Gönderen Konu: LMDE (Linux Mint Debian Sürüm) 3 "Cindy" Cinnamon Beta ISO Dosyaları Yayınlandı  (Okunma sayısı 494 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20

LMDE 3 Cindy Ekran Görüntüsü

LMDE 3 Cindy Cinnamon 3.8 Masaüstü

Genel Bilgilendirmeler ve Resmi Bilgilendirme Bağlantıları

LMDE, bir Linux Mint projesidir ve “Linux Mint Debian Edition” anlamına gelmektedir. Ana hedeflerinden birisi; eğer Ubuntu tabanı ile ilgili bir sorun olursa, Linux Mint ekibinin dağıtımın sürdürülebilirliği için ne kadar çalışmasının gerekeceğini görmesidir. LMDE, Ubuntu tabanını kullanmadan Linux Mint'e olabildiğince benzer olmayı amaçlamaktadır. LMDE, Ubuntu paket tabanı yerine, doğrudan Debian tarafından sağlanan paket tabanını kullanır.

LMDE'de minör sürümler yoktur. Hata düzeltmeleri ve güvenlik düzeltmeleri dahil olarak Debian paketlerini temel alır, ancak Linux Mint ve masaüstü bileşenleri sürekli olarak güncellenir. Yeni geliştirilen özellikler hazır oldukllarında doğrudan LMDE'ye girerler. Linux Mint sürümlerinde ise bu tür yenilikler bir sonraki minör sürüm ile gelir.

Aşağıdaki bağlantılardan resmi sürüm duyurusu, yeni özellikler ve sürüm notları ile ilgili resmi blog sayfalarına ulaşabilirsiniz.

LMDE 3 Cindy Cinnamon Beta Sürüm Duyurusu
LMDE 3 Cindy Cinnamon Sürüm Notları

Sürüm Özellikleri Hakkında Bilgiler

LMDE 3 Cindy 32 ve 64 bit mimarilerini desteklemektedir.

LMDE 3 Cindy sadece Cinnamon (3.8.x) sürümü ile gelmektedir.

LMDE 3, Debian 9 Stretch kararlı sürümü taban almaktadır.

Dikkat : Bu ISO dosyalarının kararlı sürüm için hata bildirimleri yapılmak amacıyla hazırlandığını gözardı etmeyiniz.

İndirme Bağlantıları

LMDE 3 Cindy Cinnamon BETA (32-bit)

LMDE 3 Cindy Cinnamon BETA (64-bit)

Torrent Bağlantıları

LMDE 3 Cindy Cinnamon BETA (32-bit)

LMDE 3 Cindy Cinnamon BETA (64-bit)

Lütfen indirdiğiniz ISO dosyalarının doğrulamasını yapmayı ihmal etmeyiniz.

LMDE 3 Cindy Beta Sürüm ISO Dosyası Doğrulama Adımları

Öncelikle aşağıdaki komutlarla GPG imza anahtarını indiriniz ve doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
gpg --keyserver keys.gnupg.net --recv-key A25BAE09
gpg --list-keys --with-fingerprint
Yukarıdaki komutu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir çıktı almanız gerekiyor.

pub   4096R/A25BAE09 2016-06-07
Anahtar parmak izi = 27DE B156 44C6 B3CF 3BD7  D291 300F 846B A25B AE09
uid                  Linux Mint ISO Signing Key <root@linuxmint.com>

İndirdiğiniz ISO dosyası ile birlikte aşağıdaki sha256sum.txt ve sha256sum.txt.gpg dosyalarını indirip, hepsini aynı dizin içine koyunuz (Bağlantılara sağ tıklayıp farklı kaydet seçeneği ile indirebilirsiniz).

sha256sum.txt

sha256sum.txt.gpg

Şimdi "cd" komutu ile dosyaların bulunduğu dizin içine geliniz.

cd /nerede/bu/dosyaların/bulunduğu/dizin
Dosyalar kullanıcı ev dizini için linuxmint isimli bir dizinde olduğunu varsayarsak komutu aşağıdaki şekilde düzenlemeniz gerekecek.

cd ~/linuxmint
Bunun yerine dosyaların bulunduğu dizin içinde sağ tıklayıp "Burada uçbirimi aç" seçeneği ile ilgili dizin içinde uçbirimi açabilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki komutla imza doğrulamasını yapınız.

gpg --verify sha256sum.txt.gpg sha256sum.txt
Bu komutun sonucunda aşağıdaki benzer bir çıktı almanız gerekiyor.

Alıntı
gpg: Good signature from "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>"

ya da

Alıntı
gpg: "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>" deki imza iyi

Ardından aşağıdaki komutla indirdiğiniz ISO dosyasının doğrulamasını yapınız.

sha256sum -b indirdiğiniz_iso_dosyasının_adı.iso
Bu komutun çıktısı ile aşağıda paylaşılan ya da sha256sum.txt içinde bulunan doğrulama kodları ile karşılaştırınız.

İmza doğrulama sonucu iyi çıkar ve sha256sum kodları eşleşirse sorunsuz ve güvenli bir indirme yaptığınız anlamına gelecektir.

