Gönderen Konu: Çözülemeyen bi sorundan dolayı dağıtım değiştirmeliyim Önerilerinizi alayım.  (Okunma sayısı 218 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dest

• Çaylak Penguen
  • **
    • Facebook Adresi
  • Dağıtım: Xubuntu 18.04.1
Merhabalar ! Özlemişim 4 sene kadar sonra geri geldim. O zamanlar butterfly ile kurduğumuz lubuntu sistem hala çalışıyor. İnternete giriyor yavaşta olsa teşekürler !
Bu sefer kendi laptobuma dağıtım önerisi alıcam. Şuanda laptoba xubuntu 18.04.1 64 bit kurdum memnunum aslında masaüstü özellikleri falan yok ama zaten benim için performans neredeyse en önemli kriter diyebilirim. Hızlı açılıyor donma kasma yok programlar açısından yeterli bi dağıtım ama Lutris te sıkıntı yaşıyorum. Beni windowsa bağlayan tek şey olan League of legends oyununu linuxa eskisinden daha güzel kurulduğunu duydum ve onu yüklemek istedim. Biraz yabancı ve yerli sitelerde gezince. Sorunun yerli sitelerde hiç olmadığını gördüm. Yabancı sitelerde ise programı destkeleyen adamlar surekli işte dağıtım sürümünüz nedir falan gibi sorular soruyorlar bilgi topluyorlar lokasyon nedir işte libssl sürümünüz nedir gibi. Kısacası çözümü olmayan bi SSL sertifika sorunu var. Sadece bunun için dağıtım değiştireceğim.
Bu bağlamda performansı üst düzeyde tuttabildiğim XFCE veya LXDE olabilir bi dağıtıma geçmem lazım. Neden? Çünkü ubuntu 18.04 LTS kullanan birisi ubuntu 18.10 made geçtiğinde sorunun çözüldüğünü ve Lutris in çalıştığını söylemiş. Aynı sorunu Linux Mint 19 Tara ile yaşayanlar,  Linux Mint 18.3 ile yaşayanlar da mevcut. Bu yüzden napacağımı bilmiyorum.

Ve son olarak mesela diyelimki LM19 TARA kurduk ama XFCE masaüstü kullandık o zman Xubuntu 18.04 ile aynı performansı veya daha iyi performans mı veriyor yeni bi sürüm olmasına rağmen ?
Intel Pentium Dual Core P6200 (3M cache, 2.13 GHz) | 4GB DDR3 | Integrated Intel GMA HD

facebook.com/destfuat

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Alıntı
Lutris te sıkıntı yaşıyorum.

Xubuntu 18.04'te yaşadığınız sorunun benzeri büyük ihtimalle Linux Mint 19 Xfce'de de yaşanacaktır, zira taban aynı.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • İşlemci: Intel i7
Şuan için League of Legends oyununun stabil olarak çalıştıran bir Linux dağıtımı mevcut değil. Oyun çok sık güncelleme alıyor olması da buna büyük bir etken. Daha önce Mint'e PlayOnLinux ile kurmuş yaklaşık olarak 2 hafta kadar çok güzel bir şekilde oynamış oyuna gelen bir güncelleme sonrasında oyun açılışında sürekli çöküp bug reports sayfası gelmeye başlamıştı. Biraz uğraşmış çözememiştim.

Oyunu ilk olarak sorunsuz şekilde kurduğum yöntem, clienti indirip wine ile indirme aşamasında %10'a geldiğinde iptal edip. Windows tarafından oyunun güncel dosyalarını alıp wine dizinine taşıyarak oldu. Daha sonra oyunu açtığımda %100 olarak açıldı ve sorunsuzca çalıştı. Ancak dediğim gibi güncellemeler sonrası tekrar gitti. Biraz uğraşsam çözerim belki diye düşünüyorum da vaktim de yok ona. Dünyadaki en çok oynanan oyunun Linux sürümünün çıkartılmaması da oyun yapımcı şirketinin büyük ayıbı.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı dest

• Çaylak Penguen
  • **
    • Facebook Adresi
Xubuntu 18.04'te yaşadığınız sorunun benzeri büyük ihtimalle Linux Mint 19 Xfce'de de yaşanacaktır, zira taban aynı.
Neden? Çünkü ubuntu 18.04 LTS kullanan birisi ubuntu 18.10 made geçtiğinde sorunun çözüldüğünü ve Lutris in çalıştığını söylemiş. Onlar farklı tabanlarda mı ? Ben performansta eksiltmemek için geçmedim ubuntuya. 18.10 da anladıgım kadarıyla stabil bişey değil.

