Gönderen Konu: asus tp200sa touchpad ve dokunmatik ekran sorunu  (Okunma sayısı 95 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı donjuan

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: mint
asus tp200sa touchpad ve dokunmatik ekran sorunu
« : 04 Aralık 2018, 12:10:11 »
iyi günler.
Linux dünyasına yeni giriş yaptım.  Asus tp200 sa laptopıma linux mint Cinnamon 64bit kurdum. bilgisayarı açtığımda bazen dokunmatik ekran ve touchpad çalışmıyor. bilgisayarımı yeniden başlatıyorum ve sorun çözülmüş oluyor.  aynı sorunu yaşadığımda sürekli yeniden başlatmam zaman kaybına neden oluyor.  sürekli yeniden başlatmak istemiyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim.
Ayrıca bilgisayarımı tablet ve  çadır modunda kullanmak istiyorum, ekran klavyesi vb ayarları yapamadım. nasıl çözebilirim.
Teşekkürler.

sistem bilgileri:
https://paste2.org/5nKJYBXn
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2018, 12:33:40 Gönderen: donjuan »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: asus tp200sa touchpad ve dokunmatik ekran sorunu
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2018, 12:18:14 »
Lütfen şu konuyu inceleyiniz ve genel sorunlar için istenen komutun çıktısını paylaşınız.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı donjuan

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2018, 12:21:30 »
https://paste2.org/5nKJYBXn

sistem bilgilerim böyle.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2018, 12:40:39 »
Aşağıdaki komutla xserver-xorg-input-synaptics kurup sistemi yeniden başlatmayı dener misiniz?

Kod: [Seç]
apt install xserver-xorg-input-synaptics

Çevrimdışı donjuan

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2018, 19:45:40 »
hocam dediğiniz komutu yazdım, yeniden başlattım ve touchpad komple gitti. :(

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2018, 19:54:17 »
Peki o zaman aşağıdaki komutla kurduğunz paketi kaldırınız.

apt purge xserver-xorg-input-synaptics
Aşağıdaki komutlarla i8042.reset değişkenini açılışa ekleyip sistemi yeniden başlatınız.

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX i8042.reset"' | sudo tee  /etc/default/grub.d/i8042.cfg
sudo update-grub

Çevrimdışı donjuan

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2018, 20:04:00 »
bilgisayarı birkaç kere yeniden başlatınca touchpad geldi. sonra üstteki komutları yazdım ve yeniden başlattım. bilgisayarın açılması biraz uzun zaman aldı. sonuç olarak toucpad tekrar gitti. dokunmatik ekran çalışıyor ama touchpad çalışmıyor.  ayrıca kablosuz mouse kullanıyorum. bir ilgisi olabilir mi?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2018, 23:16:18 »
Dokunmatik panel (touchpad) çalışmadığı anda aşağıdaki komutların çıktılarını alıp paylaşınız.

xinput list
cat /var/log/Xorg.0.log

Çevrimdışı donjuan

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #8 : 05 Aralık 2018, 22:00:44 »
Şuan touchpad çalışıyor, dokunmatik ekran çalışmıyor. Çıktısı linkte.Touchpad de hata verdiğinde ilgili verileri paylaşacağım. Teşekkürler.

https://paste2.org/5ZPNkhI3

Mesajlar Birleştirildi.
şimdi de tam tersi. dokunmatik ekran çalışıyor,  touchpad çalışmıyor.  çıktı linte.

https://paste2.org/XnWpa7zg
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2018, 22:21:45 Gönderen: donjuan »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2018, 09:39:53 »
Dokunmatik panel pasifken aşağıdaki komutla etkinleştirmeyi deneyiniz.

xinput --set-prop 14 "Device Enabled" 1
Dokunmatik ekran pasifken aşağıdaki komutla etkinleştirmeyi deneyiniz.

xinput --set-prop 15 "Device Enabled" 1

Çevrimdışı donjuan

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #10 : 06 Aralık 2018, 23:14:43 »
hocam teşekkür ederim. söylediklerinizi uyguladım ancak herhangi bir değişiklik olmadı. hala bilgisayarı yeniden başlatarak sorunu çözmeye çalışıyorum. deneyebileceğimiz başka bir yöntem var mıdır? sorunun kaynağı ne olabilir. yani kafasına göre çalışıp çalışmaması çok ilginç.

