Gönderen Konu: Sound Blaster Cinema Alternatifi  (Okunma sayısı 259 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eprianu

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint Cinnamon
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: GTX 1050Ti
  • İşlemci: i7-7700HQ
Sound Blaster Cinema Alternatifi
« : 06 Ekim 2018, 22:41:00 »
Merhabalar, Windows'ta Sound Blaster Cinema programı vardı. Çok kaliteli ve surround ses deneyimi sağlıyordu. Böyle bir program Linux tabanlı sistemlerde mevcut mudur?

Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

Sistem bilgisine ses için aşağıdaki ifadeler yazıyor.

Kod: [Seç]
Audio:     Card Intel CM238 HD Audio Controller driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1f.3 chip-ID: 8086:a171
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.15.0-36-generic
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2018, 22:57:53 Gönderen: eprianu »

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Manjaro-Illyria 18.0 X64
  • Masaüstü: KDE
  • Grafik Kartı: GT 940MX
  • İşlemci: İ7 7500U
Ynt: Sound Blaster Cinema Alternatifi
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2018, 20:21:40 »
Baştan söyleyim öyle bir yazılım bu tarafta bulamazsınız. Hiç uğaşmayın; en fazla basit equalizer yazılımları o da Smplayer ve VLC yazılımlarındakiyle yetinirseniz çok iyi olur.

Neden niçine girmeden hiç olmazsa ihtimal merakınız dahilinde birkaç satır yazıyım.  :) En büyük hata DONANIM ÜRETİCİLERİ (Kullanıcı sayısı az olduğundan emek sarfiyatı görülüyor. ) sonra da biz KULLANICILAR (Bedava olan dandiktir, berbattır, yazılımlar eksik, oyunumu desteklemiyor.. ) taraflarında sorunlar var.

Ekran kartlarındaki sürücü sorunlarını çözebilsek sıra diğer donanımlara gelecek ama gelmiyor. İntel bir nebze destek veriyor o da dümenden annenin çocuğunu avutması gibi düşünebilirsiniz.

Kısadan anlatmaya çalıştım.   :D
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı eprianu

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Mint Cinnamon
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: GTX 1050Ti
  • İşlemci: i7-7700HQ
Ynt: Sound Blaster Cinema Alternatifi
« Yanıtla #2 : 08 Ekim 2018, 10:22:17 »
Yorum için teşekkürler hocam.  Aynı iletiyi Facebook'ta da paylaşmıştım, "Pulse Effect" adında bir program tavsiye edildi. Programı kullandıktan sonra buraya yorum yaparım, daha sonra ilgilenenler için yardımcı olur belki.

Ben 10 senedir bilgisayar ile her gün vakit geçiren biriyim. Mint'e geçeli çok uzun zaman olmadı ancak oldukça sevdim. Sorunlar, eksikler yok mu tabi ki var ama her geçen gün daha da iyiye gidecektir.

Tabi ki donanım üreticilerinin destek vermesi gerekiyor. Birçoğu dediğiniz gibi uğraşmak istemiyor ancak daha da kötüsü bazıları kapitalist mantıkla hareket ediyor ve bilerek üretmiyor. Bu zihniyetin kırılmasının tek yolu var: Kullanıcı sayısının artması. Biraz da arz-talep meselesi. Ağlamayan bebeğe meme vermezler misali yani.

Ülkemizde de her ne kadar eleştirilse bile Pardus rüzgarı esiyor. Ben daha güzel günler göreceğimize inanıyorum.

Şunu da söylemek istiyorum; programlama ve tasarım işleriyle uğraşıyorum. Haliyle sıradan bir kullanıcı  ifadesine girmiyorum. Ama buna rağmen neredeyse her işimi Mint'te hallettim. Biraz zorlandım, vakit harcadım ama sonuçta bunlar tecrübe olarak geri dönecek. Bunun yanında bilgisayarın B'sinden anlamayan, Windows'u bile kullanmayı bilmeyen akrabamın bilgisayarına Mint kurdum. Bana sürekli teşekkür ediyor, "Yeni bir bilgisayar almış gibi oldum" diyor. Bilgisayar o kadar yavaş çalışıyordu ki Windows'ta yeni laptop alma kararı bile almıştı. Laptop Mint ile hayata döndü.

Yani sözün özü, günlük kullanıcılar için açık kaynak kodu sistemlere geçmemenin hiçbir sebebi yok. Programlama, tasarım, web tasarım gibi işlerle uğraşanlar da azıcık zahmet sonrası Mint ile tüm işini halledebilir hale geliyor.

Yorum için teşekkürler hocam. Selametle kalın :)