Gönderen Konu: [Nasıl] DXVK nedir ve nasıl kullanılır?  (Okunma sayısı 1139 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 64-bit
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia Geforce GTX 1050
  • İşlemci: Intel Core i7 7700HQ
[Nasıl] DXVK nedir ve nasıl kullanılır?
« : 01 Ağustos 2018, 02:36:20 »
UYARI: Bu konuda anlatılan yöntemlere dayanarak oyun satın alımı yapmanız tavsiye edilmez.

ÖNEMLİ: Bu kurulum metodu DXVK 0.70 ve üstünde bir nebze değişikliğe uğradı. Buradan erişebilirsiniz.

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=9368.msg57961#msg57961

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Merhabalar , her ne kadar Wine kullanarak oyun oynamak pek bana göre olmasa da , sadece Windows uyumlu oyunları almayı uzun zaman önce bırakmış olsam da son zamanlarda çok iyi ilerleyen ve güncel , popüler oyunları yalnızca Windows uyumlu ( çok yazık ) DX11 kullanan ( aslında D3D11 demek daha doğru , çünkü DirectX bir araçlar topluluğu. D3D kısmı ise grafik api'ı ) oyunları Wine'ın normalde D3D11 to OGL şeklinde yaptığı bir nevi çeviriden çok daha efektif bir şekilde ( performans ve düzgün renderlama ) yapan bir çözüm var.

Adı ise DXVK. Bir süredir kullanıyordum ancak Nvidia tarafında sürekli beta olan Vulkan developer sürücülerini şart koştuğu için konu açmak istemedim. Artık bu gereksinim kalkmış durumda. Zira bu driverlar OpenGL native oyunlarda bazı sorunlara neden olmaktaydı.

Not:Bu konuda manuel olarak kurulumu anlatacağım zira benim kullandığım yöntem buydu. Dileyenler Lutris'e de göz atabilirler. Eskiden PlayOnLinux'ta olduğu gibi kullanıcıların scriptler oluşturup birbirleri ile paylaştıkları bir site ve bir çeşit Wine arayüzü.

https://lutris.net/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Güncel sürücüler için şu ppa'ları kullanabilirsiniz:

Nvidia:

https://launchpad.net/~graphics-drivers/+archive/ubuntu/ppa

Kod: [Seç]
sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update
Önemli not: Nvidia Optimus destekli laptoplara sahip ( Intel HD + Nvidia ) kullanıcılar Bumblebee ile kullanamazlar çünkü Vulkan desteği Bumblebee'de mevcut değil. Bunun yerine forumumuzun ekran kartı bölümünde de rehberi bulunan Nvidia prime çözümünü kullanmaları gerekmekte.

AMD:

https://launchpad.net/~paulo-miguel-dias/+archive/ubuntu/pkppa

sudo add-apt-repository ppa:paulo-miguel-dias/pkppa
sudo apt-get update
Önemli not: AMD sürücüler için olan PPA yalnızca Ubuntu 18.04'ü ( Linux Mint 19 ) desteklemektedir.

Önemli not-2: Eğer çift gpu'lu bir laptopa sahipseniz ( Intel HD + AMD ) , oyunu
DRI_PRIME=1 değişkenini kullanarak açmanız gerekmektedir. Aksi takdirde Intel GPU ile açılacaktır.

Şimdi diğer gereksinimlere göz atalım:

Her şeyden önce doğal olarak Vulkan uyumlu bir ekran kartına ihtiyacımız var ve sistemde de Vulkan driverlarının kurulu olmasına.

Requirements:

- wine 3.10 or newer
   - Meson build system (at least version 0.43)
   - MinGW64 compiler and headers (requires threading support)
   - glslang front end and validator

https://github.com/doitsujin/dxvk/blob/master/README.md

Gereksinimler zaman içinde değişebilir ama konu açıldığı tarihte bu şekildeydi.

Gördüğünüz gibi Wine 3.10 veya daha yenisi istenmekte , bu yüzden depodan edindiğiniz Wine ile kullanmanız mümkün değil.

Mevcut Wine versiyonunuzu şu şekilde terminalden öğrenebilirsiniz:

wine --version
Güncel Wine'ı bu adresteki yönergeleri izleyerek "development" veya "staging" kanalları üzerinden edinebilirsiniz.

https://wiki.winehq.org/Ubuntu

Peki Wine'ı hallettik , hangi sürücüleri kuracağız?

