Gönderen Konu: Linux'ta Israrcı Olalım  (Okunma sayısı 478 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
Linux'ta Israrcı Olalım
« : 26 Temmuz 2018, 05:08:37 »
Çok sevdiğiniz bir yazılımın veya donanımın Linux uyumlu olmadığını öğrendiğinizde ve geliştiricisine/üreticisine "Linux'a ne zaman destek vereceksiniz" diye sorduğunuzda "Linux'a destek vermek şu anki planlarımız içinde yok" cevabını belki almışsınızdır. Yıllardır şunu da defalarca duymuşsunuzdur: "Linux mu? Üç beş kişinin kullandığı, hiç de popüler olmayan bir sistem. Linux'a destek veren bir yazılım geliştirici ya da donanım üreticisi zamanını, enerjisini ve hatta parasını çöpe atıyor demektir."

Aslında durum böyle değil. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri, ki buna Microsoft da dâhil, Linux çekirdeğine büyük destek veriyorlar. Her yıl Linux için yeni sürücüler, yazılımlar ve oyunlar üretiliyor.  Linux; mobil cihazlar, sunucular, süper bilgisayarlar, giyilebilir teknolojiler, yazılım geliştirme laboratuvarları, bilimsel araştırma kuruluşları, askerî kuruluşlar, yapay zekâ araştırmaları vb. pek çok alanda piyasayı ya ele geçirdi ya da ele geçiriyor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayar pazarında da yavaş da olsa bir yükseliş eğilimi var. Bir zamanlar Linux'ta bulunması hayal olan yazılım ve oyunların hepsi olmasa da bir kısmı Linux'a geldi, bir kısmına da önemli alternatifler üretildi. Ezeli rakip kabul edilen Microsoft dahi Linux dağıtımı geliştiriyor, çekirdeğine katkıda bulunuyor, bazı yazılımlarını Linux'a getiriyor. Eskiden çok sınırlı bir donanım desteği bulunan Linux dağıtımları bu sorunu önemli ölçüde azalttı.

Pekâlâ ne oldu da bu noktaya geldik? Tabii ki Linux'ta ısrarcı olan o azınlık sayesinde bu noktaya ulaşabildik. Destek vermeyi kesinlikle reddeden geliştiriciler ve üreticilere inat Linux'u kullanan kullanıcı, üç beş kişi kullanıyor diye burun kıvırmayıp Linux çekirdeğine katkıda bulunan ya da onun için yazılım üreten yazılım geliştirici sayesinde bu noktaya gelebildik. İşte bu yüzden Linux'ta ısrarcı olmak gerekiyor.  Türlü bahanelerle Linux'tan vazgeçen, Windows ya da Mac'e geçenlere rağmen direnenler sayesinde eskiye kıyasla daha rahatız. Eğer Linux'ta ısrarcı olursanız belki bazı sorunlarınız hemen şimdi çözülmeyecek, bazı şeylerin eksikliğini hissedeceksiniz ama bu ısrarınız sayesinde gelecekte bu sorunlar çözülecek.

Geçtiğimiz aylarda yerli bir 3B yazıcı üreticisine "yazılımınız sadece Windows ve Mac'i destekliyor, Linux'u da destekleyecek misiniz" diye sorduğumda olumsuz cevap vermişlerdi. Haklı oldukları bazı noktalar olsa da Linux'un 3B dünya ile arasının iyi olmaması bir bahane değil. Yaparsan olur. Hatta bir de "o kadar çok dağıtım var ki hangisi için yazılım geliştirelim" demişlerdi. Bu da bir bilgisizliğin ürünü. Linux dağıtımları birbirinden geniş sınırlarla ayrılan işletim sistemleri değiller. Linux için geliştirilen bir yazılım, dağıtımların önemli bir çoğunluğunda çalışıyor. Çünkü çekirdekte hepsi aynı. Bir gün bir 3B yazıcı alacak olursam bu markayı tercih etmeyeceğim.

