Gönderen Konu: [Çözüldü] Linux Mint 19 - RTL8723DE Kablosuz Ağ Bağlantı Sorunu  (Okunma sayısı 1756 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
Ynt: Linux Mint 19 - RTL8723DE Kablosuz Ağ Bağlantı Sorunu
« Yanıtla #30 : 17 Ağustos 2018, 21:55:05 »

=) Zaten aynı şifreleri giriyorum. Prompt devam etmiyor kalıyor öyle... Neyse daha fazla zamanınızı almıyım.. Çözemedim sorunu , pes ediyorum :( Çok teşekkür ederim ilginize..

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #31 : 17 Ağustos 2018, 22:00:14 »
Klavyeye bastığınızda herhangi bi teki vermez ya da *** işaterleri görünmez. İşlem sonrası şifreyi girdiyseniz sistemi yeniden başlatın. Aslında Scure Boot etkin görünüyor, aygıtın rehberlerini inceleyip neden kapanmadığı hakkında bilgi sahibi olmayı deneyebilirsiniz.

Ya da Linux ile uyumlu bir USB kablosuz ağ aygıtı alıp geçici olarak kullanmayı dneyebilirsiniz. İlgili sürücü bir süre sonra çekirdeğe girecektir.

Konudaki işlemler ile aslında kablosuz ağ sürücüsünü kurduk.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2018, 22:04:09 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #32 : 17 Ağustos 2018, 22:03:59 »
Klavyeye bastığınızda herhangi bi teki vermez ya da *** işaterleri görünmez. İşlem sonrası şifreyi girdiyseniz sistemi yeniden başlatın. Aslında Scure Boot etkin görünüyor, aygıtın rehberlerini inceleyip neden kapanmadığı hakkında bilgi sahibi olmayı deneyebilirsiniz.

Ya da Linux ile uyumlu bir USB kablosuz ağ aygıtı alıp geçici olarak kullanmayı dneyebilirsiniz. İlgili sürücü bir süre sonra çekirdeğe girecektir.

Ben Linux'u daha kullanışlı her açısından diye bir umut geçtim. Fakat şu yaşadağım , internete modemle girememe sorunu bile yetti bana açıkçası. Yani ben sorunsuz çalışan bir sistemi bozup daha iyi olacağını düşündüğüm şeye geçip bir üzerine herhangi bir donanım cihazı vs almam çok mantıksız..

Şu an benim durumumu düşünebilirsiniz belki , bildiğiniz arada kaldım oradan buradan internet çekmeye çalışıyorum. Kötülemiyorum sisteminizi ama şu an yaşadığım durumu inanın windows 98 kullanırken bile yaşamadım. Üzgünüm.

Şİmdi eski işletim sistemime geçmek için bir ton işlem yapmam gerekiyormuş . O da olmazsa boşu boşuna bilgisayardan anlayan birine götürüp üzerine para verip kurulum yaptıracağım. Anlıcağınız mağdurum. Ama bu kimsenin hatasıı değil tamamen bilinçsiz işletim sistemi değiştirme hevesi. Önemi yok dediğim gibi , tekrar tekrar yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2018, 22:06:24 Gönderen: noobuserLX »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #33 : 17 Ağustos 2018, 22:06:23 »
Bu aygıtı Windows 98'de çalıştıramazsınız, sorun Linux ile alakalı değil, sadece aygıtın yeni olması ve sürücüsünün çekirdeğe girmemiş olması ile ilgili. Aslında sürücüyü de kurduk ama bir şekilde Secure Boot özeliği kapatılamadı, secure boot kapatıldığı anda sürücü etkinleşecektir.

Bu sebeplerle Linux hakkında önyargılı olamayın, çoğu aygıt böyle uğraşmak gerekmiyor, sizinkisi bir şanssızlık olmuş sadece.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2018, 22:07:32 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #34 : 17 Ağustos 2018, 22:08:37 »
Bu aygıtı Windows 98'de çalıştıramazsınız, sorun Linux ile alakalı değil, sadece aygıtın yeni olması ve sürücüsünün çekirdeğe girmemiş olması ile ilgili. Aslında sürücüyü de kurduk ama bir şekilde Secure Boot özeliği kapatılamadı, secure boot kapatıldığı anda sürücü etkinleşecektir.

Haklısınız burada linux'un user-friendly olup olmamasına gönderme yapmıştım. Bilgisayardan anlamayan biri linux'u indirip kurdu internete giremedi ( Allah'tan siz gibi yardımsever insanlar var) o zaman zor durumda kalır. Demek istediğim buydu. NEyse konu amacı dışına çıktı.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #35 : 17 Ağustos 2018, 22:12:52 »
İsterseniz kablolu ağ üzerine bir yoğunlaşalım, kablosuz üzerine yoğunlaştığımız için onu çok fazla sorgulamadık. İstemiyorsanız konuyu kilitleyelim.

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #36 : 17 Ağustos 2018, 22:20:49 »
İsterseniz kablolu ağ üzerine bir yoğunlaşalım, kablosuz üzerine yoğunlaştığımız için onu çok fazla sorgulamadık. İstemiyorsanız konuyu kilitleyelim.

Şu an işletim sistemini eskiye döndürmeye çalışıyorum , fakat son kez 0 dan Linux Mint 19 sürümünü kurup dediklerinizi tekrar deneyeceğim. Konuyu kilitleyebilirsiniz. Teşekkür ederim yardımınız için.

Mesajlar Birleştirildi.
Sorun çözüldü .

Secure Boot seçeneği otomatik enabled oluyormuş, kapatıp tekrar komutları girdiğimde kablosuz ağlar gözüktü.

Butterfly'a yardımında ve çözüme ulaştırmasından dolayı çok teşekkür ederim.

Bu sorunla karşılacak arkadaşlar olursa kesinlikle BIOS'tan "Secure Boot" seçeneğini her komut girdikten sonra kontrol ederek ilerlesinler.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2018, 23:31:22 Gönderen: noobuserLX »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #37 : 18 Ağustos 2018, 00:56:16 »
Rica ederiz, kablolu ağ ile ilgili son durum nedir? O da benzer nedenden dolayı etkin olmamıştır.

Sorun çözüldüğüne göre konu başlığını etiketlemenizi rica edelim.

Çevrimdışı noobuserLX

• Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #38 : 18 Ağustos 2018, 15:03:08 »
Kablolu ağ ile internete erişim sağlanabiliyor. Tamamen secure boot'un açık kalmasından dolayı, sanırım çoğu işlemi eksik yaptırıyor.
Temiz kurulum yapıp secure boot'un kapalı olmasına dikkat ederek belirttiğiniz adımları uyguladım sorun çözüldü.