Gönderen Konu: Cinnamon 4.0 Yeni Panel Düzeni Yeniliği  (Okunma sayısı 487 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Cinnamon 4.0 Yeni Panel Düzeni Yeniliği
« : 24 Ekim 2018, 20:24:18 »
Linux Mint 19.1 ile kullanacağımız Cinnamon masaüstünün 4.0 sürümünde bir çok performans iyileştirmesinin yanında, panel düzeni için yenilikler yapılıyor. Icing Task Manager uygulamacığının özeliklerinin varsayılan olarak sağlanması için çalışmalara başlandı. Böylece gruplanmış pencere listeleri ve sadece simge şeklinde yeni bir düzen olarak kullanabileceğiz. Bunun yanında varsayılan menüden daha fazla özellik sunan Cinnamenu uygulamacığının özellikleri de "Gelişmiş menü" seçeneği ile varsayılanlar arasına aktarılıyor. Gelişticiler bu şekilde daha modern bir kullanım ve seçenek sunmayı hedefliyorlar. Şu an ilerme aşamasında olan işlemeye şuradan ulaşabilirsiniz. https://github.com/linuxmint/Cinnamon/pull/7944

Linux Mint 19.1 Cinnamon sürümde karşılama ekranındaki "Masaüstü Düzeni" seçeneği yardımıyla, bu panel düzenlerinden beğendiğimizi seçebileceğiz.

Cinnamon 4.0 sürümle kullanacağımız, Nemo dosya yöneticisi de performans iyileştirmeleri ile gelecek. Artık daha hızlı açılan ve dizinlere arasında daha hızlı geçiş yapabilen bir dosya yöneticini kullanacağız.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Masaüstü: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
Ynt: Cinnamon 4.0 Yeni Panel Düzeni Yeniliği
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2018, 13:11:24 »
İnce düşünülmüş özellikleri barındıran Cinnamon evrimini çok takdir ediyorum.  Gnome Shell 3.30 kütük gibi sistem özelleştirme ile birşeyler yapılıyor o da kararlılağa ve kaynak tüketimini olumsuz etkiliyor. RAM kullanımı anlamsızca fazla KDE kullanıyorum %60 oranında RAM tüketimi az hakeza işlemci kullanımı da öyle.

-Nemo'daki önizleme seçeneklerini artsa.
-Wifi üzerinden dosya paylaşımı yapabilsek
-Cep telefonlarıyla sistem eşlenik çalışabilse
umarım zamanla bu özelliklerde yapılır.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2018, 13:12:31 Gönderen: meda »
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı Trust

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Lİnux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Intel HD Graphics 3000 -NVIDIA Ge Force GT 520 MX
  • İşlemci: intel core i5-2450M
« Yanıtla #2 : 25 Ekim 2018, 15:16:13 »
Merhaba @meda burdaki önizleme seçeneğinden  ne kastettiğinizi biraz daha açar mısınız?
الهى انت مقصودى، ورضاك مطلوبى

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 25 Ekim 2018, 16:04:20 »
Merhaba @meda burdaki önizleme seçeneğinden  ne kastettiğinizi biraz daha açar mısınız?

Nemo dosya yöneticisi ile bir dosyayı seçip boşluk tuşuna bastığınızda, bu dosya ile ilgili program başlatılmadan ön izlemesini görebiliyorsunuz. Örneğin bir PDF dosyasını PDF okuyucu ile  ya da bir müzik dosyasını müzik oynatıcı ile açmadan (asıl uygulamaların tam özelliklerini kullanmadan) basit biçimde önizleyebiliyorsunuz.

Çevrimdışı meda

• Penguen
« Yanıtla #4 : 25 Ekim 2018, 17:57:48 »
MacOS dosya tarayıcısındaki Finder dosya önizlemeleri, KDE-Dolphin'deki gibi hızlı bakış (quick look) ve kapak akış (cover flow)  diğer taraftan boşluk tuşu ile gnome-sushi var ama her dosyada verimli çalışmıyor.
/>
2 senedir zaman zaman dillendirdiğim 3-4-5 parmak jestlerine görev ataması yapıp çoklu doklu dokumatiğe düzgün destek veren tek masaüstü ortamı Deepin keşke bununla ilgili de çalışma yapılsa.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2018, 18:00:47 Gönderen: meda »
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 25 Ekim 2018, 18:18:04 »
2 senedir zaman zaman dillendirdiğim 3-4-5 parmak jestlerine görev ataması yapıp çoklu doklu dokumatiğe düzgün destek veren tek masaüstü ortamı Deepin keşke bununla ilgili de çalışma yapılsa.

Sen de taktın bu 3 parmak jest olayına, yapmıyor işte adamlar. Seneye 4 parmaklısı çıkacakmış diye duydularsa...   ;)

Şaka bir yana, Nemo için yıllar önce böyle bir özelliğin eklenmesi isteği yapmıştım. Biraz araştırınca arşivlenmiş sayfayı bulabildim anca. O dönem Clem buna olumlu yaklaşmış görünüyor, isrterseniz bununla ilgili bir özellik isteği talebinde bulunulabilir, entegre olunca daha güzel duruyor sanırım.

