Gönderen Konu: Linux Mint Driver Kurulumu  (Okunma sayısı 337 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bedbug_54

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • @fcikmaz
    • f.cikmaz
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: İntel HD Graphics 4000
  • İşlemci: İntel 3317-U
Linux Mint Driver Kurulumu
« : 21 Ekim 2018, 19:41:30 »
Merhabalar Linux Mint kurdum sürücüleri nasıl ükleyebilirim veya yüklü mü geliyor? Mesela İntel HD Graphics 4000 sürücüsünü nerden yükleyebilirim?

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
  • İşlemci: Intel i7
Ynt: Linux Mint Driver Kurulumu
« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2018, 19:56:57 »
Size de merhaba, lütfen konu açmadan önce aşağıdaki konumuzu okuyunuz ;

DİKKAT ! ; Lütfen Yeni Konu Açmadan Önce [ Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler ] başlığını mutlaka okuyunuz!

Ayrıca sorduğunuz sorunun cevabı hali hazırda mevcut, daha önce soruldu ve cevaplandı, bunun için de arama butonunu kullanabilirsiniz.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı bedbug_54

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • @fcikmaz
    • f.cikmaz
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2018, 20:12:40 »
Size de merhaba, lütfen konu açmadan önce aşağıdaki konumuzu okuyunuz ;

DİKKAT ! ; Lütfen Yeni Konu Açmadan Önce [ Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler ] başlığını mutlaka okuyunuz!

Ayrıca sorduğunuz sorunun cevabı hali hazırda mevcut, daha önce soruldu ve cevaplandı, bunun için de arama butonunu kullanabilirsiniz.
Pardon yeni olduğum için böyle bir hata yaptım. Link atabilir misiniz?

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 64-bit
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2018, 21:36:47 »
Intel ve AMD grafik kartlarının sürücüleri kurulu gelir. Nvidia'nın kapalı kaynak sürücüsünü ile elle kurmanız gerekir.

Ayrıca Danny'nin attığı mesaj çıktılarla ilgili linkleri içermekte.
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı bedbug_54

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • @fcikmaz
    • f.cikmaz
« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2018, 22:44:52 »
Benim harici grafik kartı olmadığı için sıkıntı yok o zaman. Tekrardan özür diliyorum forumda yeniyim.

Çevrimdışı Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
  • İşlemci: Intel i7
« Yanıtla #5 : 21 Ekim 2018, 23:40:35 »
Harici grafik kartınız yoksa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok, Intel sürücüleri otomatik olarak kurulu geliyor zaten.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 64-bit
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
« Yanıtla #6 : 22 Ekim 2018, 00:50:59 »
Benim harici grafik kartı olmadığı için sıkıntı yok o zaman. Tekrardan özür diliyorum forumda yeniyim.

Önemli değil , aslına bakarsanız bu çıktıları istememizin ve öncelikle benzer konulara göz atılmasını istememizin sebebi hem adımlar ve çözüm önerilerini daha hızlı hale getirmek , hem de tekrardan kaçınmak.

Tabiki Windows'tan geçenler için çok daha farklı bir ortam var , haliyle bir çok soru işareti oluyor. Bu soru işaretlerini en çabuk gidermenin yolu da forum içi arama ( benzer sorular ve sorunlar için ) ve çıktıları vererek bizim çıktıları isteyeceğimiz aşamayı es geçmek  :)
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimiçi okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #7 : 22 Ekim 2018, 22:17:32 »
Linux'ta yeniyseniz ilk önce şuna dikkat etmelisiniz: Windows'tan çok çok çok farklı bir sistemle karşı karşıyasınız. Bir Windows kullanıcısı, Windows'u bilgisayarına kurduktan sonra güncellemeleri yapar. Sürücüleri internetten indirip kurar. Gerekli yazılımları sitesinden indirip kurar. Bir anti virüs yazılımı kurar ya da Windows Defender'ı ayarlar. Gerekiyorsa disk temizliği, disk birleştirme, kayıt defteri optimizasyonu yapar ve bilgisayarı kullanmaya hazır hâle getirir.

Linux'ta işler öyle değildir. Özellikle de Linux Mint gibi daha hazır dağıtımlarda. Sürücülerin çoğunluğu kurulu gelir. Sadece Nvidia ve bazı istisnai donanımlar sonradan kurulur ki bunların nasıl yapılacağı forumda anlatılmıştır. Gerekli olan pek çok yazılım (video ve müzik oynatıcı, ofis programı, torrent programı, modern bir web tarayıcı, Photoshop benzeri bir program, mail programı...) zaten kurulu gelir. Sadece üç beş yazılımı sonradan kurmanız gerekir ki onların da çoğu Linux Mint Yazılım Yöneticisinde mevcuttur. Nadiren Google'dan yazılım ararsınız. Anti virüs yazılımı kurmanıza gerek yoktur. Güvenlik duvarı ise hazır kurulu geliyor ama etkinleştirmek isteğe bağlı. Bilgisayarı hızlandırmak için disk temizliği, disk birleştirme ve kayıt defteri optimizasyonu gibi şeyler Linux'ta olmaz. Çünkü Linux zaman içinde şişen bir sistem değildir. En fazla güncelleme yapmanız gerekir ki bu sistemde güncellemeler tek bir yerden yapılır. Güncellemeleri yapmak saatlerinizi yemez, elli defa yeniden başlatmak gerekmez.

Windows, Program Files gibi dizinler Linux'ta yoktur. Usr, Etc, Bin, Opt, Sys, Var gibi dizinler vardır ama oraya da girmeye ihtiyaç duymazsınız. 10 yıllık Linux kullanıcısıyım o dizinlerde neler var pek bildiğim söylenemez. Sadece çok ince ayar ya da bir sorun çözme gibi durumlarda onları kullanırsınız ki onun için de yönetici haklarını alarak girersiniz.

C, D, F gibi sürücüler aramayın, bulamazsınız. Dosya Sisteminde sürücüler daha farklı isimlendiriliyor. Linux çok değişik bir sistemdir ama alışınca da Windows gözünüze yavan görünür. Özellikle de Linux Mint en sorunsuz Linux dağıtımlarındandır.

Bu başlıktan anladığım kadarıyla Windows'taki kurulum sonrası adımlarını aynen uygulamak ve sürücü kurulumuyla devam etmek istemişsiniz ama yukarıda anlatıldığı gibi Linux'ta işler çok daha farklı.
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2018, 22:18:55 Gönderen: okanakinci »