Gönderen Konu: Linux Mint Cinnamon Kurulum Sonrasında İşletim Sistemi Bulunamaması Sorunu  (Okunma sayısı 237 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
Merhaba, USB'den Linux Mint Cinnamon kuruyorum , kurulum tamamlandi. Fakat  USB'yi cikardigimda restart yaptigimda PC isletim sistemi yoktur diyor. USB'yle baslatinca direk Mint aciliyor fakat acayip yavas ve islevsiz. Ne yapmam lazim duzeltmek icin?

Düzebleme: Konu başlığı
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2018, 00:00:22 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Kurulumun sorunsuz bittiğini düşünüyorsanız aşağıdaki bağlantıyı uygulayın.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
Kod: [Seç]
EFI boot on HDDEFI boot on HDD
EFI/UEFI kipinde kurulum gerçekleştirmişsiniz demektir.
Bu durumda bu konuda anlatıldığı biçimde Boot Repair uygulamasını kurduktan sonra gelişmiş ayarlar ile kurulum yapmanız gerekir.
Gelişmiş Ayarları (Advanced options) açıp Grub location sekmesinin Separate /boot/efi partition kısmında EFI disk bölümünü seçmeyi denemelisiniz.

Bu nokta da takıldım. Gelişmiş ayaları nerede bulabilir anlayamadım.

Mesajlar Birleştirildi.
https://prntscr.com/kn9p7r
Grub geldi hangi secenekle devame edecegim

Mesajlar Birleştirildi.
Onarım sırasında hata oluştu.

Lütfen şu URL'yi bir kağıda yazın:
http://paste.ubuntu.com/p/f3zCnVcv3T/

Hala önyükleme problemleri yaşamanız durumunda bu URL'yi şuraya gösterin:
boot.repair@gmail.com

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.
Lütfen BIOS önyüklemesini sdb1/EFI/ubuntu/shimx64.efi dosyasına ayarlamayı unutmayın!
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2018, 10:57:39 Gönderen: noobuserLX »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
@noobuserLX , lütfen geri geri dönüşleri daha düzenli yapalım. Mesela "Gelişmiş ayarları" soruyarsanız, daha sonra bunu bulduğunuzu bildirebilirsiniz. Grub ekranının geldiğini yazmışsınız, sonra hata çıktıları paylaşmışsınız, son durumun ne olduğu hakkında bir fikrim oluşmadı.

Alıntı
Grub geldi hangi secenekle devam edecegim

İlk seçenek ile devam edeceksiniz. Menüde fazladan görünen seçenekleri Grub Customizer ile kaldırısınız, forumda kurulumu ile ilgili konular mevcut.

Çıktılardan anladığım kadarıyla Boot Repair uygulamasını kurulu sistemden çalıştırıyorsunuz, böyle yapmamalı çalışan ortamı (DVD/USB) kullanmalısınız.

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
Haklisiniz....
Suan bilgisayari baslattigimda soyle bir ekran geliyor..
https://prnt.sc/knchw4
exit yazdigimda su menu aciliyor.
https://prnt.sc/kncj9v

Os boot manager sekmesine girdigimde tekrar grub ekrani geliyor.
Boot from Efi File secenegine tikladigimda su ekran geliyor
https://prntscr.com/kncka3
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2018, 13:42:00 Gönderen: noobuserLX »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Sistemi çalışan DVD/USB ile başlatıp aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşınız.

Kod: [Seç]
sudo parted -l
lsblk -o NAME,SIZE,TYPE,FSTYPE,MOUNTPOINT,UUID

Önceki çıktılarda sanki diske ISO dosyası kurmuşsunuz ve buradan kurulum yapıyormuşsunuz gibi bir görüntü var. Lütfen açtığınız konularda ayrıntılı bilgi paylaşınız. Siz ayrıntılı bilgi paylaşmazsanız; durum hakkında yeterli bilgimiz olmadan, çözüm üretmekte zorlanırız.

