Gönderen Konu: Xfce/Compiz - Açılan Pencere Düğmelerinin Üstte Alınan Panelin Altında Kalması  (Okunma sayısı 362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cyrano52

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: ubuntu
Öncelikle sayın admin özürlerimi ileterek konuya başlıyayım. Ben 43 yaşındayım, ilkokul mezunuyum. Epeyce bir süre Ubuntu kullandım, Ubuntu forum bölümünde compiz alakalı bir problem yaşadım. Orada bir arkadaş Linux Mint'i tavsiye etti. Bende bu forum sitesine üye oldum. Noktadan, virgülden yazım imlasından anlamam. Bir de  Android telefonda yazıyorum, bazen abuk subuk yazılar çıkıyor, şimdiden tekrar özür dilerim.

Sorununa gelirsek, ben Linux Mint 19 Xfce masaüstü kullanıyorum. Normalde Linux Mint'te ilk kurulumda panel altta yatay bir şekilde açılıyor. Ben  paneli üste yatay bir şekilde yerleştirdim, alt kısımda Cairo Dock barı koydum. Soruna gelirsek, herhangibi bir pencere açtığımda, o açılan pencerenin üsteki pencereyi büyütme küçültme kapatma ikonları panelin altına giriyor. Altına girmesini önlemenin bir çaresi var mı?

Düzenleme: Konu başlığı ve yazım kuralları.
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2018, 13:03:58 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
@cyrano52 , merhaba. Farkedileceği üzere forumda yazım kurallarına uyulmasını önemsiyoruz. Ama kimseden dilekçe yazar gibi bir itina ile yazmasını beklemiyoruz. Hiç olmazsa cümlelerin sonuna nokta işareti koyarsanız, biz de yazılanları anlamak için daha az çaba harcamış oluruz. Hiç bir noktalama işaretinin kullanılmadığı upuzun yazıları anlamak zorlayıcı oluyor ve düzenli bir görüntü sunmuyor. Kendi adıma Linux kullanan birisinin böyle bir şey için zorlanacağını düşünmüyorum, umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Yaşanan sorun doğrudan Xfce ile ilgili olmadığı ve Compiz kullandığınızı bildiğim konuyu Compiz bölümüne taşıdım.

Sorunu çözmek için CCSM => Pencere Yönetimi => Pencereleri Yerleştir seçeneğini işaretlemeyi deneyiniz. Bu seçenek altındaki "Yerleştirme Kipi" bölümünden yerleştirme türünü seçebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2018, 13:37:33 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı cyrano52

• Çok Yeni Penguen
  • *
olmadı bu işte bi terslik var  resimlere bi bakarmısın 

Çevrimdışı cyrano52

• Çok Yeni Penguen
  • *
compiz     harici pencere yöneticiside  acılmıyor  compzi sıfırlasak  acaba düzelirmi

Mesajlar Birleştirildi.
Bir şey dikkatimi çekti compiz kapalı olduğu halde bile   pencere panelin altına giriyor
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2018, 21:38:39 Gönderen: cyrano52 »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Yerleştirme kipini ortala seçin ve "Pencerelerin Yerleşimini Zorla" seçeneğinde Xfce panel ile ilgili girdiyi silmeyi deneyin. Ardından yeni bir uygulama başlatarak sağlama yapabilirsiniz.

Çevrimdışı cyrano52

• Çok Yeni Penguen
  • *
resim de gördüğünüz gibi kompiz kapalı  ama  açtığım pencere  panelin altında linux mintin kendi pencere yöneticısı çalışmıyor 

Mesajlar Birleştirildi.
acaba bana önerebileceğiniz.  farklı bir. masa ustu varmı? gnome  tarzı. paneli ustte  olan.    cözumu zor bir şey ise. silip onu kurayım....
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2018, 12:58:28 Gönderen: cyrano52 »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Panel tercihlerinden otomatik gizlemeyi kapatmayı deneyin.

Çevrimdışı cyrano52

• Çok Yeni Penguen
  • *
bahsettiğn yerde üçünüde sırayla denedia (asla .akıllıca.daima ) bu üçünü sırayla denedim 
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2018, 17:51:46 Gönderen: cyrano52 »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Sistemin pencere yöneticisi diye bir şey olmamalı, ya Xfwm4 vardır ya da Compiz, asla seçeneğini seçerseniz pencere başlık düğmeleri panel altında kalmazlar. Lütfen önerileri uyguladıktan sonra yeni bir pencere açıp sağlamasını yapınız, pencere yöneticisi değişikliğini de "Masaüstü Ayarları" aracından gerçekleştiriniz.

Ayrıca, lütfen açtığınız diğer başlıklara olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapınız.
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2018, 17:55:55 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı cyrano52

• Çok Yeni Penguen
  • *
Sistemin pencere yöneticisi diye bir şey olmamalı, ya Xfwm4 vardır ya da Compiz, asla seçeneğini seçerseniz pencere başlık düğmeleri panel altında kalmazlar. Lütfen önerileri uyguladıktan sonra yeni bir pencere açıp sağlamasını yapınız, pencere yöneticisi değişikliğini de "Masaüstü Ayarları" aracından gerçekleştiriniz.

Ayrıca, lütfen açtığınız diğer başlıklara olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapınız.
hepsini denedim  olmadı bende komple format attım  şu an problem  kalmadi