Gönderen Konu: Linux'taki Ofis Yazılımları Nelerdir? Kısaca Tanıyalım  (Okunma sayısı 87 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Microsoft Office'in Linux versiyonu bulunmamakta ama bu, Linux'ta hiç ofis yazılımı bulunmadığı anlamına gelmiyor. Bilakis Linux bir ofis yazılımları cennetidir. Linux dünyasının bu konuda eksiği yoktur. Microsoft Office'in çok istediğiniz bir özelliği bu yazılımlardan birinde yoksa bile diğerinde olabilir. Kısa kısa tanıyalım.

Libreoffice: Bu yazılım Linux Mint ile kurulu gelmektedir. Bir özgür yazılımdır. Pek çok Linux dağıtımının ilk tercihidir. Linux dünyasındaki en güçlü ofis yazılımlarından birisi olup her ihtiyaca yönelik özelliklerle donatılmıştır. Bunun dışında eklenti desteği sayesinde farklı özellikler de eklenebilmektedir. Hem özgür belge biçimleri, hem MS Office belge biçimleri desteği hem de diğer bazı belge biçimleri desteklenmektedir. Eskiden MS Office'in karşısında çok yetersiz kalmakla eleştirilirdi ama son yıllarda gözle görülür bir ilerleme kaydetti. Arayüzde ve performansta iyileştirmeler yapıldı ve pek çok özellik eklendi. Yazılımın arayüzü Türkçedir. Türkçe imla denetimi için eklenti kurmak yeterli. Forumumuzdaki bu başlığa göz atabilirsiniz.

Apache OpenOffice: Sun Microsystems'in Oracle tarafından satın alınmasından sonra özgür yazılım dünyası ondan çatallanan Libreoffice ile yola devam etme kararı aldıysa da bu yazılım da yoluna devam etti. Şu an Apache tarafından geliştiriliyor. Bir özgür yazılım. Türkçe ve imla denetimi de var. Özgür belge biçimleri ve MS Office belge biçimleri desteğine sahip. Bence Libreoffice'in gölgesinde kalan bir yazılım. Onun biraz gerisinde kalsa da pek çok gelişmiş özelliğe sahip.

WPS Office: Libreoffice'ten sonra en çok tercih edilen ofis yazılımı diyebiliriz. Bildiğim kadarıyla Deepin dışında hiçbir Linux dağıtımının ilk tercihi değil. Çünkü özgür yazılım değil, kapalı kodlu bir yazılım. Kurumsal kullanıcılar için ücretli ve bireysel kullanıcılar için ücretsiz reklamlı bir sürümü var. Kendisine ait dosya biçimleri ile MS Office belge biçimlerini destekliyor ama özgür belge biçimlerini desteklemiyor. Arayüzü MS Office'e benziyor. Kendi içinde çok güzel temaları ve şablonları var. gece modu ve göz koruma moduna sahip. Özellikleri yeterli. MS Office belge biçimleri uyumu oldukça iyi. Yazılımın arayüzü Türkçe değil, devam eden bir çeviri çalışması var ama ne zaman biter bilmiyorum. Türkçe imla denetimi eklentisi var ama gördüğüm kadarıyla sadece Windows sürümünde kurulabiliyor. En azından ben başaramadım. Libreoffice size yetmediyse ve özgür olmayan yazılım kullanmak sizin için sorun değilse bir göz atabilirsiniz.

OnlyOffice-Desktop Editors: Son zamanlarda çok ilgi gören bir yazılım. Özgür lisansa sahip. Çeşitli sürümleri var. Desktop Editors adlı kısıtlı bir sürümü ücretsiz. Nitrux adlı dağıtımın ilk tercihi. Diğer dağıtımlarsa Libreoffice kullanıyorlar. Çünkü Desktop Editors sürümü kısıtlı bir sürüm olduğundan pek tercih edilmiyor. MS Office belge biçimleri ve özgür belge biçimlerini destekliyor. Yazılımın arayüzü Türkçe değil ama Türkçe imla denetimi özelliği var ve bunun için hiçbir eklenti gerekmiyor. Güzel ve sade bir arayüzü var. Farklı şeyler denemek isteyenlere tavsiye ederim. Eğer Desktop Editors sürümü yetersiz gelirse ve ille de kullanmak istiyorsanız ücretli sürümlerine de göz atabilirsiniz.

Calligra Suite: Her ne kadar diğer masaüstü ortamlarında kullanmanızın önünde bir engel olmasa da bu aslında KDE için geliştirilmiş bir yazılım. Eski adı Koffice idi. Özgür lisansa sahip. Libreoffice'e kıyasla çok zayıf kalıyor. Bu yüzden bildiğim kadarıyla KDE Neon da dâhil pek çok dağıtımın ilk tercihi değil. Varsa da ben bilmiyorum. Asıl öne çıkan özelliği KDE ile uyumu. MS Office ve özgür belge biçimlerini destekliyor. Bu yazılımı KDE severlere ve bir ofis yazılımından beklentisi çok yüksek olmayan bireysel kullanıcılara tavsiye ederim. Arayüzü Türkçe. İmla denetimi içinse Libreoffice için kullandığımız hunspell-tr paketi iş görüyor.

