Gönderen Konu: [Çözüldü] Dell Optiplex 745 İçin Linux Tavsiyesi  (Okunma sayısı 193 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Quelthalas

• Çok Yeni Penguen
  • *
[Çözüldü] Dell Optiplex 745 İçin Linux Tavsiyesi
« : 13 Ağustos 2018, 13:53:05 »
Merhaba
Linux İşletim Sistemi Dünyasında yeniyim. Şimdiye kadar sadece Windows kullandım. Linux'a geçiş yapmak için biraz araştırma yaptığımda Distribution ya da Distro dedikleri birçok  seçenekle karşılaştım. Öncelikle dün eski bilgisayarıma Linux Mint 19 32bit Cinnamon yükleyerek başladım. Lakin Windows Xp'ye göre daha yavaştı ve çözünürlük sorunlarıyla karşılaştım. Firefox ve chorium Windows xpdeki versiyonlarına göre daha yavaş çalışıyordu ve 1024x768 çözünürlüğünden daha yüksek bir çözünürlük kullanabilmem için her defasında uçbirim(terminal) e bir dizi komut yazmam gerekiyor. Velhasıl genel anlamda Windows XP'ye göre daha yavaş bir sistemle karşılaştım ama işin tuhafı gerçekten hoşuma gitti. Sorunları çözmeye çalışmaktan ziyade sizden acaba uygun bir distribution seçip seçmediğimi öğrenmek istiyorum ve hangisi bilgisayarıma göre daha uygun olur.
Bilgisayarımın özellikleri:

Dell Optiplex 745
Intel® Core™ 2 Duo 1066MHz
3GB DDR2 667MHz ram (Ram 8GB'a kadar çıkıyor ve birkaç hafta içinde 4-6GB çıkarmayı düşünüyorum)
Samsung 80GB 7200RPM SATA
Integrated Intel Graphics Media Accelerator 965

Ekran kartı yok sadece kullanmadığım DVI kart var. Yukarıdaki Dahili Intel grafik kartı kullanılıyor.
Eski İşletim Sistemi is Windows XP SP3 Yenisi Desktop: Cinnamon 3.8.8 (Gtk 3.22.30-1ubuntu1) Distro: Linux Mint 19 Tara (Windows XP ile birlikte kullanmıyorum, komple sildim.)
Monitör 24" VGA Bağlantı. (En büyük sıkıntı burada oldu, 1024x768 kullanmak çok sıkıntı).

Birde bir program indirmek istediğimde bu sadece terminali ve indirme yöneticisini mi kullanmak zorundayım?
Edit: İşlemcimin 64-bit olduğunu öğrendim. 32bit yükleyerek hata yapmışım.

Düzenleme: Konu başlığı
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2018, 10:27:12 Gönderen: Quelthalas »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: Dell Optiplex 745 İçin Linux Tavsiyesi
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2018, 14:04:41 »
Bu sistem için Cinnamon masaüstünden ziyade MATE masaüstü daha uygun olabilir. Yeni bir kurulum yapmadan aşağıdaki komutla MATE masaüstünü kurup, giriş ekranından masaüstü ortamını değiştirip giriş yapabilirsiniz.

Kod: [Seç]
sudo apt install mint-meta-mate caja-extensions-common caja-open-terminal caja-sendto caja-wallpaper caja-admin
Ayrıca aşağıdaki bağlantıdaki, genel sorunlar için istenen komutun çıktısını paylaşınız.

Not: Çözünürlük sorunu için yeni bir konu açmanız gerekiyor, daha fazla bilgi için yukarıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2018, 14:05:51 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Quelthalas

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2018, 14:23:08 »
Merhaba

Ben sorunları çözmeye başlamadan önce en uygun Distro'yu belirleyip onu kurmak için konuyu açtım. Bende şuan 32-bit sürümü olduğu için 64-bite geçiş yapmam gerek,  O halde 64-bit Mate versiyonunu deneyeyim.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #3 : 13 Ağustos 2018, 19:00:47 »
Bu sistem için Linux Mint 19 MATE 64 bit oldukça uygun bir sürüm. Sürüm seçimi için buradaki rehber de incelenebilir.

Çevrimdışı Quelthalas

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Ağustos 2018, 19:05:01 »
Linux Mint Mate 64-bit versiyonunu indirdim. Şu an deniyorum. Sanırım benim bilgisayarım için uygun bir sistem. Şimdiye kadar cinnamon dan daha düzgün işledi.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2018, 20:51:39 »
Size göre uygun bir sürüm olduğuna ikna olduysanız, konu başlığını etiketlemenizi rica edelim.

Çözünürlük ve olası performans sorunları ya da sorularınız ile ilgili, ayrı ayrı yeni konular açabilirsiniz.