Son cümlemde sorduğumada yanıt verebilir misin ? xubuntu vs mint 19 tara xfce olayını sormuştum.
Şuan için League of Legends oyununun stabil olarak çalıştıran bir Linux dağıtımı mevcut değil. Oyun çok sık güncelleme alıyor olması da buna büyük bir etken. Daha önce Mint'e PlayOnLinux ile kurmuş yaklaşık olarak 2 hafta kadar çok güzel bir şekilde oynamış oyuna gelen bir güncelleme sonrasında oyun açılışında sürekli çöküp bug reports sayfası gelmeye başlamıştı. Biraz uğraşmış çözememiştim.

Oyunu ilk olarak sorunsuz şekilde kurduğum yöntem, clienti indirip wine ile indirme aşamasında %10'a geldiğinde iptal edip. Windows tarafından oyunun güncel dosyalarını alıp wine dizinine taşıyarak oldu. Daha sonra oyunu açtığımda %100 olarak açıldı ve sorunsuzca çalıştı. Ancak dediğim gibi güncellemeler sonrası tekrar gitti. Biraz uğraşsam çözerim belki diye düşünüyorum da vaktim de yok ona. Dünyadaki en çok oynanan oyunun Linux sürümünün çıkartılmaması da oyun yapımcı şirketinin büyük ayıbı.
Linux mint 13 e sanırm bende kurmuştum playonlinux falan baya sorunlu. Lutris çok iyiymiş diye okudum rahat oynanıyormuş ama işte sıkıntı SSL sertifikalarda aslında @Leopard da aynı soru yaşamış ama pek ilgilenmedi.
Intel Pentium Dual Core P6200 (3M cache, 2.13 GHz) | 4GB DDR3 | Integrated Intel GMA HD

facebook.com/destfuat

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Linux Mint 19 Xfce ve Xubuntu 18.04, Ubuntu 18.04 tabanlı LTS sürümler. Ubuntu 18.10 sonraki ara sürüm. Ubuntu 18.10'da da farklı masaüstü ortamlarını içeren türevler vardır.

Linux Mint Xfce'de içerik ve panelde farklılar vardır, örneğin içerik menüsünde yönetici olarak açma seneği hazır geliyor vs. Linux Mint'te ayrıca Compiz hazır ve yapılandırılmış olarak geliyor. Compton ile Xfce genel yırtılma sorununu çözebileceğiniz gibi, farklı pencere yöneticilerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca doğal olarak Linux Mint araçları bulunmakta ve Timeshift yedekleme aracı hazır gelmekte. Bunun gibi farklılılar işte.

Varsayılan ekran görüntüsü şöyle.

Çevrimdışı dest

• Çaylak Penguen
  • **
    • Facebook Adresi
Linux Mint 19 Xfce ve Xubuntu 18.04, Ubuntu 18.04 tabanlı LTS sürümler. Ubuntu 18.10 sonraki ara sürüm. Ubuntu 18.10'da da farklı masaüstü ortamlarını içeren türevler vardır.

Linux Mint Xfce'de içerik ve panelde farklılar vardır, örneğin içerik menüsünde yönetici olarak açma seneği hazır geliyor vs. Linux Mint'te ayrıca Compiz hazır ve yapılandırılmış olarak geliyor. Compton ile Xfce genel yırtılma sorununu çözebileceğiniz gibi, farklı pencere yöneticilerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca doğal olarak Linux Mint araçları bulunmakta ve Timeshift yedekleme aracı hazır gelmekte. Bunun gibi farklılılar işte.

Varsayılan ekran görüntüsü şöyle.

Peki şuanda bana 18.10 geçmemi önerir misiniz?

Birde 2. Cevap için performans etkisi ne olur. İçinde daha fazla yardımcı program var daha son kullanıcı dostu minti biliyorum. 17 falan da kullanmıştım. Bana masaüstü görünüm falan hep 2. Planda eğer performans iyi olur hafif dağıtım dersen hemen indirip deneyecek sonrada lutris kuracağım.

Son olarak siz bana güzel güzel altın bilgiler veriyorsunuz çok teşekkür ederim. Sonra işin içine biraz daha girince ne demek istediğinizi anlıyorum. Şuan benim sizden isteğim şu. Bak sen madem performans ve uzun soluklu bi işletim sistemi istiyon. Aha bunu yükle onda lutris çalışmaz ise şunu sunu yükle deyin ben teker teker deneyim. Gerçekten ilgi ve alakanız için canı gönülden teşekkür ederim. Sizlere saygım büyük.

facebook.com/destfuat

Çevrimiçi Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 64-bit
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
Lutris problemi ISS kaynaklı gibi görünüyor şu aşamada , dağıtım ve paketlerden ziyade.

Alıntı
Linux mint 13 e sanırm bende kurmuştum playonlinux falan baya sorunlu. Lutris çok iyiymiş diye okudum rahat oynanıyormuş ama işte sıkıntı SSL sertifikalarda aslında @Leopard da aynı soru yaşamış ama pek ilgilenmedi.

Bazen geç cevap yazdığım doğrudur  :D
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2018, 16:13:27 Gönderen: Leopard »
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı dest

• Çaylak Penguen
  • **
    • Facebook Adresi
Lutris problemi ISS kaynaklı gibi görünüyor şu aşamada , dağıtım ve paketlerden ziyade.

Bazen geç cevap yazdığım doğrudur  :D
Keşke önce burayı okusaydım aynını yazmışsın. =))
Sorunu çözemeyecek miyiz yani şimdi ? Adamlar dağıtım değiştirip çözüm bulmuş. Biri ubuntu 18.04 ten 18.10 mate geçmiş çözmüş.

facebook.com/destfuat

Çevrimiçi Leopard

• Forum Sorumlusu
Keşke önce burayı okusaydım aynını yazmışsın. =))
Sorunu çözemeyecek miyiz yani şimdi ? Adamlar dağıtım değiştirip çözüm bulmuş. Biri ubuntu 18.04 ten 18.10 mate geçmiş çözmüş.

@dest

Şu an sorun Lutris'in yeni hostundan kaynaklı gibi. O taraftan cevap gelmedikçe birşey diyemem açıkçası , bunun içinde dağıtım değiştirmek veya kurcalamakla uğraşmam. Zaten normalde Wine'ı kullanabiliyorum ama TKG paketini deneyecektim , çok da dert ettiğim bir durum değil

Çevrimdışı dest

• Çaylak Penguen
  • **
    • Facebook Adresi
@dest

Şu an sorun Lutris'in yeni hostundan kaynaklı gibi. O taraftan cevap gelmedikçe birşey diyemem açıkçası , bunun içinde dağıtım değiştirmek veya kurcalamakla uğraşmam. Zaten normalde Wine'ı kullanabiliyorum ama TKG paketini deneyecektim , çok da dert ettiğim bir durum değil

Anlaşılan bi süre daha windows 7 kullanacam. Ama dursun linuxum ordanda internete girer film izler dizi izlerim. Napim. Neyse indirdiğim 3-4 tane daha dağıtım var onlarıda kurcalayım biraz bari.  :(

facebook.com/destfuat

Çevrimdışı illedelinux

• Yeni Penguen
  • *
    • GnuLinuxFree
  • Dağıtım: Archman, Debian JWM
  • Masaüstü: JWM
  • Grafik Kartı: Intel 82Q963/Q965
  • İşlemci: Intel Core2 6300, 1596 MHz
Bu işler biraz makine farkından biraz da şans işidir. Bunun için çeşitli oturum veya dağıtım denemelisin.
Örneğin benim eski makinede dünyanın en ağır KDE, Gnome masaüstleri canavar gibi çalışırken, hiç bir dağıtımın XFCE masaüstü bir türlü randıman vermiyordu. Onun için çeşitli oturum ve dağıtım denemek en makuludur.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Çevrimdışı dest

• Çaylak Penguen
  • **
    • Facebook Adresi
Bu işler biraz makine farkından biraz da şans işidir. Bunun için çeşitli oturum veya dağıtım denemelisin.
Örneğin benim eski makinede dünyanın en ağır KDE, Gnome masaüstleri canavar gibi çalışırken, hiç bir dağıtımın XFCE masaüstü bir türlü randıman vermiyordu. Onun için çeşitli oturum ve dağıtım denemek en makuludur.

Bak bu konuda haklısın ben bi tane notebook denk geldim bu küçük ekranlı el. Kadar olanlardan yükledim bi Linux hakkaten yavaş çalıştı. Herşey hızli youtube giriyorum oda hızlı videoyu aç diyorum bi takılma yavaşlama cpu fulleniyor falan. Ben ona bi lxde KDE mate falan deneyim bakım nolcak.

facebook.com/destfuat

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
LOL Steam Proton ile çalıştırılamaz mı acaba?

Çevrimiçi Leopard

• Forum Sorumlusu
@Butterfly

Hayır zira LOL Steam'de yok. Olmaması da nornal aslında. Çünkü uygulama içi kozmetik satın alımlar var oyunda , her bir satış için Steam'e kesinti vermek zorunda kalırlar.

Iyi bir hatırlatma oldu , şu Proton için ayrı bir başlık yararlı olur.  :)

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
@Butterfly

Hayır zira LOL Steam'de yok. Olmaması da nornal aslında. Çünkü uygulama içi kozmetik satın alımlar var oyunda , her bir satış için Steam'e kesinti vermek zorunda kalırlar.

Şu başka bir oyunu mu o zaman? https://steamdb.info/app/20590/