Gönderen Konu: msi gl72 6qd laptopuma linux kuramıyorum.  (Okunma sayısı 160 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kesmez

• Çok Yeni Penguen
  • *
msi gl72 6qd laptopuma linux kuramıyorum.
« : 12 Eylül 2018, 16:14:40 »
Yaklaşık 1 yıl önce  nerdeyse bütün linux sürümlerini kurmaya çalıştım fakat hiçbirisinde tam başarılı olamadım.  Sadece fedora normal çalıştı o da ekran karını görmemişti. Mecburen windowsa dönmüştüm. Şimdi yeniden linux mint kurmaya çalıştım. Kurarken donup kalıyor. Kurmadan çalıştırdım bir sorun çıkmadı. Masaüstündeki simgeyi kullanarak windowsun yanına kur dedim kurdu. Fakat kapat deyince yine donakaldı. Reset attım ne windowsu nede linuxu başlatamadım. Windowsu yeniden kurmak zorunda kaldım. Daha önce asus laptopuma ubuntu kurmuş yıllarca kullanmıştım. Bu makina nedense linuxa zorluk çıkarıyor.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı kesmez

• Çok Yeni Penguen
  • *
Ynt: msi gl72 6qd laptopuma linux kuramıyorum.
« Yanıtla #2 : 12 Eylül 2018, 17:57:38 »
MSI GL72 6QD
İşlemci : Intel Core i7 6700HQ
Ekran Kartı: Nvidia GTX950M
Ekran Kartı Ram: 2GB
Disk: 1TB / 7200Rpm + 128 GB SSD
Ram: DDR4 16GB
Ekran Boyu: 17.3"
İşletim Sistemi: Free Dos
Ürün Kodu: GL72 6QD-077XTR

Mate ve cinnamon denedim ikiside  kurulum aşamasında dondu. Devlet dairesinde yıllarca windows kullanmak zorunda kaldığım için linux tecrübem fazla değil. Çok fazla bilgi veremiyebilirim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: msi gl72 6qd laptopuma linux kuramıyorum.
« Yanıtla #3 : 12 Eylül 2018, 18:11:05 »
Sistemi uyumluluk kipi (compatibility mode) seçeneği ile açıp kurulum yapmayı deneyin. Aşağıdaki rehberler kurulum için yardımcı olacaktır.

Kurulum sonrasında, Grub menüsü => Gelişmiş seçenekler => Kurtarma kipi => "resume" seçeneği ile sistemi açmayı deneyin.

Not: Grub menüsü görünmüyorsa, sistem açılışında üst karakter (shift) tuşuna basınız.

Masaüstüne ulaştığınızda aşağıdaki rehberi uygularsınız.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...