Gönderen Konu: [Çözüldü] Linux Mint Cinnamon 19 da Time shift ile aldığımız yedeği 19.1 de kullanabilme  (Okunma sayısı 79 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı efes3434

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint KDE, Kubuntu
  • Masaüstü: Kde
  • Grafik Kartı: GTX 1080
  • İşlemci: AMD 1800x
Linux Mint Cinnamon 19 da Time shift ile aldığımız  yedeklemeyi gelecek olan yeni (sıfırdan) kurduğumuz 19.1 sürümünde kullanabilir miyiz? Eğer kullanamazsak nasıl yaparız?
/home bölümü oluşturarak kurduğum sürümden sonra, yeniden kurduğum (yine 19) sistemde  bölümdeki belgelere ulaşabildim. Hatta program kısayolları bile masaüstünde idi ama programlar çalışmadı.
Özetle Mint Cinnamon 19 sürümünü kuracağım, ileride 19 sürümünde  kurduğum programları, belgeleri yeniden kuracağım, yükseltme yapmayacağım.  19.1 sürümünde  ya da yeniden kuracağım 19 sürümünde nasıl kullanabilirim?

Düzenleme: Yazım kuralları İmla ve Yazım Kuralları
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2018, 21:32:00 Gönderen: efes3434 »
AMD Ryzen 7 1800X 3.6 GHZ//NZXT Kraken X62 (NOCTUA NH-U12S SE)// ASUS C6H/ ASUS ROG GeForce GTX 1080 STRIX-A8G-GAMING//  GSKILL 32GB (4x8GB) TRIDENT Z DDR4 3600MHz CL16 1.35V Dual kit RGB LED Ram// Samsung 970 PRO NVMe 512GB // ASUS 27" MX279H Full HD HDMI IPS Monitör// 8tb seagate// 4 Tb WD// 2 Tb wd (Sabertooth x79 , i7 4930K, 8x4gb ddr3 ram)

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Timeshift sistemin anlık görüntüsünü alır, yani sistemin o andaki yedeği gibidir. Daha sonra kök dizine aynı tabanda yeni bir sistem kurup, Timeshift yedeğini kullanarak geri alma yaptığınızda; sistem anlık görüntü aldığınız ana geri döner.

/home dizini ayrı bir sistemde, kök dizine yeni bir sürüm kurduğunuzda tüm kişisel verilerinizn saklı kalması normal bir durum, çünkü bu bölüme dokunmadan yine bu bölümü /home olarak bağlayıp kurulum yaptınız. Ama kök dizine yeni kurulum taptığınız için, önceden kurduğunuz uygulamarı silmiş oldunuz. Bu sebeple masaüstünde kişisel olrak oluşturduğunuz kısayollar mevcut kaldı ama uygulamalar çalışmadı. Bu kısayollara ait uygulamaları, yeni kurduğunuz sistemde yeniden kurarsanız kısayollar yeniden işlevsel olacaktır.

Kurulum sırasında indirdiğiniz paketler, /var/cache/apt/archives/ dizini altında depolanır. Buradaki paketleri bir alana yedekleyip, yeni kurulum yaptıktan sonra yeniden /var/cache/apt/archives/ dizinine kopyalarsanız, yeni kurulum sonrası aynı uygulamaları kurduğunuzda bu paketler bir daha indirilmeye gerek duyulmadan kurulurlar.

Time shift ya da başka bir programla oluşturduğunuz yedeklerle, farklı bir sürümde kurduğunuz uygulamaları hazır hale getiremezsiniz.

Bununla birlikte Timeshift geliştiricisinin hazırladığı Aptik isimli bir uygulama ile, /var/cache/apt/archives/ dizinideki paketleri rahatlıkla yedekleyebilir ve geri alabilirsiniz. Bu uygulamanın kişisel bazı verilerin yedeklemesi gibi işlevlerin yanında, kurulu uygulamaların yedeklenmesi gibi işlevleri de varmış. Aşağıdaki komutlarla PPA deposundan kurulabilir.

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install aptik
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı efes3434

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint KDE, Kubuntu
  • Masaüstü: Kde
  • Grafik Kartı: GTX 1080
  • İşlemci: AMD 1800x
Teşekkür ederim çözüldü ekliyorum izninizle
AMD Ryzen 7 1800X 3.6 GHZ//NZXT Kraken X62 (NOCTUA NH-U12S SE)// ASUS C6H/ ASUS ROG GeForce GTX 1080 STRIX-A8G-GAMING//  GSKILL 32GB (4x8GB) TRIDENT Z DDR4 3600MHz CL16 1.35V Dual kit RGB LED Ram// Samsung 970 PRO NVMe 512GB // ASUS 27" MX279H Full HD HDMI IPS Monitör// 8tb seagate// 4 Tb WD// 2 Tb wd (Sabertooth x79 , i7 4930K, 8x4gb ddr3 ram)