Gönderen Konu: [Çözüldü] Fazla Depo Eklemek Sakıncalı Olabilir mi?  (Okunma sayısı 181 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Belki tesadüftür bilemem ama benim bilgisayarımda ne zaman ikiden fazla depo olsa, APT önbelleği güncellenirken "tüm depo indeksleri indirilemedi" hatası alıyorum. Bildiğim kadarıyla depolar ikiye ayrılıyor. PPA ve Repo. Hangisi olduğu fark etmiyor, gereğinden fazla varsa sorun yaşatıyor.

Benim sisteminde PPA olmasa da üç adet repo vardı. Google Chrome, Skype ve Spotify repoları vardı. Bu üç yazılımı da kurduğum gibi kendi repolarını eklemişlerdi. Yine bu hatayı alınca bir deneme yapmak istedim. Skype ve Spotify'ı kaldırdım. Repolarını ve anahtarlarını da kaldırdım. Bu yazılımların Flatpak sürümlerini kurdum. Sistemimde kalan tek fazladan depo Google Chrome. Şu an sorun çözülmüş görünüyor.

Bu da benim aklıma şu soruyu getirdi: Çok fazla depo eklemek sistemi kararsızlaştırıyor olabilir mi? Yoksa benim durumun sadece bir tesadüf mü?
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2018, 21:01:54 Gönderen: okanakinci »

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: Fazla Depo Eklemek Sakıncalı Olabilir mi?
« Yanıtla #1 : 10 Ağustos 2018, 20:47:15 »
Sistemin kararlı çalışıp çalışmaması eklediğiniz deponun içeriğine göre değişebilir. Örneğin GTK+ son sürümünün bulunduğu deneysel bir PPA deposundan güncelleme yapmanız sisteminizde kararsızlık sorunları çıkarması olasılığı bulunabilir, bu durum sistemin diğer ana kompenentleri olan çekirdek, X sunucusu ve Mesa sürücüleri gibi öğerlerin bulunduğu depolar için de geçerli olabilir.

Bu ür depolardan güncelleme alıp kararsızlık sorunları yaşıyosanız, ilgili depoyu kaldırıp Yazılım Kaynakları aracındaki "Dış paketlerin sürümünü düşür" seçeneği ile resmi depodaki paketlere dönüş yapabilirsiniz. Bu durum çekirdek için geçerli değil, çekirdek değişikliği gibi işlemleri Güncelleme Yöneticisinin, Linux çekirdekleri aracı ile yapabilirsiniz. Ama sistemi kaldıracağınız çekirdekten farklı bir sürümle açmanız gerekir.

PPA ya da 3. parti  bir depodan yükleyeceğiniz yazılmlar ise genel sistem kararsızlığı oluşturmazlar, bunlarla ilgili sorunlar genellikle kurduğunuz yazılımın kendisi ile sınırlıdır, basit biçimde bu yazılımları kaldırabilir ya da depodaki sürümlerine dönerek sorunu çözebilirsiniz.

Eklediğiniz depolardaki sorunlar ise genellikle GPG anahtarı ya da DNS ile ilgilidir. Bunlar sistemi kararsızlaştıracak hususlar değildir, ama sistem güncellemesinde sorun çıkartabilirler. Bu tür sorunlar genellikle çözüme ulaşılabilen sorunlar oluyor ve çözüm sonrasında sıkıntı yaşanma olasılığı düşük oluyor.

Kendi adıma özel bir durum olmadıkça, mümkün olduğunca yazılımların depodaki sürümlerini kullanıyorum. Mesela VLC gibi bir yazılımın en güncel ya da belirli bir sürümünü kullanmanın bir sebebi yoksa, VLC yazılımın depodaki sürümünü kullanmak benim için yeterli oluyor.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Ynt: Fazla Depo Eklemek Sakıncalı Olabilir mi?
« Yanıtla #2 : 10 Ağustos 2018, 21:01:42 »
@Butterfly teşekkür ederim. Yanıtınız benim için çok aydınlatıcı oldu. Konuyu çözüldü olarak etiketliyorum.

Ben de mümkün olduğunca mevcut depoların dışına çıkmamaya, fazladan depo kullanmamaya, mümkün olduğunca dış paket yüklememeye çalışıyorum. İlle de depoda bulunmayan bir şey lazım olursa önce Flatpak tarafına bakacağım. Flathub deposu zaten sisteme dâhil edilmiş olarak geliyor.