Gnome Office: Aslında bu isimde bir ofis yazılımı yok. Gnome için geliştirilen Abiword ve Gnumeric gibi bazı tekil ofis uygulamalarının toplamına bu isim veriliyor. Bunlar da birer özgür yazılım. Türkçe desteği var. Türkçe imla için belki hunspell-tr paketi iş görebilir. MS Office ve özgür belge biçimlerine destek veriyor. Bazı konularda zayıf kalabilir ama bireysel kullanıcılar için yeterli olacaktır. Asıl özelliği hafif olması. Bu nedenle bilgisayarı eski olan kişilere tavsiye ediyorum. Bazı Xfce kullanan dağıtımlar tarafından tercih ediliyor.

Softmaker Office: Özgür olmayan ve ücretsiz olmayan bir ofis yazılımı. Tabii okullar, öğrenciler ve öğretmenler için ücretsiz sağlanabiliyor. Onun dışında denemek isteyenler için trial sürümü var. Oldukça gelişmiş özelliklere sahip. Arayüzü eskiden çok kötüydü ama sonra biraz şekil verdiler. Kendi belge biçimleri ve MS Office belge biçimlerine destek veriyor. Bildiğim kadarıyla özgür belge biçimlerine destek vermiyor. Eskiden kullandığımda bana en ilginç gelen özelliği şuydu: Yazı yazarken iki yana yasla dediğimizde doğru bir şekilde heceyi bölüp bir alt satırdan devam edebiliyordu. Arayüzü Türkçe. Türkçe imla denetimi eklentisi de var.

Freeoffice: Softmaker Office'in bazı özellikleri kırpılmış ve ücretsiz olan sürümü. Softmaker Office'in çok ileri seviye özellikleri size lazım değilse bunu kullanmanızı tavsiye ederim.

MS Office Online: Microsoft Office'in web tarayıcı üzerinden çalışan ücretsiz bir sürümü. Tabii ki özgür değil. Microsoft Office'in gelişmiş özellikleri yok ama asıl olayı MS Office için oluşturulmuş belgeleri doğru görüntüleyebilmesi. Eğer çok gelişmiş özelliklere ihtiyacınız yoksa işinizi görecektir. Ücretsiz bir Microsoft hesabı bu yazılımı kullanmak için yeterli olacaktır. Onedrive üzerinde çalışıyor. MS Office belge biçimlerine zaten tam destek veriyor. Bunun yanı sıra özgür belge biçimlerine de destek veriyor. Arayüzü Türkçedir. Türkçe imla denetimi de mevcut. Eğer MS Office ile oluşturulmuş bir belgeyi diğerleriyle doğru bir şekilde görüntüleme sıkıntısı yaşıyorsanız bir de bunu deneyin.

Google Dokümanlar: Google bu servisi ilk oluşturduğunda basit işler için kullanılmasını öngörmüştü ama sonra çok gelişti ve donanımlı bir ofis yazılımına dönüştü. Web tarayıcı üzerinden çalışıyor ve Google Drive üzerinde depolanıyor. Kullanmak için ücretsiz bir Google hesabı yeterli. Kendine has bir belge biçimi kullanıyor olsa da özgür belge biçimi ve MS Office belge biçimi olarak dışa aktarılıyor. Basit bir arayüze sahip olmasına rağmen çok fazla özelliği var. Eklentilerle yeni özellikler de eklenebiliyor. Arayüzü Türkçe. Türkçe imla denetimi de var. Bildiğim kadarıyla özgür yazılım değil.

iCloud Web: Apple'ın iCloud adlı bulut depolama servisine web tarayıcıdan girerseniz kendi içinde Pages, Keynote ve Numbers adlı ofis uygulamalarının olduğunu görürsünüz. Bunlar Apple cihazlarındaki kadar olmasa da iş gören ofis yazılımları. Sadece daha basit özellikleri olanından. Kendine has bir dosya sistemi kullansa da özgür belge biçimleri ve MS Office belge biçimlerine aktarılabiliyor. Ücretsiz bir Apple hesabı yeterli. Arayüz Türkçe ve Türkçe imla denetimi yapabiliyor. Bu yazılımı özellikle dosyalarını Apple cihazlarla eşitlemek isteyenlere tavsiye ederim. Özgür yazılım değil.

Zoho Web Servisleri: Zoho'nun sağladığı web servisleri kendi içinde ofis yazılımları da barındırıyor. Ne yazık ki yeterince bilgi edinemedim ama böyle bir şey var. Bildiğim kadarıyla özgür yazılım değil.

Listede eksikler varsa belirtirseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2018, 18:19:34 Gönderen: okanakinci »

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
Ynt: Linux'taki Ofis Yazılımları Nelerdir? Kısaca Tanıyalım
« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2018, 09:50:22 »
Paylaşım için teşekkürler.
Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Ynt: Linux'taki Ofis Yazılımları Nelerdir? Kısaca Tanıyalım
« Yanıtla #2 : 12 Aralık 2018, 20:45:04 »
@mehmethanifi teşekkür ederim. Bu tür listelerle kendimce Linux dünyasının Windows dünyasından eksiği olmadığını göstermeye çalışıyorum.

Aslında bir de IBM Lotus Symphony vardı ama günümüzde ortadan kalkmış. Openoffice tabanlı bir yazılımdı. Bir dönem IBM, bu yazılımla Microsoft'a rakip olmaya çalışmıştı. Sonra özgür yazılım hâline getirdiler, ücretsiz yaptılar. Hakkında yazanlar doğruysa Openoffice projesine bağışlanmış. İnternette bulabildiğim en güncel sürümü altı yıllık.