Sha256 Doğrulama Kodları

4a07c3916ed010e79148e085deb8db0cb4a3fc1fea8ceedb12e4b9a8a8864672 *lmde-3-cinnamon-32bit-beta.iso
a48133b97ae6c0ce906edcd883d2c41e0a5927caae8ce159d51ad68cd7781841 *lmde-3-cinnamon-64bit-beta.iso

Hata Bildirimleri

LMDE 3 Beta sürüm ile ilgili hata bildirimlerini buradaki github alanından yapabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2018, 18:44:12 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı xxxyyy

• Yeni Penguen
  • *
Merhaba. LMDE 3'ü canlı olarak denediğimde Debian'da karşılaştığım bir sorunu devraldığını gördüm. Sorunu şurda anlatıldığı gibi çözebildim:

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=8128.msg53021#msg53021

Chromium'u kurdum fakat bir türlü çalıştıramadım. Birde flatpak  bölümünden paket kurmaya çalıştığımda kurulmadı. Biraz inceldeğimde paket büyüklüklerinin uçuk oranlarda olduğunu gördüm . 700-800 mb indirme 2.0-3.0 gb disk alanı gibi gereksinmeler nomalmidir. Örneğin vlc 824 mb indirme 2,6 gb disk alanına gereksinim duyuyor. Normal kurulumda 7 mb indirme 41 mb disk alanına ihtiyaç duyuyor.
Sorunları geliştiricilere bildirmek istedim fakat İngilizce bilmediğim için mümkün olmadı. Bende buraya not düşersem belki  birileri bildirir diye düşündüm.

Çevrimdışı JihXela

• Çaylak Penguen
  • **
  • Dağıtım: Manjaro
  • Masaüstü: Xfce
  • Grafik Kartı: GeForce GT 320M
  • İşlemci: Intel Core i3 M330
Merhaba. LMDE 3'ü canlı olarak denediğimde Debian'da karşılaştığım bir sorunu devraldığını gördüm. Sorunu şurda anlatıldığı gibi çözebildim:

https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=8128.msg53021#msg53021

Chromium'u kurdum fakat bir türlü çalıştıramadım. Birde flatpak  bölümünden paket kurmaya çalıştığımda kurulmadı. Biraz inceldeğimde paket büyüklüklerinin uçuk oranlarda olduğunu gördüm . 700-800 mb indirme 2.0-3.0 gb disk alanı gibi gereksinmeler nomalmidir. Örneğin vlc 824 mb indirme 2,6 gb disk alanına gereksinim duyuyor. Normal kurulumda 7 mb indirme 41 mb disk alanına ihtiyaç duyuyor.
Sorunları geliştiricilere bildirmek istedim fakat İngilizce bilmediğim için mümkün olmadı. Bende buraya not düşersem belki  birileri bildirir diye düşündüm.

Hocam flatpak container mantığı ile çalışır yani bütün uygulamalar birbirinden bağımsızdır ve her uygulama için gerekli olan paketleri sisteminde bulunsa bile uygulamayı sistemden izole ettiği için tekrar yükler bu yüzden büyük değerler görmeniz çok doğaldır.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Chromium ile ilgili sorun genel, bununla ilgili geri bildirim mevcut.

İlk Flatpak uygulamasını yüklediğinizde, bununla birlikte çalışma ortamı (runtime) diyebileceğimiz temel paketlerde yüklenir. Bu temel paketler Flatpak uygulamalarının ortak olarak kullandığı paketlerdir. Asıl hacim kaplayanlar bunlardır. Bunları ek paket bildiriminde görürsünüz. Mesela farklı bir uygulama olan Minitube paketini kurmaya çalıştığınızda da aynı/benzer ek paketlerin yüklenmek istendiğini göreceksiniz. Bu paketler  her uygulama için ayrıca yüklenmezler. Mesela önce Minitube uygulamasını kurduğunuzu düşünelim, bununla birlikte ek paketlerde yüklenecektir. Daha sonradan kuracağınız farklı uygulamalarda aynı ek paketleri kullanacağı için, sonraki uygulama kurulumları sırasında indirilmesi ve kurulması dosya boyutunun azaldığını göreceksiniz.

« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2018, 12:13:12 Gönderen: Butterfly »

Çevrimdışı arti17

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • yaşasın özgür linux
  • Dağıtım: Linux Mint 19 Tara
  • Masaüstü: Cinnamon
  • İşlemci: Intel Core i7 CPU
Linux Mint , Debian tabanlı olması iyi olmuş. Linux Mint 20 veya 21'de direk Debian tabanlı geçiş yapılırmı bilmem ama,iyi olur.
yaşasın özgür linux | "Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür.Hayal gücü ise her yere." A.Einstein

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Chromium ile ilgili sorun Muffin pencere yöneticisi 3.8.3 sürümü ile çözülmüş. Güncel sürümü Güncelleme Yönetici ile kurduğunuz Chromium'un sorunsuz başlatılması gerekir.