eski kullanılmayan çekirdekler kolayca kaldırılabiliyor.

Güncelleme Yöneticisine klavye kısayolları da eklendi. Daha önce seçim menüsünden yapılan işlemler artık klavye kısayolları ile yapılıyor, buna bağlı olarak güncel sürümde seçim menüsü kaldırıldı.

Yazılım Kaynakları

Yazılım Kaynakları aracı, Karşılama Ekranında olduğu gibi (yeni sidebar veheaderbar Xapp kütühaneleri kullanılarak) yeni bir görünüme kavuşturuldu.

Yazılım Kaynakları aracı yardımıya hata ayıklama sembolleri depolarını da kolayca ekleyebileceksiniz.

Bakım sekmesine, birden fazla eklenen depo girdileri ile ilgili hataları çözmek için yeni bir işlev eklendi.

X-Uygulamaları (Xapps) İyileştirmeleri

Xreader (Belge Görüntüleyici)

Daha iyi bir görünüm için düzeltmeler yapıldı. Yazdırma önizlemesi için kenarlık ve küçük resim düzeltmeleri gerçekleştirildi.

Xed (Metin Düzenleyici)

Xed metin düzenleyici libpeas, python3 ve MESON inşa sistemine taşındı.

Xed'in durum çubuğu yeniden elden geçirildi. Şimdi, belge için sekme ya da boşluk kipi ile vurgu türü buradan aranıp belirlenebiliyor.

LibXApp (X-Uygulamaları Kütüphanesi)

X-uygulamaları kütüphanesine dört yeni araç eklendi.

XAppStackSidebar aracı, Karşılama Ekranında veya Yazılım Kaynakları gibi uygulamalarda simgesel kenar çubuklarını oluşturmayı kolaylaştırıyor.

XAppPreferencesWindow aracı, Xed, Xreader ve Nemo gibi uygulamaların tercihlerini simgesel kenar çubukları ile görüntülemeyi sağlıyor.

XAppIconChooserDialog aracı, simge seçimi için bir iletişim penceresi ve gözatma kısayolu sağlıyor.

XAppIconChooserButton aracı, üstüne tıklanabilen bir simge ya da resim içeren düğme yardımıyla seçim yapmanızı sağlıyor.

Diğer İyileştirmeler

Karşılama Ekranına ateş duvarı yapılandırmasına ulaşabileceğiniz yeni bir girdi eklendi.
Uçbirimde sudo komutu için şifre girerken yıldız işaretinin gösterilmesi sağlandı.

Sanatsal İyileştirmeler

Linux Mint 19.1 tessa birbirinden güzel arkaplan resimleri ile gelmektedir. Linux Mint 19.1 arkaplanları için katkıda Alessio Soggetti, Alex Ruban, Bruno Fantinatti, Drew Coffman, dking, Felix Haller, George Hiles, Ivan Bandura, Jan Kaluza, Kalen Emsley, Mark Tegethoff, Ricardo Gomez Angel, Sezgin Mendil, Stefan Kunze ve Tom Grimbert.

The Mint-Y, Mint-Y-Dark ve Mint-Y-Darker temaları için Deniz, Mavi, Kahverengi, Gri, Turuncu, Pembe, Mor, Kırmızı, Kum ve Turkuaz türevleri hazırlandı.

Mint-Y teması için karşıtlık iyileştirmeleri yapıldı.

Etiketler daha keskin ve arkaplan üstünde daha görünür hale getirildi, böylece odaklanılan pencere tanımlaması iyileştirilmiş oldu.

İndirme Bağlantıları

Dikkat : Bu ISO dosyalarının kararlı sürüm için hata bildirimleri yapılmak amacıyla hazırlandığını gözardı etmeyiniz.

