Gönderen Konu: Linux İçin Adobe Photoshop Alternatifleri  (Okunma sayısı 370 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Linux İçin Adobe Photoshop Alternatifleri
« : 20 Ağustos 2018, 00:07:38 »
Daha önce Adobe After Effects ve Adobe Premiere yazılımlarının Linux'taki alternatiflerini listelemiştim. Şimdi sıra Adobe Photoshop'ta. Tüm Adobe yazılımları içinde Linux'ta çalışıp çalışmadığı, çalışmıyorsa ne gibi alternatifleri bulunduğu sorulan yazılım herhâlde Photoshop'tur. Sanırım bunun nedeni en çok ihtiyaç duyulan ve kullanılan Adobe yazılımı olması. Fakat bence Linux'ta en çok alternatifi bulunan yazılım da Photoshop'tur. Sadece Linux değil, her platformda Photoshop'un o kadar dişli rakipleri var ki Adobe bu yazılımın farklı amaçlara göre farklı türlerini üretti, mobil versiyonlarını üretti, kimilerini ücretsiz yaptı, kimilerini de ucuz yaptı. Önümüzdeki on yıl içinde Adobe'un Photoshop konusunda işi oldukça zor.

Gimp: Photoshop'un Linux'taki alternatiflerinden söz edilen her listede ilk akla gelen tabii ki Gimp'tir. Gimp, açık kaynak ve ücretsiz bir yazılımdır. Bazı Photoshop kullanıcıları Gimp'i beğenmeseler de aslında bunun iki nedeni var. Birinci neden: Arayüz farklı olduğu için neyin nerede olduğunu bulmakta zorlanıyorlar. İkinci neden: Aradıkları bazı özellikler yazılımın kendisinde değil de eklentilerde bulunuyor. Bu yüzden ilk başta aradıklarını bulamıyorlar ama Gimp, Photohop'un yaptığı pek çok şeyi yapabiliyor. Sadece biraz kurcalamak, ona alışmak ve bir de eklentilere bakmak lazım. İnternette Türkçe ve İngilizce dokümanlar ve videolar bulabilirsiniz. Göreceksiniz ki Gimp, gerçek bir Photoshop alternatifi. Photoshop'un Linux'taki en iyi iki alternatifinden birincisi budur. Eğer Linux Mint kullanıyorsanız Gimp zaten hazır kurulu geliyor. Eğer sildiyseniz Gimp'i ve bazı eklentileri Yazılım Yöneticisinden kurabilirsiniz. İsterseniz deb yerine flatpak şeklinde de kurabilirsiniz. O da Linux Mint Yazılım Yöneticisinde mevcut. Gimp'in Türkçe desteği vardır.

https://www.gimp.org/

Sumopaint: Bu aslında bir yazılımdan çok bir web sitesi. Açık kaynak değil. Çizim ve resim düzenleme işlerinde iyi bir alternatif. Web tarayıcıdan çalıştığı için Linux'ta da çalışıyor. Sadece sisteminizde Flash Player bulunması gerekiyor. Aslında bilgisayara yüklenen bir versiyonu da mevcut ve Adobe Air aracılığıyla kuruluyor. Ücretsiz sürümünün özellikleri daha az ve içinde reklam var. Basit işler için iyi ama pro sürümü profesyonel işler için denenebilir. Türkçe desteği yok.

https://www.sumopaint.com/

Phoduit: Açık kaynak olmayan bir yazılım. Üstelik ücretli ama deneme sürümü de var. Bu aslında Gimp ve Photoshop'un aksine bambaşka sanat eserleri üretmek amacıyla kullanılan bir yazılım değil. Ağırlıklı olarak fotoğraf düzenleme yazılımı ama bu işte gerçekten profesyonel bir yazılım. Sitesinden satın alabilirsiniz. Sanırım Türkçe desteği yok.

https://phoduit.com/

Pixlr: Tıpkı Sumopaint gibi bu da bir yazılım değil, bir web sitesi. Açık kaynak değil. Web sitesi olduğundan Linux'ta da çalışıyor. Bilgisayarınızda Flash Player olması yeterli. Adobe Photoshop gibi bunun da farklı ihtiyaçlara göre farklı türleri var. En mükemmel sürümü ise tabii ki pro sürümü. Ücretsiz sürümleri ise daha basit işler için. Resim düzenleme ve sanatsal tasarım işlerinde oldukça başarılı olup büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Photoshop'un Linux'taki en iyi iki alternatifinden ikincisi de budur. Türkçe desteği yok.

