Gönderen Konu: [Çözüldü] Ara Sürümler Çıktığında Ana Sürümler de Desteklenmeye Devam Ediyor mu?  (Okunma sayısı 95 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Merhaba.

Aklıma takılan bir soru var. Umarım anlaşılır bir şekilde ifade edebilirim. Çünkü ben de kafamda tam olarak toparlayamadım.

Linux Mint'in her yeni ana sürümünün destek süresi 5 yıl. Örneğin; 19. sürüm, 2018'de yayınlandı ve 2023'e kadar desteklenecek. Onun ara sürümleri olan 19.1, 19.2 ve 19.3 de 2023'e kadar desteklenecek. Benim merak ettiğim şey şu: 19.1 sürümü, 19. sürümün güncellemesi midir? 19. sürümün desteği sadece 19.1'e kadar sürecek, onun desteği de 19.2'ye kadar sürecek ve onun desteği de 19.3'e kadar sürecek ve o da 2023'te son bulacak şekilde mi yoksa hepsi ayrı ayrı 2023'e kadar desteklenecek mi? Linux Mint 19.1 sürümü çıktığında ona geçmesem güvenlik güncellemelerinin, çekirdek güncellemelerinin ve hata düzeltmesi güncellemelerinin ayrı ayrı durumu ne olur? Mesela Ubuntu'da ara sürümlerle beraber yeni kerneller geliyor ve eski kernel destek almıyor. Linux Mint'te de mi böyle?

Linux Mint 19'u 2023'e kadar kullanmak istiyorum, 2023'e kadar yeni bir yükseltme yapmak, 20 ve 21. sürümlere geçmek istemiyorum ama 19.1, 19.2 ve 19.3 sürümlerine geçmek gerekli mi?
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2018, 19:56:39 Gönderen: okanakinci »

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Linux Mint sürümlerinin destek süresi taban sürümle aynıdır.

Linux Mint 18.x serisinin tümü => Taban - Ubuntu 16.04 => Nisan 2021 yılına kadar güvenlik güncellemesi alacak.

Linux Mint 19.x serisinin tümü => Taban - Ubuntu 18.04 => Nisan 2023 yılına kadar güvenlik güncellemesi alacak.

Destek süreleri serinin tümü için aynıdır. Seriler temel arasındaki fark, Cinnamon masaüstü ortamı ve Linux Mint araçlarıdır. Aynı seri içinde ana sürüm ara sürüm diye bir kavram yok aslında. Aynı seri içindeki tüm sürümler tabanın destek süresine tabidir. Bununla birlikte seri içindeki masaüstü ortamları ve Linux Mint araçları bir sonraki sürüme güncelleme almazlar, bir sonraki sürüm için aynı serideki güncel sürümün kurulması gerekiyor. Örneğin Cinnamon 4.0 için Linux Mint 19.1 sürümün kurulması gerekli, aynı durum Linux Mint araçlarının yeni sürümleri için de geçerli.

Aynı serideki sürümler için yükseltme şart değil, bununla birlikte araç ve masaüstü ortamlarındaki yenilikleri kullanamazsınız. Yani Linux Mint 19'u, Cinnamon 3.8.x sürümle birlikte 2023 yılına kadar kullanabilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
Linux Mint 19'dan 19.1 sürümüne yükseltmezsem Cinnamon'un yeni özellikler getiren sürümünü alamayacağım. Bu benim için sorun değil. Peki Cinnamon ve diğer Linux Mint diğer araç gereçleri için güvenlik güncellemesi alabilecek miyim? Linux Mint 19'da kalmak istiyorum. Yazılımların mevcut sürümlerinden memnunum. Yeni özelliklerle ilgilenmiyorum. Sadece güvenlik güncellemeleri ile ilgileniyorum. Ubuntu deposundan gelen yazılımlar güvenlik güncellemesi alıyorlar. Linux Mint'in 19. sürümünde gelen araç gereçleri ve Cinnamon'un şu anki sürümü güvenlik güncellemesi alacak mı? Yoksa Cinnamon 4.0 çıktığında 3.8.9 sürümü güvenlik güncellemesi de dâhil olmak üzere hiç mi güncelleme almayacak?

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Linux Mint araçları ve masaüstü ortamları ile ilgili olası bir güvenlik açığı durumunda güncelleme yapılırsa, bu husustan etkilenen sürümler açığı kapatacak düzeltmeleri içerecek güncellemeyi alırlar. Sürümdeki masaüstü ortamı ve araçlar sadece yeni özellikler açısından dondurulmuştur. Örneğin Linux Mint kendi derlediği Firefox sürümlerini kullanıyor ve desteği devam eden tüm sürümler için güncelleme yayınlanıyor.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Aradığım cevap buydu. Öyleyse bir aksilik çıkmazsa Linux Mint 19'u hiç yükseltmemeyi planlıyorum. Ne de olsa güvenlik güncellemelerini almaya devam edeceğim. Konuyu çözüldü olarak etiketliyorum.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Rica ederiz. Bununla birlikte Linux Mint 19.1'in (Cinnamon 4.0) denenmesi gereken bir sürüm olduğunu düşünüyorum. Oldukça basit bir yöntemle; resmi depoyu önceki sürümle değiştirip, ardından yazılım kaynaklarındaki "Dış paketlerin sürümünü düşür" kısmı ile önceki sürüme dönülebiliyor.