Linux Mint 19.1 Cinnamon Beta Sürüm64 Bit    32 Bit
Linux Mint 19.1 MATE Beta Sürüm64 Bit 32 Bit
Linux Mint 19.1 Xfce Beta Sürüm64 Bit 32 Bit

Torrent Bağlantıları

Linux Mint 19.1 Cinnamon Beta Sürüm64 Bit    32 Bit
Linux Mint 19.1 MATE Beta Sürüm64 Bit 32 Bit
Linux Mint 19 Xfce Beta Sürüm64 Bit 32 Bit

Lütfen indirdiğiniz ISO dosyalarının doğrulamasını yapmayı ihmal etmeyiniz.

Linux Mint 19.1 Tessa Beta Sürüm ISO Dosyası Doğrulama Adımları

Öncelikle aşağıdaki komutlarla GPG imza anahtarını indiriniz ve doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
gpg --keyserver keys.gnupg.net --recv-key A25BAE09
gpg --list-keys --with-fingerprint
Yukarıdaki komutu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir çıktı almanız gerekiyor.

pub   4096R/A25BAE09 2016-06-07
Anahtar parmak izi = 27DE B156 44C6 B3CF 3BD7  D291 300F 846B A25B AE09
uid                  Linux Mint ISO Signing Key <root@linuxmint.com>

İndirdiğiniz ISO dosyası ile birlikte aşağıdaki sha256sum.txt ve sha256sum.txt.gpg dosyalarını indirip, hepsini aynı dizin içine koyunuz (Bağlantılara sağ tıklayıp farklı kaydet seçeneği ile indirebilirsiniz).

sha256sum.txt

sha256sum.txt.gpg

Şimdi "cd" komutu ile dosyaların bulunduğu dizin içine geliniz.

cd /nerede/bu/dosyaların/bulunduğu/dizin
Dosyalar kullanıcı ev dizini için linuxmint isimli bir dizinde olduğunu varsayarsak komutu aşağıdaki şekilde düzenlemeniz gerekecek.

cd ~/linuxmint
Bunun yerine dosyaların bulunduğu dizin içinde sağ tıklayıp "Burada uçbirimi aç" seçeneği ile ilgili dizin içinde uçbirimi açabilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki komutla imza doğrulamasını yapınız.

gpg --verify sha256sum.txt.gpg sha256sum.txt
Bu komutun sonucunda aşağıdaki benzer bir çıktı almanız gerekiyor.

Alıntı
gpg: Good signature from "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>"

ya da

Alıntı
gpg: "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>" deki imza iyi

Ardından aşağıdaki komutla indirdiğiniz ISO dosyasının doğrulamasını yapınız.

sha256sum -b indirdiğiniz_iso_dosyasının_adı.iso
Bu komutun çıktısı ile aşağıda paylaşılan ya da sha256sum.txt içinde bulunan doğrulama kodları ile karşılaştırınız.

İmza doğrulama sonucu iyi çıkar ve sha256sum kodları eşleşirse sorunsuz ve güvenli bir indirme yaptığınız anlamına gelecektir.

Sha256 Doğrulama Kodları

c0fd729b311afd9d1ae8096e0325c5d4078932acf3bb3ec3f6cbaea15e5f6801 *linuxmint-19.1-cinnamon-32bit.iso
9680d123b9c4a14012e702d8026cf33678bcab37f20a1820902a2f5c352b0e1a *linuxmint-19.1-cinnamon-64bit.iso
16bd45446c9212c2f20560fe4a9f739af04769eec7588ce26c93a64a5ee29fb8 *linuxmint-19.1-mate-32bit.iso
88e9d1167b3dadb5aaccc3083a01f877445d9c63f2f6d21a1a5b3dba899291af *linuxmint-19.1-mate-64bit.iso
f44015ba0a1c311d2d567f19624df74aa93cd28079857b39a5c01c7d8e21b51a *linuxmint-19.1-xfce-32bit.iso
f9c3d3db63cb17fe4bdb33a500ecd9c0a0865ed2aabf0d728258d8fc70635d65 *linuxmint-19.1-xfce-64bit.iso

Linux Mint 19'dan Linux Mint 19.1 Sürüme Yükseltme

Linux Mint 19.1 kararlı sürüm yayınlandıktan sonra, Güncelleme Yöneticisi yardımıyla Linux Mint 19 sürümden yükseltme yapma için bir seçenek açılacak. Buna istinaden bir rehber konu ile nasıl yapılacağını paylaşacağız.