Çevrimdışı Trust

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Lİnux Mint 19
  • Grafik Kartı: Intel HD Graphics 3000 -NVIDIA Ge Force GT 520 MX
  • İşlemci: intel core i5-2450M
« Yanıtla #6 : 26 Ekim 2018, 09:57:36 »
@meda masa üstündeki bir simgeyi değiştirmek için iconlara girdiğimde sizin aradığınız özellik var  umarım özellik genelleme yapılıyordur veya yapılır

Alıntı
Nemo dosya yöneticisi ile bir dosyayı seçip boşluk tuşuna bastığınızda, bu dosya ile ilgili program başlatılmadan ön izlemesini görebiliyorsunuz. Örneğin bir PDF dosyasını PDF okuyucu ile  ya da bir müzik dosyasını müzik oynatıcı ile açmadan (asıl uygulamaların tam özelliklerini kullanmadan) basit biçimde önizleyebiliyorsunuz.

Cinnamon beni hep şaşırtıyor  üstadım.  Bu özelliği bilmiyordum.
 Önizleme ile ilgili bir isteğim var üstadım.  Geliştiricelere  Cinnamon bir sonraki sürümde  Nemo=>Düzenle=>Tercihler=>Önizleme seçeneğinde  Önizlemeleri göster de Yerel dosyalar yerine Daima seçeneği olsa iyi olur. Yeni kullanıcı bir çok kişi bunu bilmiyordur. Mesala telefonu bilgisyara bağladığımda daime seçeneği olmazsa telefondaki pdf ve resim önizlemesi yapmıyor.

الهى انت مقصودى، ورضاك مطلوبى

Çevrimiçi Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 64-bit
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
« Yanıtla #7 : 26 Ekim 2018, 11:21:50 »
İnce düşünülmüş özellikleri barındıran Cinnamon evrimini çok takdir ediyorum.  Gnome Shell 3.30 kütük gibi sistem özelleştirme ile birşeyler yapılıyor o da kararlılağa ve kaynak tüketimini olumsuz etkiliyor. RAM kullanımı anlamsızca fazla KDE kullanıyorum %60 oranında RAM tüketimi az hakeza işlemci kullanımı da öyle.

-Wifi üzerinden dosya paylaşımı yapabilsek
-Cep telefonlarıyla sistem eşlenik çalışabilse
umarım zamanla bu özelliklerde yapılır.

Wi fi üzerinden dosya paylaşımı , bildirimleri görme vs için Kde Connect kullanıyorum , yeterli oluyor.

Google Play Store'da da gerekli uygulaması var.
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı meda

• Penguen
« Yanıtla #8 : 26 Ekim 2018, 12:22:09 »
@Trust önizlemeyi adam akıllı göstermiyor video, ses, resim... Dolphin şıkır şıkır yapıyor. Kapak akışı (Cover Flow) yapılsa örnek video gönderdiğimde kullanması ne kadar keyifli görünüyor. Adamlar (Windows, Mac OS ) Linux üzerinde senelerdir yapılanları rahat rahat alıp kullanabiliyor sende esinlen, taklit et adına ne dersen de illa özgün birşey olmak zorunda değil ki Elementary OS geliştiricileri simge seti yapmaktan kendi Linux dağıtımını, uygulamalarını yapmaya geldiği ayrıca dünya çapında topluluğu oldu. Windows ve Mac OS son 2 senedir sistemleri akıllandırmaya çalışıyorlar böyle birşeyler bekleniyor.

@Butterfly biraz geriden geldiğini kabul etmen lazım 5 parmaklısı 3 senedir var.  :)  Dizüstü bilgisayar yanında fare ağırlığı taşımak istemiyorum. Benimle birlikte pek çok arkadaş ses çıkartırdı ama hepsini toplamak zor. :D
Özellikler konusunda sanırım her zaman olduğu gibi işgücü sorunu var. Github üzerinde bazı konularda görüşlerimi bildirdim fakat dediğim gibi işgücü ve diğer hatalardan dolayıda zaman kısıtı olduğunu düşünüyorum.

Sorunlar demişken Ubuntu üzerinde yeni sürüm bildirim yeni hatalar bir sonraki sürüm gelmeden mevcut sorunların arkalarında bırakması durumları aklıma geldi 4 senedir Ubuntu geliştiricilerinin göze dişe dokunur bir şey yaptıkları zaten yok Deepin, Cinnamon, KDE geliştiricilerine  sarıyorum. Neyse yavaş olsun yine de gelişim görelim.  :)
                   Orhan VELİ"

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2018, 01:58:33 »
Cinnamon 4.0 ile birlikte masaüstü düzeninde de bir kaç değişikliğe gidilmiş. Önceki sürümde masaüstü simge boyutu ve yerleşimini sağ tıklama alt içerik menüsünden yapıyorduk. Güncel sürümde ise sağ tıklama menüsüne "Özelleştir" şeklinde bir kısayol eklenmiş, bunun yardımıyla bir pencere açılıyor ve simge boyutu ve yerleşimini ayarlayabiliyoruz. Ayrıca "daha küçük" ve "daha büyük" şeklinde yeni simge boyutları eklenmiş. Masaüstü ızagarası daha özelleştirilir hale getirilmiş, dikey ve yatay olarak simgelerin arasındaki boşlukları ayarlamak mümkün olmuş.

Cinnamon menüsünün sol alt kısmındaki oturum ve kapatma yönetim düğmelri de sağ üst kısma alınara sembolik simge desteğine kavuşmuş.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #10 : 13 Kasım 2018, 00:15:51 »
Cinnamon menüsü ve masaüstü düzeni özelleştirme aracında kısa sürede değişikliğe gidilmiş. Son durumda menüdeki oturum düğmelerinin sol alttaki eski yerine taşındığı ve masaüstü düzeni aracının daha kompakt hale getirildiği görülüyor.