Yazının yayınlandığı tarih itibarıyla Nvidia tarafında 396.45 , AMD tarafında ise Mesa 18.1 ve LLVM 7.0 gereklidir.
Kapalı kaynak AMD sürücüsü olan AMDGPU-PRO ve yarı açık kaynak diyebileceğimiz AMDVLK sürücüleri desteklenmemektedir.
Her ne kadar şimdi eklediğiniz Padoka PPA ile LLVM 6.0 gelse de burada geliştiricinin önerdiği LLVM 7.0'ya henüz yer verilmemiş. İleride buna da güncelleme gelecektir.

Güncel sürücü destek durumu buradan takip edilebilir:

https://github.com/doitsujin/dxvk/wiki/Driver-support

Tamam , bunu da halletiğimize göre kurulum aşamasına geçebiliriz. Burada anlatacağım yöntem görece daha kolay olan binary sürümler hakkında olacak.

https://github.com/doitsujin/dxvk/releases

Bu sayfadan son çıkan sürüm olan 0.63'ü ( an itibariyle ) .tar.gz formatında indiriyoruz.

Şimdi bunu Wine'a kuracağız zira Wine'ın üstüne şekillenen ama ondan tamamen bağımsız bir proje olduğu ve Wine'ın C dilini kullanmak üzerine olan katı kuralının aksine C++ kullanıldığı için muhtemelen paket halinde gelmeyecekler hiçbir zaman.

Şimdi burada ben size takip ettiğim yolu göstereyim zira bu proje her ne kadar güvenilir olsa da her oyun için ayrı prefix'ler oluşturmayı doğru buluyorum. Çünkü farklı oyunları çalıştırmak için yaptığınız farklı dll override'ları birbirini etkileyebilir.

Öncelikle yüklemek istediğimiz oyuna şu şekilde bir prefix oluşturuyoruz , ben GTA V kuracağım için adını gta koydum , yani size kalmış :

WINEPREFIX=~/.winegta/ winecfg
Ardından oluşturduğumuz bu prefix'e ( önayarda denebilir ) DXVK'yı kuracağız.

DXVK'yı tar.gz den çıkartalım. Bulunduğu klasöre gidelim ve sağ tıklayarak " Burada terminali aç " diyelim.

Ardından bu komutu girelim:

WINEPREFIX=~/.winegta/ bash setup_dxvk.sh
Kontrolünü ise şu şekilde sağlayabiliriz.

WINEPREFIX=~/.winegta/ winecfg
Burada kitaplıklar kısmında şu ibareleri görmemiz lazım:

Alıntı
d3d11 ( doğal )
Alıntı
dxgi ( doğal )

Bunu da hallettik ,sıra geldi oyun kurulumuna. 

Elinizdeki oyunun yükleme dosyalarının bulunduğu yere gidin ve burada terminali aç deyin.

Ardından kurulum dosyasının ismine göre değişecek şekilde şu komutu girin:

WINEPREFIX=~/.winegta/ wine gta5kurulum.exe
Son kısım elinizdeki Setup dosyasına göre değişecek.

Kurulumu hallettikten sonra basitçe oyunun masaüstünde oluşan kısayoluna bir kaç değişken ekleyeceğiz ki DXVK HUD'ı açıp gerçek zamanlı performans bilgilerini görelim.

env DXVK_HUD=version,devinfo,fps WINEPREFIX="/home/asus/.winegta" /opt/wine-staging/bin/wine C:\\windows\\command\\start.exe /Unix /home/asus/.winegta/dosdevices/c:/users/Public/Masaüstü/Grand\ Theft\ Auto\ V.lnk
HUD kullanımı hakkında detaylı bigi:

https://github.com/doitsujin/dxvk#hud

Şimdi ise birkaç görselle konuyu yavaş yavaş toparlayalım.

Witcher 3:

GTA V:

Bunlar sadece benim denediklerim. Youtube üzerinde " DXVK " şeklinde arama yaparak birçok oyunun videosuna ulaşabilirsiniz.

İyi oyunlar  :)

« Son Düzenleme: 09 Eylül 2018, 16:17:46 Gönderen: Leopard »
The only people who should kill are those prepared themselves to die!

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
Ynt: [Nasıl] DXVK nedir ve nasıl kullanılır?
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2018, 08:17:42 »
Teşekkürler.
Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2018, 23:08:01 »
Rica ederim.