Beta Sürüm Hata Bildirimi

Beta sürümle ilgili hata bildirimlerini buradaki Github sayfasından yapabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2018, 20:18:23 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı lalabaki

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Manjaro
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik Kartı: ATI Medison Readon|Intel Hybrid
  • İşlemci: Intel Core i5
Ynt: Linux Mint 19.1 Tessa Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2018, 17:44:34 »
Elinize sağlık, epey detaylı bilgilendirici ve heyecanlandıran bir yazı olmuş. Bir şey merak ediyorum burada sormak doğru mu acaba tam emin değilim ama Ubuntu ve dolayısıyla Ubuntu tabanlı dağıtımlar neden ara sürüm kernel kullanıyor? Neden stable 4.19, ya da longterm 4.14 değil de 4.15'i tercih ediyor? Kernel'den mi çok emin değilim ama, arch tabanlı sistemlerde 4.19 genel varsayılan olarak gelen kernel ile daha sessiz çalışıyor benim bilgisayarım. Hardiskten daha az ses çıkıyor, daha az yazma, okuma yapıyor gibi geliyor. Ayrıca internet bağlantı hızı ve stabilitesi çok ufak bir fark olsa da Arch tabanda daha iyi. Ya da kapalı kaynak driverları sanırım 4.18 sürümlerinden sonraki sürümlerde daha iyi çalışıyor. Bunu bir sorun olarak söylemiyorum ama bu donanımların çalışma farkların kernel seçiminden kaynaklandığını sanıyorum, sadece acaba farklı bir şey daha var mı bu seçimin arkasında diye merak ettim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2018, 19:50:46 »
@lalabaki , bu fixed bir dağıtım özelliğidir, şuralarda bir miktar bahsetmiştik.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=8984.msg55009#msg55009
https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=8595.msg52760#msg52760

Dileyen kullanıcılar UKUU isimli araçla en güncel çekirdeği kurabiliyorlar.

Sürüm tabanı dondurulduğunda sanırım en güncel çekirdek buydu, bu sebeple bunun üzerinden devam ediliyor. Belirli aralıklarla çekirdek taban yükseltmeleri yapılıyor. Örneğin Linux Mint 18.x serisi 4.4.x sürümle başladı, şu an 4.15.x serisinde destek donduruldu. Bu iki sürüm Nisan 2021 yılına kadar kritik ve güvenlik güncellemelerini alacaklar, ara sürümlerin desteği bitti.

Alıntı
Linux Mint 18.x serisinde kullanılan çekirdekler.
4.4.x Serisi - Nisan 2021 - (Uzun süreli destek)
4.8.x Serisi - Ağustos 2017 - (Destek süresi bitti)
4.10.x Serisi - Şubat 2018 - (Destek süresi bitti)
4.13.x Serisi - Ağustos 2018 - (Destek süresi bitti)
4.15.x Serisi - Nisan 2021 - (Uzun süreli destek)

Linux Mint 19.x serisinde yine 4.15.x serisi 2023 yılına kadar kritik ve güvenlik güncellemesi alacak. Ara sürüm yükseltmeleri olacak, dileyen kullanıcı başlangıç sürümde kalabilir, dileyen kullanıcı da ara sürümlere geçiş yapabilir. Bir sonraki sürümün ana çekirdeği yine Linux Mint 19.x serisinde uzun süreli olarak kullanılabilecek. Büyük ihtimalle bir sonraki ara sürüm 4.18.x serisi çekirdek olacak, yine büyük ihtimalle Linux Mint 19.2 ile varsayılan olarak gelecek çekirdekte bu olacak.

Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, bu konunun karışmaması için yeni bir konu açabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2018, 19:53:51 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2018, 09:10:39 »
@Butterfly hocam
Alıntı
Nisan 2028 yılına kadar (güvenlik güncellemesi) desteği sürecek olan Linux Mint 19.1 Tessa'nın...
demişsiniz. Ben 2023 sanıyordum.

