Gönderen Konu: SSD firmware update  (Okunma sayısı 214 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _X_

• Çaylak Penguen
  • **
  • Grafik Kartı: Ati
  • İşlemci: Amd
SSD firmware update
« : 19 Ekim 2018, 08:08:53 »
Merhaba arkadaşlar.

Sandisk SSD siparişi verdim 120 gblık.Geldiğinde takıp şuan kurulu olan Linux Mint 18.3 sürümünü tekrar kurmayı düşünüyorum.
Ancak yorumlarda okuduğum kadarıyla ssd'ye firmware update yapmak gerekiyormuş.Ama update için windows uyumlu bir program var.Elimde Windows bilgisayarda bulunmuyor.

Sizce nasıl yapmalıyım ?

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • İşlemci: Intel i7
Ynt: SSD firmware update
« Yanıtla #1 : 19 Ekim 2018, 09:30:46 »
Merhaba arkadaşlar.

Sandisk SSD siparişi verdim 120 gblık.Geldiğinde takıp şuan kurulu olan Linux Mint 18.3 sürümünü tekrar kurmayı düşünüyorum.
Ancak yorumlarda okuduğum kadarıyla ssd'ye firmware update yapmak gerekiyormuş.Ama update için windows uyumlu bir program var.Elimde Windows bilgisayarda bulunmuyor.

Sizce nasıl yapmalıyım ?
ssd'ler çıktığı günden beri de ssd kullanıyorum ancak hiç firmware güncellemesine ihtiyaç duymadım sizin bizim gibi gündelik kullanıcıların firmware ile sağlayacağı performans artışı ya söylendiği daha fazla uyum sağlama ve iyileştirme söylemleri fark edilecek kadar çok değildir.

Bu performans daha çok grafik işletmecileri, video render işlemleri yapan yüksek kapasiteli render bilgisayarlarında gözle görünür bir iyileştirme sağlar bu yüzden böyle ufak ayrıntılara takılarak kafa yormamak lazım. ille de yapacağım derseniz linux tarafında da yapılabilir muhtemelen alternatif yolları vardır. ya da en kötü ihtimal windowsta firmware güncellemesini yapıp sonra linux kurabilirsiniz.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı _X_

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #2 : 19 Ekim 2018, 11:48:56 »
ssd'ler çıktığı günden beri de ssd kullanıyorum ancak hiç firmware güncellemesine ihtiyaç duymadım sizin bizim gibi gündelik kullanıcıların firmware ile sağlayacağı performans artışı ya söylendiği daha fazla uyum sağlama ve iyileştirme söylemleri fark edilecek kadar çok değildir.

Bu performans daha çok grafik işletmecileri, video render işlemleri yapan yüksek kapasiteli render bilgisayarlarında gözle görünür bir iyileştirme sağlar bu yüzden böyle ufak ayrıntılara takılarak kafa yormamak lazım. ille de yapacağım derseniz linux tarafında da yapılabilir muhtemelen alternatif yolları vardır. ya da en kötü ihtimal windowsta firmware güncellemesini yapıp sonra linux kurabilirsiniz.

Anlıyorum.Açıkcası yorumlarda yazma hızında çok ciddi farklar  olduğundan bahsediyorlardı o yüzden sormak istedim

Örnek : Normalde  70-80mb ise Firmware ile 200-300e kadar çıktığı
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2018, 11:55:03 Gönderen: _X_ »

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
« Yanıtla #3 : 19 Ekim 2018, 15:52:09 »
bu kadar afaki rakamların olması mümkün değil ssd'nin maksimum yazabileceği bir değer vardır 300mb/s kapasitesi olan bir ssd diski örnekteki gibi yazma hızını 3-4 katıça çıkarmak mümkün değildir. Firmware güncellemelerinin ana sebebi okuma yazma performansındaki hataları düzeltmek, iyileştirmeler yapmaktır.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı _X_

• Çaylak Penguen
  • **
« Yanıtla #4 : 19 Ekim 2018, 15:56:27 »
bu kadar afaki rakamların olması mümkün değil ssd'nin maksimum yazabileceği bir değer vardır 300mb/s kapasitesi olan bir ssd diski örnekteki gibi yazma hızını 3-4 katıça çıkarmak mümkün değildir. Firmware güncellemelerinin ana sebebi okuma yazma performansındaki hataları düzeltmek, iyileştirmeler yapmaktır.

Mesela ssd nin max hızı örnek veriyorum 300mb/s ancak firmware yüklenmez ise bunun 70-80 gibi değerlerde kaldığı söylendi.Satın alırken yazılan değerlere yaklaşmak istenyiorsa kesinlikle yükleyin tarzında bir çok yorum gördüm
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2018, 15:57:33 Gönderen: _X_ »

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
    • MintTurkiye
    • god.brain
« Yanıtla #5 : 19 Ekim 2018, 16:19:12 »
deneyip test edip kendiniz teyit edin o halde. önce firmware güncellemesi yapmadan, sonra da firmware güncellemesi yaptıktan sonra yazma hızını test edin, bizi de bilgilendirin belki biz yanlış biliyoruzdur.

Çevrimdışı sinanix

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint Arch
  • Masaüstü: Xfce Kde
  • Grafik Kartı: İntel+nvıdıa
  • İşlemci: İ5
« Yanıtla #6 : 19 Ekim 2018, 18:41:24 »
@_X_  ssd disk konusuna fazla kafa yormayın,hem Linux tarafı hem Windows tarafında yazılanların çoğu abartı ve yanlış bilgilendirme
Kendimden örnek vereyim,bende yeni bir ssd disk aldım,kurulumdan önce araştırma yapayım dedim 15 gün kurmaya cesaret edemedim.Çünki her kafadan ayrı bir ses çıkıyor,tamamen bir biriyle çelişkili bilgilerle karşılaştım.Dogru olanı Linux sistemi ssd'yi tanıyıp ona göre yapılandırıyor sadece trim konusuna dikkat edin,trimi günlük ayarlayıın.Swap ayıracaksanız onun ayarına dikkat edin,internette gerekli açıklamaları var.Ben şu anda Windows kullanıyorum
yedi yıldır Windows kurulumu yapmamıştım merakımdan ve Adobe yazılımları için kurdum.Şunu rahatlıkla söyleye bilirim ssd disk linuxda daha performanslı çalışıyor.Şunuda gördüm donanım üreticilerinin Windowsa verdiği destek,çok küçükte olsa  fark ediliyor.