Çevrimdışı beatnbeer

• Yeni Penguen
  • *
    • beatnbeer
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Grafik Kartı: Dahili
  • İşlemci: AMD Athlon 200ge
« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2018, 15:17:33 »
Merhaba, doğru anladıysam bu yöntemle steam kütüphanemizdeki "only-windows" oyunları da performans kaybetmeden oynayabiliyoruz değil mi?
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2018, 15:19:47 Gönderen: beatnbeer »
gnu/linux for freedom

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #4 : 02 Ağustos 2018, 18:57:37 »
@beatnbeer Evet. Performans kaybı olmuyor demek yanlış olur zira Windows ile dual boot yapan Reddit'te ki kullanıcıların dediğine göre performans Windows'un yüzde 75'i şeklinde. Bende Windows olmadığı için kendim karşılaştırma yapamıyorum.

DX11 kullanan oyunlarda kullanılıyor DXVK.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2018, 00:59:02 »
Çok iyi anlamadım ama yinede anladım sanki yanılmıyorsam herhalde kesinlikle.

Ama bu tarafta iyi şeyler oluyor bence.
Bence oyun üreticileri windows un tekelinden kurtulmuya çalışıyor. Bu yüzden destek veriyor. Uzun zaman oldu Linux tarafında bir şey yapablirmiyiz diye adım atalı ve o gün bugündür devam ediyor gelişmeler. Eğer umut olmasaydı çoktan geri adım atılurdı. Geri dönüş olurdu. A ncak gelişmeler devam ediyor. Oldurulana kadar inatla uğraşılacak sanki hem GNU/Linux geliştiricileri hemde oyun üreticileri ve dağıtıcıları tarafında. AMD nin niyeti zaten belli  anlaşılan Nvidia da sessiz kalmayacak.

Kısacası ümitvar olmanın tam zamanı diyorum ben.
@Leopard

Windows un %75 i çok iyi bence. Eskiden %15 falandı herhalde oynayamadık kısacası. hani basit arabayarışı oynamak istesek çözünürlüğü okadar düşürüyorduk ki tekerlekler kare ye dönüşüyordu. :)

Çevrimdışı beatnbeer

• Yeni Penguen
  • *
    • beatnbeer
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Grafik Kartı: Dahili
  • İşlemci: AMD Athlon 200ge
« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2018, 20:33:50 »
steam'in dxvk geliştirici takımını desteklediğini gördüm bazı haberlerde. eğer planları tutarsa daha sonraki süreçte windows oyunlarını steam üzerinden gnu/linux'ta çalışmasını sağlama planları varmış.
gnu/linux for freedom

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #7 : 20 Ağustos 2018, 21:19:16 »
İşte şu bir üstteki mesjadan bahsediyordum dostum..

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #8 : 09 Eylül 2018, 16:15:28 »
DXVK'nın 0.70 ve üstü sürümlerinde kurulum süreci bir nebze değişti , 0.70'ten itibaren DirectX10 desteği de ( her ne kadar kullanan oyunlar az olsa da ) eklendi. Tabi bende bunu çok sevdiğim oyunlardan biri olan Assasins Creed ile denedim. Seriye bu oyun ile başlamıştım , o yüzden yeri bende ayrıdır.

Yeni yöntem şu şekilde:

DXVK'nın 0.70 veya üstü sürümlerinde indirdiğimiz DXVK sürümünün klasörüne girip , x86 veya 64 yazanlara girmeden sağ tık ile burada terminali aç deyip:

export WINEPREFIX=~/.wineoyunadı
winetricks --force setup_dxvk.verb
dememiz yeterli.

« Son Düzenleme: 09 Eylül 2018, 16:18:27 Gönderen: Leopard »

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #9 : 11 Eylül 2018, 00:16:08 »
Sizce bu iyi mi oldu ?

Oyunların doğrudan linux versiyonları çıkmaya başlamışken. Ne bileyim fazla üstüne gitmemek gerek.

Doğrudan linux versiyonları çıksın. Böylesi hem daha iyi hemde daha verimli olur.

Microsoft Linux üzerinde çalışan oyunları win üzerinde çalıştırmak için çare arasın mesela bi yerden sonra.

Gün gelirde öyle bişey olur mu acaba ?

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2018, 23:39:35 »
@minteger

Bence iyi oldu , Proton ve DXVK sadece Linux ekosistemini oyun açısından daha iyi bir yere taşımak için varlar. Yoksa native oyunlar tabi ki son bulmadı ve bulmayacak. Ana Steam konusunu bir süredir güncellemedim , oraya bir ara el atmam lazım  :)

Dikkat ettiyseniz , benim burada denediğim oyunlar Linux portu ufukta görünmeyen oyunlar. Yoksa native oyunlar tabi ki ilk tercihim ama Windows kullanıcısı zaten bu oyunlara sahip ve oynayabiliyorken , bunların olmadığı bir platforma doğal olarak geçmiyorlar. Bu oyunları bu firmaların portlama niyetleri yok , zira Windows kullanıcılarına göre sayıca azız.