Bu arada yenilikler şahane. Sistemimi yeni sürümlere geçirmeyi düşünmüyordum, 2023'e kadar Tara ile devam etmeyi düşünüyordum ama şimdi geçirsem mi demeye başladım.

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2018, 11:57:20 »
Yenilikler gerçekten çok hoş.
Kararlı sürümünün çıkmasını heyecanla bekliyorum.
Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2018, 14:15:00 »
Alıntı
Nisan 2028 yılına kadar (güvenlik güncellemesi) desteği sürecek olan Linux Mint 19.1 Tessa'nın...
@Butterfly hocam  demişsiniz. Ben 2023 sanıyordum.

Mark Shuttleworth, Ubuntu 18.04 sürümün desteğinin 10 yıla çıkartıldığından bahsetmişti. Buna göre ben de bu şekilde bir düzenleme yapmıştım. Biraz araştırınca bunun +5 yıl uzatılmış bir destek (Extended Security Maintenance ) olduğunu anladım. Daha önce Ubuntu 12.04 sürümde de yapmışlardı, müşterileri için ek 5 yıl destek veriyorlar, yani müşteri olan alıyormuş bu ek desteği. Linux Mint Blog'ta Clem, doğal olarak Linux Mint desteğinin 5 yıl olacağını yazmıştı. Konuyu 3-4 gün önce hazırlamaya başladığım için bu düzeltmeyi yapmak gözümden kaçmış, şimdi düzeltiyorum.

Alıntı
Bu arada yenilikler şahane. Sistemimi yeni sürümlere geçirmeyi düşünmüyordum, 2023'e kadar Tara ile devam etmeyi düşünüyordum ama şimdi geçirsem mi demeye başladım.

Bence de bu sürüm gerçekten güzel oldu, Cinnamon için hem görünüm, hem özellik hem de performans iyileştirmeleri yapıldı. Yaşanacak bir sorunda bir kaç işlem ile önceki sürüme dönmek de mümkin. Bunun nasılını yeni bir konu açarsanız konuşabiliriz, bu konuyu çok budaklandırmayalım.

@mehmethanifi , bence de geçilesi bir sürüm oldu, önceki sürümlerde olduğu gibi yükselterek geçiş yapılabilecek.

Çevrimdışı _X_

• Çaylak Penguen
  • **
  • Grafik Kartı: Ati
  • İşlemci: Amd
« Yanıtla #6 : 08 Aralık 2018, 12:32:36 »
Açıkcası genel itibariyle bir kullanıcı olarak görsellik konusunda popiler linux dağıtımlarının  gayet yeterli olduğunu düşünüyorum tabi ki iyileştiriliyor gün geçtikçe.Farklı iyileştirmeler de var.
En büyük problem driver konuları maalesef.Gerçekten insanı yıldırma noktasına getiriyor..Bu konular da en fazla problem çıkaran driverlar için hala çokta çözüm olmuyor.Google'a yazdığımızda eski sürümde de problem olan driver yeni sürümde de aynı problemleri yaşatıyor.

Bu yüzden dağıtımların her geçen gün daha güzelleşmesi,gelişmesi driver problemi yaşayan kullanıcılar için hiç bir şey ifade etmiyor.

Çevrimdışı lalabaki

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Manjaro
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik Kartı: ATI Medison Readon|Intel Hybrid
  • İşlemci: Intel Core i5
« Yanıtla #7 : 08 Aralık 2018, 12:47:30 »
Açıkcası genel itibariyle bir kullanıcı olarak görsellik konusunda popiler linux dağıtımlarının  gayet yeterli olduğunu düşünüyorum tabi ki iyileştiriliyor gün geçtikçe.Farklı iyileştirmeler de var.
En büyük problem driver konuları maalesef.Gerçekten insanı yıldırma noktasına getiriyor..Bu konular da en fazla problem çıkaran driverlar için hala çokta çözüm olmuyor.Google'a yazdığımızda eski sürümde de problem olan driver yeni sürümde de aynı problemleri yaşatıyor.

