Gönderen Konu: Email sunucu kurma  (Okunma sayısı 388 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enterprise-1701A

• Yeni Penguen
  • *
    • Kullanmıyorum
    • Kullanmıyorum
  • Dağıtım: Linux Mint 19 Tara
  • Masaüstü: MATE 1.20.1 (Gtk 3.22.30-1ubuntu1)
  • Grafik Kartı: [AMD/ATI] RS690M
  • İşlemci: AMD Athlon 64 X2 TK-57
Email sunucu kurma
« : 02 Ağustos 2018, 01:26:10 »
İyi geceler arkadaşlar,
Gecenin bu saatinde merak ettim: bir internet sitesi sunucusuna örneğin outlook.com ya da gmail.com, bağlı olmaksızın kendi bilgisayarımızda email sunucusu kurabilir miyiz? Kurabilirsek bu sunucu güvenli olur mu? Thunderbird ile yapmak istersem ayarları ne şekilde yapmalıyım? Başka bir öneriniz var mı?
Daha önce hiç kimsenin gitmeye cesaret edemediği yerlere korkusuzca gitmek için.

Çevrimdışı Reddet

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 Tessa
  • Masaüstü: Cinnamon
Ynt: Email sunucu kurma
« Yanıtla #1 : 02 Ağustos 2018, 01:33:15 »
Bilgisayarınızı sunucuya çevirmek pek mantıklı olur mu bilmem. Ama bir sunucu kiralarsanız istediğinizi yapabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantı size yardımcı olabilir.
https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-run-your-own-mail-server-with-mail-in-a-box-on-ubuntu-14-04 
Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar..

• Yeni Penguen
  • *
    • Kullanmıyorum
    • Kullanmıyorum
« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2018, 15:48:18 »
Yönlendirdiiniz sitedeki linklerden birinin yönlendirdiği başka bir linke gittim. Bu link şuydu: https://mailinabox.email/guide.html. Bu sayfayı incelediğimde gördüm ki, Mail-in-a-Box adlı bir programla sunucu kurulabiliyor ama durun bir dakika. Sunucu ev bilgisayarına kurulamıyor. Mesajlar hemen engelleniyor ve kara listeye alınıyor. En iyisi bir bulut içinde sanal bir makineye kurmak ama onun da aylık 12 dolar gibi bir maliyeti var. Şimdilik bilindik emaillere devam. Yine de teşekkür ederim.
Daha önce hiç kimsenin gitmeye cesaret edemediği yerlere korkusuzca gitmek için.

Çevrimiçi Danny

• Proje Sorumlusu
  • Nihilist
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Grafik Kartı: Intel HD 620
  • İşlemci: Intel i7 - 7500U
  • RAM: 8 GB
« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2018, 16:09:08 »
Ev bilgisarınızdan web yayını yapabilirsiniz ancak email sunucusu kurma konusu daha farklı, bir defa alan adınızın olması gerekiyor, web sunucularda http://ip adresi şeklinde erişim sağlanabiliyorken maillerde durum alan adı üzerinden yönleniyor. Hadi oldu diyelim bilgisayarınızın erişimi 7/24 açık olması gerekir, elektrik kesildiği anda veya internet bağlantısı koptuğu anda tüm mail alışverişi havada kalacaktır ki bu hiç sağlıklı bir şey değil. Ev bilgisayarından sunucu olmaz :)

Bu sebeple bir host almanız gerekiyor, aşağıdaki bağlantı adresinde daha uygun fiyata bulabileceğiniz bir yer var. https://www.netinternet.com.tr/cart/kurumsal-eposta
aylık 5 dolar gibi bir miktar, 6 ay veya yıllık alımlarda fiyat daha da azalıyor. hoş ülkemizdeki doların muhteşem yükselişi bu avantajı hiçe sayıyor o işin ayrı bir boyutu. geçen yıl bu aylarda, 3,50 olan dolar, an itibariyle 5.10'u görmüş durumda. 1 yıllık mail hostingi geçen yıl 175 liraya alırken, şuan 255 liraya satın alabilirsiniz.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

• Yeni Penguen
  • *
    • Kullanmıyorum
    • Kullanmıyorum
« Yanıtla #4 : 02 Ağustos 2018, 21:00:10 »
Web sunucu derken kendi bilgisayarımdan internet sitesi oluşturmayı ve yaymayı mı kast ettiniz? Bu durumda da alan adı gerekli mi? Mail için geçerli olan elektrik ya da internet  kesintisi sorunu web sitesi için de olmayacak mıdır? İkisi biraz farklı demişsiniz de orası biraz muallakta kalmış anlayamadım. Yorumunuz için teşekkür ederim ayrıca.

Çevrimdışı Reddet

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 Tessa
« Yanıtla #5 : 03 Ağustos 2018, 00:57:13 »
Alıntı
 Bu durumda da alan adı gerekli mi? 
Değil midir sizce? Mail adresinizi Reddet@55.66.77.888 şeklinde mi kullanacaksınız? Dolar fiyatından olsa gerek hemen alakasız yerlere çekmişsiniz konuyu. 
Alıntı
İkisi biraz farklı demişsiniz de orası biraz muallakta kalmış anlayamadım
Ben cümleyi okuyunca ikisininde farklı yapılandırmalara sahip olduğunu, iki durumda da elektrik kesintisinde ulaşılamayacağını anladım. 

Kısaca, bu istediğinizi yapmak istiyorsanız bir sunucuya ihtiyacınız var. Diğer durum statik IP, yüksek upload hizi gibi gereksinimlere ihtiyaç duyuyor. Kendi mail sunucunuzu kurmak istiyorsanız bir sunucuya ihtiyacınız var. Sunucu içinde DigitalOcean'dan ayda 5 Dolara satın alabilirsiniz. 
Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar..

• Yeni Penguen
  • *
    • Kullanmıyorum
    • Kullanmıyorum
« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2018, 01:18:25 »
Kusura bakmayın alakasız bir yere çekmek istemedim. Sadece anlamadıydım.