Gönderen Konu: Linux Mint 19 - Epson EcoTank ITS L3050 Yazdırma ve Tarama Sorunu  (Okunma sayısı 126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enterprise-1701A

• Yeni Penguen
  • *
    • Kullanmıyorum
    • Kullanmıyorum
  • Dağıtım: Linux Mint 19 Tara
  • Masaüstü: MATE 1.20.1 (Gtk 3.22.30-1ubuntu1)
  • Grafik Kartı: [AMD/ATI] RS690M
  • İşlemci: AMD Athlon 64 X2 TK-57
Merhabalar, yukarıdaki yazıcıyı Mart ayında aldım ve çalıştırdım. Birkaç ay çalıştırmadım. Sistemimi en son mint mate'e yeni kurulumla yükselttim. Yazıcıyı denemek istedim. Kabloyu takınca generic dot ... sürücü kendiliğinden göründü. Yükledim. Çıktı alamadım. Tarayıcı kısmını denedim. Tarama sayfası güzel yazmıyor. Sayfanın bazı satırlarını yazıyor bazıları silik çıkıyor. Üstelik renkli sayfalar siyah görünüyor.  Daha önceki sistemde deneme sayfası renkli çıkıyordu. Ne yapacağımı bilemedim. Yardım edebilir misiniz?
Daha önce hiç kimsenin gitmeye cesaret edemediği yerlere korkusuzca gitmek için.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Yazıcı için buradan bağlantıdan L3050 olarak Linux için arama yapıp, gerekli paketleri indirip kurmayı deneyin.

Tarayıcı için buradan sisteminize uygun iscan paketlerinin bulunduğu arşiv dosyasını indirip çıkartın. Çıkarttığınız dizin içinde uçbirimi açıp, aşağıdaki komutla kurulum deneyin.

Kod: [Seç]
sudo sh ./install.sh
Kurulum sonrasında menüden "Image Scan! for Linux" olarak aratıp tarayıcı arayüzünü açabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2018, 19:01:18 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

• Yeni Penguen
  • *
    • Kullanmıyorum
    • Kullanmıyorum
Dediğiniz dosyaları yükledim. Menüden bilgisayarda ara yaptığımda "Tarayıcıya komut gönderilemedi. Tarayıcının durumunu kontrol edin." yazıyor. Şimdi ne yapmalıyım?
Daha önce hiç kimsenin gitmeye cesaret edemediği yerlere korkusuzca gitmek için.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Aşağıdaki gerekli olabilecek diğer paketleri de kurmayı dener misiniz? https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=221071#p1232286

sudo apt-get install sane sane-utils libsane-extras xsane

• Yeni Penguen
  • *
    • Kullanmıyorum
    • Kullanmıyorum
Bu dosyayı yükledim ama sonuç değişmedi.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Cihaz USB üzerinden mi bağlı yoksa ağ üzerinde mi?

Yazdırma sorunu ne oldu, düzeldi mi?

• Yeni Penguen
  • *
    • Kullanmıyorum
    • Kullanmıyorum
USB üzerinden. Düzelmedi malesef.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Aşağıdaki komutların çıktılarına bakalım (Son komutun çıktısını yazıcı takılıyken alın).

inxi -Fxxz
dpkg -l | egrep 'iscan|epson|lsb|escpr'
lsusb

Ayrıca Yazıcıları açıp eklenmiş olan yazıcıyı kaldırıp yeniden eklemeyi deneyebilirsiniz.

Alıntı
Sayfanın bazı satırlarını yazıyor bazıları silik çıkıyor.

Eğer kartuj kafası pislendi ise escputil paketini kurup, aşağıdaki komutla temizletmeyi deneyebilirsiniz, bu sürücüyü kurulumunu tamamladıktan sonraki sonraki yazdırma kalitesi ile ilgili öneri.

escputil --clean-head

• Yeni Penguen
  • *
    • Kullanmıyorum
    • Kullanmıyorum
Sağolun. Çok teşekkür ederim. Sizden bir süre cevap gelmeyince başımın çaresine bakmaya karar verdim. Şunları yaptım:
http://download.ebz.epson.net/dsc/du/02/DriverDownloadInfo.do?LG2=TR&CN2=&DSCMI=79581&DSCCHK=4fe0672c4486b8f5ce1a11741a151f7e97a6b124 sayfadaki epson-inkjet-printer-escpr_1.6.27-1lsb3.2_amd64.deb dosyasını yüklemiştim. Onun yerine epson-inkjet-printer-escpr-1.6.27-1lsb3.2.x86_64.rpm dosyasını indirip bu dosyayı açtım. opt klasörü içinde doc klasöründeki readme dosyasında anlatıldığı gibi uçbirimde,
# dpkg -i epson-inkjet-printer-escpr_1.6.27-1lsb3.2_i386.deb

# /etc/init.d/cupsys restart

# lpadmin -p l3050 -v usb:/EPSON/l3050 -P /opt/epson-inkjet-printer-escpr/ppd
s/EPSON/EPSON-l3050-epson-escpr-en.ppd.gz -E

kodlarını çalıştırdım. Sonra http://localhost:631/ linkini açtım ve Home sayfasındaki Adding Printers and Classes linkine tıkladım. Açılan sayfada Printers'in altındaki AddPrinter linkine tıkladım. Burada Local Printers: bölümündeki CUPS-BRF (Virtual Braille BRF Printer) seçeneğini seçip Continue'ye tıkladım. Açılan sayfada Share This Printer yi seçip yine Continue' ye tıkladım.  Sonraki sayfanın Make: bölümünden Epson'u seçip yine Continue'ye tıkladım. Sonraki sayfada Epson L3050Series-epson...  seçeneğini seçip AddPrinter'e tıkladım ve gelen ayarları yaptım. Deneme sayfası yazdırdım. Birkaç sayfa silik yazdı sonra işler yoluna girdi. Son yazdığınız kodları uygulamadım. Başka birinin işine yarar diye ayrıntılı yazdım. Bu işleri kodlarla siyah ekranda yapmak çok hoş bir şey.  Bu arada Menü'den "Image Scan! for Linux"  aratıp açma işi hala işe yaramıyor. İyi akşamlar.