Bu da tam olarak bir tavuk-yumurta sorununa neden oluyordu.

Düşünün ; örneğin ben Windows'tan bıktım ama bir yandan oyun oynamadan da yapamam diyorum. Alternatiflere bakıyorum , bir yerden gözüme sevimli maskotu ile Linux çarpıyor. Araştırıyorum , masaüstü ortamlarını görüyorum ; büyüleniyorum. Windows ile kıyasla çok daha kararlı olduğunu okuyorum. Mükemmel. Hemen geçiş yapmam lazım.

Ama o da ne? Oynadığım oyunların yüzde 50 sinden mahrum kalacağım. Geçişi ya erteliyorum ya da en kötü ihtimalle dual boot ile devam ediyorum.

Peki sonrasında ne oluyor? Linux'ın oyun alanında pazar payı artmıyor , firmalar bunu görünce zahmete değecek bir kar edemeyeceğiz diyorlar , portlamıyorlar. Sonra bir gün yine Linux diye birşey vardı diye hatırlıyorum , bakıyorum. Yine kütüphanemin yüzde 50'sinden feragat etmem gerekecek. Yine boşver diyorum.

İşte tam da bu sorunu çözmeyi amaçlıyor bu projeler.

Mesela en son paylaştığım oyun Assasins Creed 1. Kaç yıllık oyun , hala oynayanı var ancak firma açısından geride kalmış bir proje. Artık finansal bir getirisi yok. Ne ilerisi için bir fix ne de port gündemde yok. Ama bu tek oyun bile etkileyebilir bir kullanıcının geçiş sürecini.

Linux'ın pazar payı yükselirse bir süre sonra bu çözümlere sadece eski oyunlar için gerek kalır. Yeni oyunlar cross platform düşünülerek hazırlanılır.

Valve burada gerçekten uzun vadeli bir oyun oynuyor , umarız Linux ekosistemi bundan kazançlı çıkar.

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #11 : 13 Eylül 2018, 13:29:29 »
Umarız öyle olur.
O zaman bu trackmania içinde geçerli olur.
TrackMania ve Assasins Creed 1 . 10 yıl oldu üreticileri tarafından unutalı ama oyucuları tarafından unutulmayan. Son bir kaç yılda kullanıcısı ciddi düştü ama hala var.
5 yıldır aynı arakadaşlarla karşılaşıyor ve yarışıyorum TM de. İlk bu oyunu kuracağım ben.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #12 : 13 Eylül 2018, 14:31:56 »
@minteger

Trakmania Nation Forever için illa Wine ile uğraşmaya gerek yok. Snap paketi olarak kurabilirsiniz. Wine ile hazır paketlenmiş şekilde geliyor.

https://www.omgubuntu.co.uk/2018/06/trackmania-nations-forever-ubuntu-snap

Çevrimdışı minteger

• Penguen
« Yanıtla #13 : 13 Eylül 2018, 15:44:02 »
@minteger

Trakmania Nation Forever için illa Wine ile uğraşmaya gerek yok. Snap paketi olarak kurabilirsiniz. Wine ile hazır paketlenmiş şekilde geliyor.

https://www.omgubuntu.co.uk/2018/06/trackmania-nations-forever-ubuntu-snap
:o :o
Hazır paketlenmiş olarak geliyor mu ?
Arkadaş yıl olmuş 2018 bu oyunun linux versiyonu için uğraşıyor insanlar. Bu oyun amma tutmuş ya.

Yani wine ve snap kuruluysa bu şekilde oyunu ücretsiz kurup oynayacağız öyle mi ?
snap install tmnationsforeverYa üretici firma cidden büyük enayilik yaptı bence.. Vede çok ayıp etti.

Çevrimdışı Leopard

• Forum Sorumlusu
« Yanıtla #14 : 13 Eylül 2018, 16:10:52 »
@minteger Wine'ı kurmana gerek yok. Kendi içinde bir Wine versiyonu ile geliyor.

Sadece Snap paketini kurmak yeterli.

İşte dediğim gibi , bir oyun bile etki edebilir diye uğraşıyor geliştiriciler.

Tabi ki hepimiz native tercih ederiz ama olmuyorsa da yine de şartları zorluyoruz.  :)