https://pixlr.com/

Polarr: Açık kaynak mı bilmiyorum. Sitesinde hiçbir lisans bilgisi bulamadım. Sanırım kapalı kodlu. Bu uygulamanın da iki türü var. Birincisi tıpkı Pixlr ve Somupaint gibi web tarayıcıdan çalışıyor. Diğeri ise masaüstüne kuruluyor. Ücretsiz bir yazılım ama ücretli özellikleri de var. Bu aslında sanatsal çalışmalar için kullanılacak bir yazılım değil, bir resim düzenleme yazılımı. Çok gelişmiş araçlara sahip. Fakat özelliklerine bakıyorum da gerçekten çok iyi bir resim düzenleme yazılımı. Linux versiyonu sadece snap paketi olarak bulunuyor. Yani Linux Mint Yazılım Yöneticisinde göremeseniz de Linux Mint'e yüklemek oldukça kolay. Türkçe desteği yok.

https://www.polarr.co/editor/0

Pixeluvo: Açık kaynak mı bilmiyorum. Sitesinde hiçbir lisans bilgisi bulamadım. Sanırım bu da kapalı kodlu. Bu çok ilginç bir yazılım. Modern bir arayüze sahip, çok gelişmiş araçlar ve özelliklere sahip bir resim düzenleme yazılımı gibi görünüyor, bu konuda mükemmel. Sitedeki bazı örneklere baktığımdaysa sanatsal çalışmalarda da kullanıldığını gördüm ama bu konuda Gimp, Photoshop ya da Pixlr kadar ileri olduğunu sanmıyorum. Yazılım ücretsiz, ücretli bir sürümü de var elbette. Sitesinden deb ve rpm paketleri şeklinde indirebilirsiniz. Türkçe desteği yok.

http://www.pixeluvo.com/

Pixelitor: Basit özellikli bir resim düzenleme yazılımı ama bazı ilginç özellikleri de var. Resimlere bazı efektler eklemek, renk ve diğer düzenleme işlerini de yapabiliyor. Açık kaynak. Ücretsiz. Java ile yazılmış. Jar uzantılı dosya olarak indirip kurabilirsiniz. Türkçe desteği yok.

http://pixelitor.sourceforge.net/

Pinta: Açık kaynak. Ücretsiz. Gimp kadar gelişmiş değil gibi görünüyor ama pek çok işi yapabiliyor. Oldukça kullanışlı. Hatta zorlarsanız daha ileri seviye işleri de yapabilir. Bazı çizim ve efekt araçlarına da sahip. Göründüğünden fazlasına sahip bir yazılım. Linux Mint Yazılım Yöneticisinden kurabilirsiniz. Türkçe desteği var.

https://pinta-project.com/pintaproject/pinta/

Amacınız basit resim düzenleme işleriyse Linux'ta bir sürü yazılım var. Fakat ben daha üst düzey işler için Photoshop'a daha yakın kalitedeki yazılımları listelemeye çalıştım. Aslında başka yazılımlar da buldum ama bu öylesine geniş bir alan ki hepsini ele alamadım. Bazılarını da listeye almayı gerekli görmedim. İncelemeye devam edeceğim. İlginç bulduklarımı bu listeye ekleyeceğim.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
Ynt: Linux İçin Adobe Photoshop Alternatifleri
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2018, 21:21:02 »
Teşekkür ederiz çok çok iyi bir paylaşım.
Çok iyi bir liste ve kaynak niteliğinde olmuş. Artık neydi neydi demeyiz. Gerekrise ekleme yapar en iyi listeyi elde ederiz gün geçtikçe.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Ynt: Linux İçin Adobe Photoshop Alternatifleri
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2018, 23:14:16 »
Teşekkür ederim @minteger

Amacım, Linux'ta Adobe yazılımları olmasa da alternatifleri ile tasarım ve sanat işlerinin yapılabileceğini göstermek. Araştırdıkça ben de şaşırtıcı şeyler öğreniyorum. İnsanlar Linux'taki yazılımları basit taklitler sanıyorlar ama Adobe'un uykularını kaçıracak kadar güçlü alternatifler keşfediyorum. Premiere, After Effects ve Photoshop'tan sonra bugün de Illustrator'un alternatiflerini listeledim ve yine enteresan şeylere rastladım.

Adobe yazılımları alanında en iyileri değil. Daha güçlü alternatifleri var. Üstelik bu alternatiflerin bazıları Linux'ta da mevcut. Fakat insanlar alıştıkları yazılımlardan kopamıyorlar. Adobe'un grafik tasarım ve video işleriyle ilgili tekeli, Microsoft'un işletim sistemlerindeki tekeli gibi. En iyisi değil ama zamanında bir kere tekelleştiği için insanlar ona yöneliyorlar.

Mesajlar Birleştirildi.
Gimp'e yeni özellikler eklendi. Eklenti desteği konusunda geliştirmeler var. Yeni filtreler ve araçlar var. Bilgisayarınızdaki Gimp'i yükseltmek için PPA'sını
Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp komutuyla ekleyip güncelleyebilirsiniz ya da Linux Mint Yazılım Yöneticisinden flatpak sürümünü yükleyebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2018, 12:18:05 Gönderen: okanakinci »