Oyun satın alırken çizgiyi net bir şekilde çiziyorum. Linux desteği yoksa size para kazandırmayacağım. Evet, bazı çok popüler oyunlardan mahrum kalabilirim ama bu tavrımız sayesinde Linux desteği olan oyunların sayısı artıyor. Wine ile uğraşmak zorunda değilim. Hatta Wine projesini mantıklı da bulmuyorum. Linux'un kalitesini arttırdıkça, kaliteli alternatif yazılımlar yaptıkça, kullanıcı kitlesini büyüttükçe yazılım ve oyun geliştiriciler Linux'a gelmeye mecbur kalıyorlar. Eğer bir sanal gerçeklik gözlüğü alacak olursam onda da Linux desteğine göre karar vereceğim. Bilgisayar satın alırken zaten Linux desteğini göz önünde bulunduruyorum.

Karşılıklı oyun oynamak için "sen de bilgisayarına Windows yüklesene" diyenlere "asıl siz bilgisayarınıza Linux yükleyin, Linux'ta şöyle bir oyun, onu oynayalım" diyorum. Kabul etmezlerse de kendileri bilir ama bu tavrımız sayesinde çok sevdiğim bazı oyun ve yazılımları Linux'ta görür olduk. Hele bir de bilgisayarını sadece internette takılmak, film ve dizi izlemek, Skype'a girmek ve diğer basit işlemleri yapmak için kullanan, esasında Windows'a bağımlılığı bulunmayanlar var. Onlara özellikle Linux öneriyorum. "Bilgisayarımdaki virüsleri temizler misin" diye sorduklarında "yapamam, artık Windows'la uğraşmıyorum, buna zamanım yok, istersen Linux kurayım" diyorum.  Hatta bugüne kadar ölmüş olan, sadece internete girmek için kullanılan birkaç bilgisayarı Linux'la hayata döndürdüm.

Kısacası, Linux'ta ısrarcı olalım.

Çevrimdışı Fitilli Daniyal

• Forum Sorumlusu
    • /Anarzift
    • /by.ulubatli
  • Dağıtım: Manjaro - KDE
  • Masaüstü: Plasma
  • Grafik Kartı: AMD R9 M265X - İntel HD Graphics 4600
  • İşlemci: İntel İ7 4720 HQ
Ynt: Linux'ta Israrcı Olalım
« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2018, 11:22:21 »
Haklısınız, lakin bu kadar ısrarcı olmak karşı tarafı yine Linux'tan soğutan en temel şey haline geliyor. Şahsen biri karşıma geçip "İstemezük, Linux olmazsa kullanmazük" diye tuttursa "kullanmazsanız kullanmayın" der geçerim. Bu tavırdan ziyade insan işine ne en iyi yarıyorsa onu kullanmalı. 10 senedir Linux kullanıyorum. Görmediğim dağıtım kalmadı, forumdakiler beni bilirler. En sonunda bile hala Windows ile Dual Boot olarak çalışıyorum. İşime hangisi daha iyi yarayacaksa onu kullanıyorum. Linux'un da sıkıntılı olduğu konular mevcut. Tabii ki, Linux'u diğerlerinin önünde görmek isterim çünkü daha kaliteli ve özgür bir sistem. Fakat unutmayın, radikallik yahut holiganlık derecesinde bir savunma karşı tarafı daha da uzaklaştırır.
Sorgulamaya başlayan bir bilgisayar kullanıcısının son durağı Linux'tur.

(Fitilli Daniyal için bknz: AMAT - İhsan Oktay Anar)

