Gönderen Konu: [Çözüldü] AMD Athlon 200ge işlemci + dahili gpu konusu ve tavsiye talebi  (Okunma sayısı 127 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı beatnbeer

• Yeni Penguen
  • *
    • beatnbeer
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Dahili
  • İşlemci: AMD Athlon 200ge
Herkese merhaba.
Evde basit günlük işlerde ve yazı yazmada işe yarayacak bir sistem toplama sürecindeyim. İşlemci için AMD Athlon 200ge seçtim hem fiyat olarak uygun hem yeni hem de dahili grafik işlemcisi olduğu için. Youtube'daki videolarda da oyun performansının en azından 720p'de fena olmadığını gördüm. Daha önce hiç amd'li bir ekran kartıyla linux kullanmadım ve bildiğim üzere amd'de açık kaynaklı sürücüler çok daha iyi durumda. Forumda araştırma yaptım ve amdgpu sürücü desteği bulunmayan amd/ati donanımlarından uzak durulması gerektiğini öğrendim:  https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=8241.msg50787#msg50787 
Alıntı
"Amdgpu sürücüsü desteği olmayan ürünlerden uzak durun. Amdgpu sürücüsü açık kaynak olarak geliştirilen ve başarım oranı iyi olan bir sürücü. Bu şekilde herhangi bir kapalı kaynak sürücü kurmadan (amdgpu sürücü desteği olan) AMD GPU'yu açık kaynak sürücü ile performanslı biçimde kullanabiliyorsunuz."
Bahsettiğim işlemcinin böyle bir desteğe sahip olup olmadığını öğrenemedim. Bilgisi olan varsa benim için çok iyi olur.
İşlemcinin resmi sayfası https://www.amd.com/en/products/apu/amd-athlon-200ge   
Vega 3 serisi gpu'sunun olduğu belirtiliyor.
Sistemi topladıktan sonra Linux Mint 19 kullanmak istiyorum (muhtemelen 19.1 çıkacaktır).
Sistem şöyle olacak muhtemelen: 8 gb ddr4 ram, 240 gb ssd, amt athlon 200ge, harici ekran kartı şimdilik yok.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2018, 23:11:53 Gönderen: beatnbeer »
gnu/linux for freedom

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: AMD Athlon 200ge işlemci + dahili gpu konusu ve tavsiye talebi
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2018, 21:33:23 »
Amdgpu sürücüsü, AMD/ATI firmasının açık kaynak kodlu olarak geliştirmesine doğrudan destek verdiği bir sürücü modelidir ve yeni nesil GPU'ları kapsamaktadır.  Volcanic Islands, Arctic Islands ve Vega serisi aygıtlar, güncel sistemlerde varsayılan olarak bu sürücüyü kullanıyorlar.

Güncel bir GPU olduğu için amdgpu sürücü desteği vardır. İyileştirmeler için PPA deposundan mesa güncellemesi ya da UKUU yardımıyla çekirdek güncellemesi yapılabilir.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2018, 22:15:02 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 64-bit
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2018, 22:59:11 »
Sorun olacağını sanmıyorum. Mesa'yı güncel tutmanız yeterlidir.
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı beatnbeer

• Yeni Penguen
  • *
    • beatnbeer
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Grafik Kartı: Dahili
  • İşlemci: AMD Athlon 200ge
« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2018, 23:11:41 »
Teşekkür ederim arkadaşlar cevaplar için
gnu/linux for freedom

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Rica ederiz.

Yeni aygıtınızı güle güle kullanın diyelim, hayırlı olsun.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...