Gönderen Konu: Hangi Linux Mint Sürümü Benim İçin İdeal  (Okunma sayısı 321 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı talhax33

• Yeni Penguen
  • *
Hangi Linux Mint Sürümü Benim İçin İdeal
« : 27 Eylül 2018, 19:02:00 »
Arkadaşlar öncelikle merhaba linux tabanlı işletim sistemine yeni geçmiş bulunmaktayım o yüzden size bir sorum olacak

CASPER CN-VGU2820A CELERON N2820 2.13 GHZ-4GB - 500 GB HDD- INT-15.6 INTEL HD GRAPHİCS

laptobumun özellikleri yukarda belirtildiği gibi win10 yüklüydü ve sürekli takılmalar vs . yaşıyordum daha seri bir işletim sistemi kurmak isterken linuxmint ile tanışmış oldum ilk linux deneyimim ve memnun kaldım gayet hoş fakat aklıma takılan şu ;

Linux mint in hangi sürümü (cinnemon/mate/xface ) daha stabil ve hızlı çalışır şu anda cinnemon 64 bit kurdum ama ufak takılmaları sıkıntı ediyorum yapacaklarım internette gezinmek ödev sunum yapmak ve film izlemek ve linux deneyimi edinmek ?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler .

Çevrimdışı konuq

• Çok Yeni Penguen
  • *
Ynt: Hangi Linux Mint Sürümü Benim İçin İdeal
« Yanıtla #1 : 27 Eylül 2018, 22:33:49 »
Cinnamon'dan performans bakımından memnun değilsen, XFCE deneyibilirsin. XFCE daha sade ve sistem kaynaklarını daha az kullanıyor.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
« Yanıtla #2 : 28 Eylül 2018, 00:05:01 »
Aşağıdaki rehberi incelediniz mi?

4 GB. RAM olduğu için MATE masaüstü daha uygun olabilir.

MATE ya da Xfce masaüstü için yeniden kurulum yapmanıza da gerek yok.

MATE masaüstü kurulumunu aşağıdaki komutla yapabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt-get install mint-meta-mate caja-extensions-common caja-open-terminal caja-sendto caja-wallpaper caja-admin
Xfce masaüstü kurulumunu aşağıdaki komutla yapabilirsiniz.

sudo apt-get install mint-meta-xfce xfce4-datetime-plugin xfce4-dict xfce4-indicator-plugin xfce4-notifyd xfce4-panel xfce4-power-manager-plugins xfce4-pulseaudio-plugin xfce4-statusnotifier-plugin xfce4-taskmanager xfce4-terminal xfce4-volumed xfce4-weather-plugin xfce4-xkb-plugin menulibre tumbler light-locker-settings
Masaüstü ortamı kurulumu sonrasında, oturumu kapatıp giriş ekranından dilediğiniz masaüstünü seçip oturum açabilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimiçi joshquunn

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint 19.1
  • Masaüstü: cinnamon 4.0
  • Grafik Kartı: amd radeon r5 + radeon hd 8500
  • İşlemci: amd A8 6410
« Yanıtla #3 : 30 Kasım 2018, 17:42:42 »
merhabalar, ben linux mint 18.3 mate versiyonunu kullanıyorum xfce' yi de eklemek için verdiğiniz komutu aynen kopyalayıp yapıştırdım, sonucu aşağıdadır buna göre ne yapmalıyım.   

cskn@cskn-HP-15-Notebook-PC ~ $ sudo apt-get install mint-meta-xfce xfce4-datetime-plugin xfce4-dict xfce4-indicator-plugin xfce4-notifyd xfce4-panel xfce4-power-manager-plugins xfce4-pulseaudio-plugin xfce4-statusnotifier-plugin xfce4-taskmanager xfce4-terminal xfce4-volumed xfce4-weather-plugin xfce4-xkb-plugin menulibre tumbler light-locker-settings
[sudo] password for cskn:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
E: xfce4-statusnotifier-plugin paketi bulunamadı
cskn@cskn-HP-15-Notebook-PC ~ $

« Son Düzenleme: 30 Kasım 2018, 17:56:00 Gönderen: joshquunn »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
« Yanıtla #4 : 01 Aralık 2018, 00:33:16 »
@joshquunn Komuttan xfce4-statusnotifier-plugin paketini çıkartarak kurulum deneyebilirsiniz.

Lütfen bu tür durumlarda mevcut konuya mesaj göndermek yerine, kaynağını da belirterek yeni bir konu açalım.

@talhax33, bu konu çözüme kavuştuysa, başlığı etiketlerseniz konuyu kilitleyelim.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...