Gönderen Konu: Linux İçin Adobe Illustrator ve CorelDRAW Alternatifleri  (Okunma sayısı 502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

 • Penguen
 • ***
 • İleti: 356
 • Dağıtım: Linux Mint 19.1
 • Masaüstü: Cinnamon
 • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
 • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Adobe Illustrator, bir vektörel çizim yazılımıdır. Profesyonel sanatçılar tarafından illüstrasyonlar, karikatürler, resimler, çizgi roman ve mangalar için de kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı proje çizimlerinde kullanılmaktadır. SVG uzantılı dosyaları çalıştırmaktadır. Logo tasarımında da kullanılmaktadır. Pek çok Adobe yazılımı gibi bu yazılımın da Linux versiyonu yok. Ya başka bir işletim sistemi kullanmalı ya da Wine ile Linux'ta çalıştırmayı denemelisiniz veya bu yazıdaki alternatifleri deneyebilirsiniz. Bu alternatiflerden bazıları sanatçılar tarafından oldukça olumlu yorumlar almış.

Inkscape: Illustrator'un hem Linux'ta hem de diğer işletim sistemlerindeki en güçlü alternatifi bu yazılımdır. Açık kaynak ve ücretsiz. Kullanan sanatçıların yorumlarına biraz baktım da bazı 3B özellikleri hariç Illustrator'den hiçbir eksiği olmadığını ama ondan daha hızlı öğrenilebildiğini belirtmişler. Zaten geliştiriciler de pek çok sanatçının bu yazılımı kullanarak yaptığı çalışmalara yer vermişler. Eklenti desteği de var. Sitesinden indirebileceğiniz eklentilerle yazılımın özelliklerini arttırmak mümkün. Bu listedeki ilk denemeniz gereken yazılım bence budur. Linux Mint Yazılım Yöneticisinden deb ve flatpak şeklinde indirebilirsiniz. Türkçe desteği var.

https://inkscape.org/en/

Krita: İsminin ilk harfinden de anlaşılacağı gibi bu yazılım KDE masaüstü için geliştirilmiş. Elbette diğer masaüstü ortamlarında da kullanabilirsiniz. Ücretsiz ve açık kaynak. Bu yazılım son zamanlarda öylesine gelişti ki Inkscape ve Illustrator için çok dişli bir rakibe dönüşmeyi başardı. Tıpkı Inkscape gibi neredeyse eksiksiz bir yazılım. Sitesindeki görsellerde de göreceğiniz üzere çok başarılı sanat eserlerinde kullanılmış. Hatta sanatçıların yorumlarına da bir köşe ayırmışlar. Linux Mint Yazılım Yöneticisinden deb veya flatpak şeklinde kurabilirsiniz. Benim tavsiyem, eğer KDE masaüstü kullanıyorsanız deb, diğer masaüstlerinden birini kullanıyorsanız flatpak hâlini kurmanız. Böylece daha az bağımlılıkla kurabilirsiniz. Türkçe desteği var.

https://krita.org/en/

Vectr: Bu yazılım sanırım açık kaynak değil ama ücretsiz. Çok şık bir arayüze sahip. Öte yandan biraz da basit görünüyor. Bu yüzden özellikleri daha azmış gibi görünüyor. Fakat sitesinde neyin nasıl yapılabileceğini anlatan makalelere bakılırsa pek çok şeyi yapabilen bir yazılım. Teknoloji siteleri ve dergilerinden olumlu yorumlar almış. Web sitesinden portable sürümünü indirebilirsiniz ya da snap paketi olarak kurabilirsiniz. Bunun dışında isterseniz çevrimiçi sürümünü web tarayıcıdan kullanabilirsiniz. Türkçe desteği yok.

https://vectr.com/

Gravit Designer: Açık kaynak değil ama ücretsiz. Bu yazılım sadece sanat eseri yapmak ve logo tasarlamak için değil, aynı zamanda sunum ile Android ve iOS uygulamaları için arayüz tasarımı yapmak için de kullanılabiliyor. Yani kapsamı biraz daha geniş. Güzel de bir arayüze sahip. Sitesinden appimage sürümünü indirebilirsiniz veya snap paketi olarak kurabilirsiniz. Bunun dışında web tarayıcıdan çalışan bir sürümü de var. Türkçe desteği yok.

https://designer.io/

Bloom: Açık kaynak değil. Yazılım her ne kadar ücretsiz indirilse de sonradan lisans almanız gerekebilir. Bu sadece çizim değil, aynı zamanda resim düzenleme işlerini de yapabilen bir yazılım. Inkscape ya da Krita kadar olmasa da çok gelişmiş özelliklere ve arayüze sahip. Ortalamanın üstü diyebilirim. En güçlü özellikleri içe ve dışa aktarma özellikleri. Sitesinden indirebilirsiniz. Türkçe desteği yok.