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
Calisan USB dediginiz , iso dosyasini rufusla yazdirdigim USB oluyor sanirim? O sekilde baslattigimda ekrana suan grub ekrani geliyor ve dediginiz kodu grub ekranina yazdigimda error : can't find command 'sudo' yazisi cikiyor..

Onceki sekilde pc acilmiyor suan. On yukleme kurtaricisiyla islemleri uyguladim fakat suan ekranda sadece grub ekrani geliyor buradan cikamiyorum.
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2018, 14:03:39 Gönderen: noobuserLX »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
O USB belleği çıkartıp sistemi başlatmayı denediniz mi? ISO dosyasını yazdırdığınız USB bellek mi başka bir HDD mi? Öncden paylaştığınız çıktıda 450 GB.'lık bir birime ISO dosyası kurulmuş görünüyor. Lütfen durumu netleştirin.

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
Bakin efendim USBsiz baslattigim zaman gelen ekran budur
 https://prntscr.com/kncyr3
İSO dosyasini USB bellege yazdirdim.

Benim cok bilgim yok o yuzden tam olarak ne cevabi vermem gerektigini anlayamiyorum.
Ben normal bir sekilde USB ile Mint Cinnamon 19 kurulumunu yaptigimi dusunmustum 1 saate yakin kurulum islemi olmustu fakat usb cikardigimda sistem acilmadigini farkettim ardindan konu actim. Sizin yonergelerinizi uyguladim suan durum bu. USB taktigimda grub ekrani aciliyor USBsiz bu ekran.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye

HDD üstünde açılış sağlayacak bir boot bölümü yok bu durumda. Aşağıdaki çıktılardan anladığım kadarıyla ISO dosyasını HDD'ye yazdırmışsınız siz.

İzlemeiniz gereken adımlar aşağıdaki şekilde, açılış yaptığınız USB belleğe ISO dosyasını yeniden yazdırınız. Yazdırma işlemini burada anlatıldığı biçimde yapabilirsiniz, öncesinde USB belleği biçimlendirin. Çünkü USB bellekte birden fazla disk bölümü oluşmuş.

Sonrasında sistem çalışan DVD/USB ile açınGparted yardımıyla tüm diski silip yeniden oluşturun.

Gparted => Device/Aygıt menüsü => Create Partition Table/Bölümlendirme Tablosu Oluştur seçeneği ile yeniden disk bölümleme tablosu oluşturun. Disk 450 GB. olduğu MBR disk bölümleme tablosu uygun olacaktır, EFI disk bölümleme tablosu oluşturmaya gerek yok. 

Yukarıda anlatıldığı biçimde disk bölümleme tablosu oluşturduktan sonra sistemi yeniden başlatın ve kuruluma geçin, kurulum sırasında diski sil ve yükle seçeneği ile kurulum deneyebilirsiniz. Tabii bu tüm Diske Linux Mint kurmak isterseniz geçerli olacak bir öneri.

Aksi durumda gelişmiş kurulum seçeneği ile bir alan ayırrak kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

Disk bölümleme tablosu oluşturduğunuzda elinizde ham bir disk olacak, isterseniz Gparted yardımıyla dilediğiniz boyut ve biçimlerde disk bölümleri de oluşturabilirsiniz. Bu disk bölümlerinden bir tanesini boot/açılış bayrağı atmalısınız. Gaprted uygulamasını sağ tık içerik menüsü ile yapabilirsiniz.

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
Yani suan USB icindeki ISO dosyasi uzerinden kurulum neden saglayamiyorum. Neden tekrar USB ye yazdirmak zorundayim?

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Elinizdeki medya ile açılış yapamadığınızı (grub sorunu nedeniyle) siz söylediniz, eğer bununla açılış yapabiliyorsanız kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
Anladim tamamdir.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Eğer EFI olarak kurulum yapacaksanız, disk bölümlendirme tablosu oluştururken bu seçeneği seçin. ("Select new partition table type" seçeneğinin karşısından seçeceksiniz.) Bu durumda diskin ilk bölüme 400-500 MB. kadar bir alan oluşturup, bunu Fat32 olarak biçimlendirmeli ve bu bölüme açılış (boot) bayrağı eklemelisiniz.