Bu yüzden dağıtımların her geçen gün daha güzelleşmesi,gelişmesi driver problemi yaşayan kullanıcılar için hiç bir şey ifade etmiyor.

Hocam driver problemi donanımı yapanın problemi. Windows oturup driver yazmıyor bu sürücülere, Nvidia, AMD, dokunmatik ekran üreticileri vs kendi sürücülerin kendi driverlarını yazıyor.  Ee Linux'e driver yazmaları çok daha kolay, açık kaynak sistem alın istediğiniz gibi, özgerce yazın driverınızı, iki etmen var bunun düzgün işlememesinin birincisi pazardaki payı (hala bilgisayarların çoğu windows kurulu geliyor, freedos bilgisayar bulmak epey azdı, yeni yeni çoğalıyor), ikincisi de alışkanlıklar (Linux'de yetişmiş programcı sayısının azlığı). Windows ne yapıyor, bedava dağıtıyor öğrencilere, crackli sürümlere ses çıkarmıyor, programcı Windows altında yetişiyor, orada alışıyor yaptığı işe. Bu iki noktadan bakınca Linux dağıtımların güzelleşmesi demek insan sayısının artması, pazar payının artması demek. Daha fazla programcıyı barındırma demek. Mesela data science, machine learning ve yapay zeka, fizik modellemeler tamamen Linux'den ilerliyor şu an. Bu alandaki kullanıcılar Linux kullanmak zorunda kalıyor. Özellikle data science, machine learning kısmı son 5-10 yılda oluştu Python sağolsun :D.  Driverlar için son kullanıcı olarak yapabilceğimiz ben bu donanıma para verdim Linux'de niye düzgün kullanamıyorum diye sürekli destek kısımlarını rahatsız etmek olacaktır. 

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #8 : 08 Aralık 2018, 12:54:27 »

Google aramalarında sürücü problemlerine rastlamanız doğrudur, çünkü insanların çoğu forum vb. ortamları yaşadığı güzel tecrübeleri ya da bilgi birikimlerini paylaşmaktan çok sorunlarına çözüm aramak için kullanıyor.

Sürücüler ile ilgili gelişmeler olmadığını söylemekse yanlış ve öznel bir tutum. Bazı donanımlar için sorunların olduğu doğru olmakla birlikte Linux dağıtımları bir çok sistemde en ufak bir müdahaleye gerek bırakmadan çalışabiliyor.

Mesela sizin sisteminizdeki sorunun RTL8723BE kablosuz ağ cihazı ile ilgili olduğunu hatırlıyorum, bu aygıt için daha önce bir github deposundan sürücü kurulumunu öneriyorduk. Şimdi ise anten seçimi ile ilgili bir yapılandırma dosyasının oluşturulması bu aygıtla ilgili sorunu çözüyor. https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=9730.0

Yine Linux tarafında AMD GPU sürücüleri sorunlu olarak bilinirken, üreticinin verdiği destekle bugün çok iyi duruma geldi. Bunlar gibi bu konuyla alakası olmayan bir çok örnek sayılabilir.

Bir de bu konuyu amacı dışında kullanmayalım lütfen, konunun amacı belli, yeni sürümün özelliklerini duyurmak, lütfen bu konuyu farklı hususlar ile ilgili eleştiri yapmak için kullanmayalım. Bunun yerine açtığınız ama, sorunun çözümü için yeterli dönüşü sağlanmayan konuyu tercih edebilirsiniz. Ya da paylaştığım bağlantıyı incelerseniz sorunun kolayca çözülebildiğini görebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2018, 13:06:39 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #9 : 12 Aralık 2018, 19:26:51 »
Beta sürümün yayınlanmasında sonra, Güncelleme Yöneticisine klavye kısayolları da eklendi. Daha önce seçim menüsünden yapılan işlemler artık klavye kısayolları ile yapılıyor, buna bağlı olarak güncel sürümde seçim menüsü kaldırıldı.

« Son Düzenleme: 12 Aralık 2018, 20:18:02 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
Harika, umarım kısa sürede kararlı sürümü yayınlanır.
Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış