Gönderen Konu: [Çözüldü] Manjaro da harici nvidia ekran kartını kapatmak  (Okunma sayısı 61 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı marcos3

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19 Tara
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik Kartı: Intel + Nvidia Optimus
  • İşlemci: i3 işlemci 2300 mhz 2.30 Ghz x2
Merhaba @Butterfly

Manjaro ya geçtim ama nvidia ekran kartı sürücünü kapatamadım.

apt-get e alıştığım için manjaro da program kurarken zorlanıyorum.

Nvidia ekran kartını nasıl devre dışı bırakabilirim ? Manjaro için.
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2018, 00:52:56 Gönderen: marcos3 »

Çevrimdışı lalabaki

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Manjaro
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik Kartı: ATI Medison Readon|Intel Hybrid
  • İşlemci: Intel Core i5
Ynt: Manjaro da harici nvidia ekran kartını kapatmak
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2018, 22:27:24 »
Devre dışı bırakmaktan kastınız nedir? Mint'de olduğu gibi normal kullanımda İntel kartı mı kullanmak istiyorsunuz yoksa driverı silmek mi istiyorsunuz, yerine opensource driver mı kuracaksınız?

Eğer mint'te olduğu gibi günlük kullanım için intel ekran kartını kullanmak istiyorsanız manjaro, mintten farklı olarak ekran kartı için bumblebee kullanmakta, yani zaten şu an muhtemelen intel ekran kartı kullanıyorsunuz, eğer nvdia ekran kartıyla bir program açmak isterseniz terminalde primusrun programadı şeklinde çalıştırmanız gerekiyor.

Driverı devre dışı bırakmak silmek gibi bir şey ise tavsiye etmem, bilgisayar açılmaz. Varolan driver yerine opensource ya da proprietary driver ile değiştirmek istiyorsanız manjaro hardware detection adlı programdan kolayca grafik arayüz kullanarak yapabilirsiniz.

Çevrimdışı marcos3

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19 Tara
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik Kartı: Intel + Nvidia Optimus
  • İşlemci: i3 işlemci 2300 mhz 2.30 Ghz x2
Ynt: Manjaro da harici nvidia ekran kartını kapatmak
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2018, 00:51:39 »
Devre dışı bırakmaktan kastınız nedir? Mint'de olduğu gibi normal kullanımda İntel kartı mı kullanmak istiyorsunuz yoksa driverı silmek mi istiyorsunuz, yerine opensource driver mı kuracaksınız?

Eğer mint'te olduğu gibi günlük kullanım için intel ekran kartını kullanmak istiyorsanız manjaro, mintten farklı olarak ekran kartı için bumblebee kullanmakta, yani zaten şu an muhtemelen intel ekran kartı kullanıyorsunuz, eğer nvdia ekran kartıyla bir program açmak isterseniz terminalde primusrun programadı şeklinde çalıştırmanız gerekiyor.

Driverı devre dışı bırakmak silmek gibi bir şey ise tavsiye etmem, bilgisayar açılmaz. Varolan driver yerine opensource ya da proprietary driver ile değiştirmek istiyorsanız manjaro hardware detection adlı programdan kolayca grafik arayüz kullanarak yapabilirsiniz.

apt-get e alıştığım için manjaro da çok zorlandım.

Yani Manjaro karışık geldi bana. Nvidia ekran kartını kullanmayacağım bu yüzden başlangıçta devre dışı bırakmak istedim.

Nvidia sürücüsü kurulmadığında notebook çok ısınıyor ve kendini kapatıyor. Optimus olduğu için nvidia sürücüsünü de kurmak gerekiyor.

@Butterfly ın önerisiyle bumblebee switch yükleyerek bu işi çözdük. Manjaro da bunu yapamadım nvidia kartı devre dışı kalmadı ve çok ısınma sorunu yaşadım.

Bu yüzden alışkın olduğum Ubuntu ya döndüm. Ubuntu ya bumblebee switch i kurdum nvidia kartı başlangıçta görmüyor sadece intel i görüyor.  Isınma sorunu kalmadı. İntel HD Graphics 3000 ile Ubuntu sorunsuz çalışıyor.

Teşekkürler yardımlarınız için. Kolay gelsin.

Konuyu kilitleyebiliriz  ;)