http://www.thebloomapp.com/features/

Boxy SVG Editor: Açık kaynak değil ama ücretsiz. Aslında bu yazılımın Linux versiyonu yok ama web tarayıcıdan çevrimiçi versiyonunu kullanabilirsiniz. Çok gelişmiş bir yazılım değil. Basit çizimler ve logo tasarımları yapabilirsiniz. SVG uzantılı dosyaları açıp düzenleyebilirsiniz. Basit işler için ideal. Türkçe versiyonu yok.

https://boxy-svg.com/

Libreoffice Draw: Bizim Libreoffice'in de bir çizim aracı var. Tüm Libreoffice uygulamaları gibi bu da açık kaynak ve ücretsiz. Libreoffice, bu uygulamayı her türlü çizim işleri için kullanılabilecek bir yazılım olarak tavsiye ediyor. Fakat ben sanatsal çizimlerde kullananı henüz görmedim. Daha çok proje çizimi gibi işlerde güçlü bir araç olarak öne çıkıyor. Elbette logo tasarımı için de tercih edilebilir. Linux Mint kullanıyorsanız zaten kurulu geliyor. Eğer isterseniz Libreoffice'in flatpak versiyonunu da Linux Mint Yazılım Yöneticisinden kurabilirsiniz. Türkçe desteği var.

https://tr.libreoffice.org/kesfet/draw/

Karbon: Libreoffice bir çizim aracı yapar da Calligra hiç durur mu? Calligra Suite, KDE masaüstü için geliştirilen, açık kaynak ve ücretsiz bir ofis yazılımı. Elbette diğer masaüstü ortamlarında da kullanabilirsiniz. Karbon ise Libreoffice Draw ile benzer bir yazılım ama biraz daha profesyonel işlere dair örnekler var sitesinde. Linux Mint Yazılım Yöneticisi ile kurabilirsiniz. Türkçe desteği var.

https://www.calligra.org/karbon/

Sk1 Project: Ücretsiz ve açık kaynak bir yazılım. Arayüzü ve sitesine bakınca çok da işlevsel değilmiş gibi görünüyor ama öyle değil. Sanatsal işlerden değil de proje işlerinde tercih edilse de pek çok özelliğe sahip. Bu yazılım kendisini Corel, Illustrator ve Freehand'e rakip olarak görüyor. Eğer sanat değil de resmî proje işleri için bir yazılım arıyorsanız yukarıdakilerin aksine bu yazılım daha doğru bir tercih olabilir. Sitesinden indirebilirsiniz. Ayrıca bazı yardımcı yazılımları da sitesinden indirebilirsiniz. Türkçe desteği yok.

https://sk1project.net/

Bunların dışında Xfig ve Icytec adlı iki yazılım daha vardı ama çok da iyi şeyler gibi gelmedi bana. Daha doğrusu web siteleri o kadar kötü ki yararlı bir bilgi edinmek pek mümkün olmadı.

Sonuç olarak Adobe Illustrator'un Linux'ta çok güçlü rakipleri var. Bir sonraki yazıda Adobe InDesign'in rakiplerini tanıtacağım.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2018, 20:51:31 Gönderen: okanakinci »

Çevrimiçi minteger

 • Penguen
 • ***
 • İleti: 386
 • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
 • Masaüstü: --illede KDE
 • Grafik Kartı: Nvidia
 • İşlemci: AMD
Ynt: Linux İçin Adobe Illustrator Alternatifleri
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2018, 23:21:58 »
Ben size bişey söyliyim mi ?
 Krita şu an bir numara. Çok sevildi çook.. Özellikle sanatçılar ressamlar resim çizerler güzelsanatlar öğrencileri ve ilgililerinden çok iyi not aldı ve sevildi. Bence en iyisi.

Çevrimdışı okanakinci

 • Penguen
 • ***
 • İleti: 356
 • Dağıtım: Linux Mint 19.1
 • Masaüstü: Cinnamon
 • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
 • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Ynt: Linux İçin Adobe Illustrator Alternatifleri
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2018, 23:39:16 »
Ben size bişey söyliyim mi ?
 Krita şu an bir numara. Çok sevildi çook.. Özellikle sanatçılar ressamlar resim çizerler güzelsanatlar öğrencileri ve ilgililerinden çok iyi not aldı ve sevildi. Bence en iyisi.

Olabilir. Şu an bu saydığım yazılımlarda en meşhuru yakın zamana kadar Inkscape'ti ama Krita son zamanlarda öyle meşhur oldu ki sanırım Inkscape'i tahtından indirecek.