( ayrıca farklı linux dağıtımlarını denesem aynı problemi yaşar mıyım?  yanlış biliyorsam düzeltin lütfen; bildiğim kadarı ile tüm linux dağıtımları aynı çekirdek üzerine farklılaşmış işletim sistemleri, yani temelleri aynı. hal böyle iken kişisel düşüncem benzer sorunla yine karşılaşabileceğim yönünde. olayı linux mintte mi çzömeye çalışayım yoksa ubuntu, pardus giib başka dağıtımlar da deneyeyim mi?)

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #11 : 06 Aralık 2018, 23:23:47 »
Dağıtımların tamamı Linux çekirdeğini kullanıyor, ama hepsi aynı sürümü kullanmıyor. Mesela Linux Mint, Ubuntu tabanını kullanıyor ve çekirdeğin görece olarak eski ama daha denenmiş bir sürümünü kullanıyor. Pardus ise Debian kararlı sürümü taban alıyor ve çok daha eski ama daha çok denenmiş bir çekirdek sürümünü kullanıyor. Sorunlar genellikle çekirdek güncellemelri ile aşılabiliyor, çünkü güncel çekirdeklerde iyileştirmeler ve hata düzeltmeler olabiliyor. Bir de dokunmatik ekranlara uygun masaüstü ortamlarını tercih etmeniz daha uygun olabilir, mesela Gnome Shell gibi, gerçi Cinnamon masaüstü ortamının da bu yönde desteği iyidir, accelerometer desteğine sahip bir masaüstü ortamıdır.

Bunların ışığında 2 önerim olabilir. İlki Linux Mint 19 altında çekirdek güncellemesi yapmak. Bunu aşağıdaki komutlarla indireceğiniz UKUU isimli yazımla yapabilirsiniz.

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ukuu

Bu uygulama ile çekirdeğin 4.19.x serisinin son sürümünü kurmayı deneyebilirsiniz.

2. önerim ise Ubuntu 18.10 sürümü kurmak, bu sürüm görece olarak daha güncel bir çekirdekle ve Gnome Shell ortamı ile geliyor.

Pardus ise eski bir çekirdeği kullandığı ve varsayılan olarak Xfce masaüstü ile geldiği için bu cihaza önerilebilecek bir dağıtım değil.

Çevrimdışı donjuan

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #12 : 07 Aralık 2018, 23:16:11 »
yardımlarınız için çok teşekkür ederim. açıkcası pc donanımının düşük olması ve win10un gereksiz çok fazla depolama alanına ihtiyaç duyması nedeniyle birkaç aydır linux dünyasına merak saldım. elementary, phoenix, remix, pardus, pisi linux, deepin, mint gibi işletim sistemleri denedim. tabi birçoğunda farklı sorunlar yaşadım. deepin ve elementaryt dokunmatik kullanıma daha uygun gibi ve  görsel olarak bir adım öne çıkıyor gibi ama görsellik demek performans düşüklüğü demek. mintin diğerlerine göre daha hızlı ve kullanımının basit olduğunu fark ettim ve onun üzerine yoğunlaşmaya karar verdim.  bu bilgisayarın özelliği hem tablet hem de pc olarak kullaılabiliyor ve günlük ihtiyaçlara cevap verebiliyor olması. açıkcası bilgisarın 2in1 özelliği  tam anlamıyla win10 ile sağlanabiliyor ama windowsa dönmek istemiyorum. çadır ve tablet modu özelliklerinden vazgeçtim gibi ama en azından dokunmatik ekran ve touchpad söz konusu sıkıntıyı vermesin. ubuntuyu bundan 10 yıl önce başka bir bilgisayarda denemiştim. pek hoşuma gitmemişti. güncelleme yaptıktan sonra sorun çözülmez ise ubuntu deneyeyim. ''gnome shell'' ile ilgili küçük bir araştırma yaptım, tavsiyeniz üzerine. ''gnome 3'' karşıma çıktı. sanırım  sürümle alakalı bir durum.? yukarıda saydıklarım arasında sizin kullandığınız ve destek açısından tavsiye edebileceğiniz var mıdır? kusura bakmayın linux tabanlı sayısız işletim sistemi ve masaüstü olunca yeni başlayanlar için anlaması biraz zor oluyor.
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2018, 23:18:18 Gönderen: donjuan »