Gönderen Konu: [Çözüldü] Windows Kurulumu Sonrası Linux 'u Açamama  (Okunma sayısı 203 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gokhankrll

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: GTX950M
  • İşlemci: i7 4720hq
Öncelikle merhabalar, bilgisayarımca 3 işletim sistemi yüklü Mint, Fedora ve Windows. Windows 'u sıfırlamak için disk seçeneklerinden C: sürücüsünü ve otomatik ayırdığı 100mb alanını sildim. Bölümlemeler MBR olarak yapılı diğer farklı oluşturulmuş 2 adet daha diski sildim. Bunlar: MSR(Ayrılmış) ve adı olmayan NTFS türü bir disk. Ancak diğer disklerin hiçbirine dokunmadım. İkisininde swap ve kök dizinleri olduğu gibi duruyor. Windows 'u yeniden yükleyince diğer sistemler kayboldu. Şimdi direk Windows açılıyor.
Forumda araştırdım ve "rfind bootloader" kurdum. Açılışta 3 sistemi de getirdim ancak bu sefer de örneğin mint açarken "emergency mode" a geçiyor. Aşağıdaki uyarıyı alıyorum. Ne yapmam lazım sistemlere nasıl ulaşabilirim yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
Görüntü:
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2018, 16:27:50 Gönderen: Gokhankrll »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: Windows Kurulumu Sonrası Linux 'u Açamama
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2018, 13:18:51 »
Alıntı
Kurulum Öncesi ve Sonrası

Kurulum aşamasında ve sonrasında yaşadığınız sorunlara ait yardım alabileceğiniz forum alanı. Lütfen bu bölüme kurulum ile ilgisi olmayan hususlarda konu açmayınız.

Bu husus Linux kurulumu ile ilgili değil, bu sebeple konuyu "Kurulum Öncesi ve Sonrası" bölümünden "Açılış, Kapanış ve Oturum Açma" bölümüne taşıyorum. Lütfen konu açtığınız bölümlerdeki açıklamaları dikkate alınız.

C olarak belirttiğiniz disk bölümü ile birlikte sildiğiniz 100 Mb. civarı bölüm, EFI başlangıç bölümü olsa gerek. İlgili bölümü sildiğinizde sistemin EFI desteği ile başlatılmasını sağlayacak bölümü de silmiş oldunuz. Bu sebeple Linux sistemler açılışı sağlayamıyor olmalı. Sistemi çalışan DVD/USB ile açıp, diskin başına 200-300 MB. civarı bir bölüm oluşturun ve bunu Fat32 olarak biçimlendirin. Eğer böyle bir bölüm, Windows kurulumu sonrasında oluştuysa yeniden oluşturmaya gerek yok. Sonrasında grub önyükleyicisinin EFI desteği ile kurulumunu anlatan açıklamaları inceleyiniz.

Eğer sistem EFI desteği ile kurulmamışsa (klasik BIOS kipinde kurulmuşsa), doğrudan Grub önyükleyiciyi yeniden kurmanız yeterli olacaktır.
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2018, 13:29:01 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Gokhankrll

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 21 Kasım 2018, 12:58:03 »
Oncelikle kusura bakmayin benim hatam. Cevabiniz icin tesekkurler. Onyukleyici kurulumu icin yeniden Bootable USB hazirlamam gerekti. Actim kurmaya calisiyorum. Grub Location 'dan  OS to boot by default (Mint 18) ayarliyorum karsima bazi komutlar cikiyor.

en sondaki komutun tamamini uygulayamadim. `shim-signed` da hata aldim sonra bu komutu cikardim digerlerini kurdum ama bunu kuramadim.
Soyle bir hata aldim.
Kod: [Seç]
The following information may help to resolve the situation:

The following packages have unmet dependencies:
 shim-signed : Depends: shim (= 0.9+1474479173.6c180c6-1ubuntu1) but it is not going to be installed
E: Unable to correct problems, you have held broken packages.
apt-get install shim, install -f ve update yaptim devam edemedim. Ancak grub basariyla kuruldu.

Sistemi yeniden açtım ve grub karşıma şöyle çıktı.

Linux Mint 'i açmaya çalıştığımda yine önceki hatayı aldım.
Ek olarak sistem yüklenirken ara ara "[FAİLED] Failed to start load kernel modules" hatası veriyor.
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2018, 13:10:46 Gönderen: Gokhankrll »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 21 Kasım 2018, 14:50:32 »
Alıntı
Ek olarak sistem yüklenirken ara ara "[FAİLED] Failed to start load kernel modules" hatası veriyor.

Secure boot özelliğini kapatmayı dener misiniz?

Sorun bu şekilde çözülmezse burada anlatıldığı biçimde chroot ile sistemi güncellemeyi deneyebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2018, 14:54:02 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Gokhankrll

• Yeni Penguen
  • *
Ynt: Windows Kurulumu Sonrası Linux \'u Açamama
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2018, 13:02:04 »
Maalesef sorun devam ediyor. Grub 'un hemen arkasindan soyle de bir yanit aliyorum.
[sdb] No Caching mode page found
[sdb] Assuming drive cache: write through

Mesajlar Birleştirildi.
Nedenini anlayamadığım şekilde sorun çözüldü. chroot 'u uyguladım. Tekrar Grub onarımı (Önerilen(Recommended)Boot Repair) yaptım komutları tekrar girdim ve sistem açıldı. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2018, 22:14:14 Gönderen: Gokhankrll »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2018, 14:47:10 »
@Gokhankrll , hata alınan bu sdb diski Linux dağıtımlarının kurulu olduğu disk mi yoksa çalışan USB medyaya mı ait yoksa sistemdeki diğer bir harddisk mi?

Çevrimdışı Gokhankrll

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #6 : 26 Kasım 2018, 16:27:30 »
@Gokhankrll , hata alınan bu sdb diski Linux dağıtımlarının kurulu olduğu disk mi yoksa çalışan USB medyaya mı ait yoksa sistemdeki diğer bir harddisk mi?
Tekrar başlatıp takip ettim. Ama şu an böyle bir hatayla karşılaşmıyorum. Açarken USB takılıydı sanıyorum ki bundan kaynaklı o zaman.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Ynt: [Çözüldü] Windows Kurulumu Sonrası Linux 'u Açamama
« Yanıtla #7 : 26 Kasım 2018, 18:30:15 »
USB bellek takılı olmadığı halde aşağıdaki komutu çalıştırmayı deneyiniz.

sudo update-grub
Bu şekilde sorun çözülmezse, (içinde önemli veri varsa yedekledikten sonra) Mintstick ile USB belleği biçimlendirirsiniz.