Çevrimdışı mehmethanifi

• Forum Sorumlusu
  • Dağıtım: Mint
  • Masaüstü: Cinnamon & Mate & Xfce
  • Grafik Kartı: atı radeon
  • İşlemci: i5
« Yanıtla #2 : 30 Temmuz 2018, 11:34:28 »
Haklısınız, lakin bu kadar ısrarcı olmak karşı tarafı yine Linux'tan soğutan en temel şey haline geliyor. Şahsen biri karşıma geçip "İstemezük, Linux olmazsa kullanmazük" diye tuttursa "kullanmazsanız kullanmayın" der geçerim. Bu tavırdan ziyade insan işine ne en iyi yarıyorsa onu kullanmalı. 10 senedir Linux kullanıyorum. Görmediğim dağıtım kalmadı, forumdakiler beni bilirler. En sonunda bile hala Windows ile Dual Boot olarak çalışıyorum. İşime hangisi daha iyi yarayacaksa onu kullanıyorum. Linux'un da sıkıntılı olduğu konular mevcut. Tabii ki, Linux'u diğerlerinin önünde görmek isterim çünkü daha kaliteli ve özgür bir sistem. Fakat unutmayın, radikallik yahut holiganlık derecesinde bir savunma karşı tarafı daha da uzaklaştırır.

Katılıyorum çok haklısın.
Önemli Olan Sevgi Saygı Anlayış

Çevrimdışı okanakinci

• Penguen
  • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
  • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
« Yanıtla #3 : 06 Ağustos 2018, 17:41:24 »
Ben bunun fanatiklik olduğunu düşünmüyorum. Linux versiyonu olmayan bir yazılıma ya da oyuna ihtiyacı olanlar tabii ki Windows kullansınlar. Açıkçası Wine ile uğraşmaktan iyidir. Eğer gerekli olduğunu düşünüyorsanız tabii ki dual boot kullanın. Kimseye bir şey dayatmıyorum, fakat kimse de bana bir şey dayatmasın diyorum. Beni Windows'a bağlayan özel bir oyun ya da yazılım yok. O yüzden Windows kullanmıyorum.

Herhangi bir nedenden dolayı Windows kullanmak mecburiyetinde olan insanlara saygı duyuyorum. Israrcı olalım derken de her türlü ihtiyacını Linux'ta karşılama imkânı olanlar için bunu söylüyorum. Aradığı yazılımı Linux'ta bulamayan, sorununu Linux'ta çözemeyen insanların Linux'tan başka bir sistem kullanamamak için kasması ancak zaman ve moral kaybettirir. Buna gerek yok.

Çevrimiçi beatnbeer

• Yeni Penguen
  • *
    • beatnbeer
  • Grafik Kartı: Dahili
  • İşlemci: AMD Athlon 200ge
« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2018, 04:49:14 »
Bir nedenle bilgisayar kullanmak durumunda kalan ve bilgisayar alan bir insanın güç düğmesine bastıktan sonra karşısına çıkan işletim sistemi (en azından ülkemiz için) çok büyük oranda windows oluyor ve bence microsoft'un yegane başarısı da bilgisayar üreticilerine o işletim sistemini default olarak bilgisayarlara koydurması, sektörü elinde tutması ve "her şeyin" standartının windows olmasını bir şekilde bastırması.
Eğer bu insan tekonolojiyle ilgili birisi değil ve işlerini görecek kadar bir bilgi ile hayatını idame ettirebiliyorsa, bunu yapmaya ve windows kullanmaya aynen devam edecektir. Bu insana yazılımın-programların-işletim sisteminin neden özgür olması gerektiğini anlatırsan eğer, bu durumun o kullanıcının çok da umrunda olmadığını fark etmen olasıdır ve bence bu durum ne o kullanıcının ne de bizim hatamız. Yine aynı insan diyelim ki VLC kullanıyor. Neden VLC indirip kurduğunu sorarsanız "işini iyi yaptığından dolayı" diyebilir. Eğer bir program-yazılım işini iyi yapıyorsa (MS Office gibi) özgür olup olmaması insanların çoğunluğunun umrunda değil malesef. Buradaki nüans da özgür yazılım hareketinin arkasındaki felsefi ve etik değerler bütünü. Malesef toplum aslında kendisi için en iyisi olan bu düşünceyi de pek umursamamakta. Peki tüm bunlar özgür yazılımın ve gnu linux'un yine de windows'tan pek çok açıdan iyi olduğunu değiştirir mi? Bence hayır. 2 yıllık tecrübemde bile özgür yazılım dünyasının ne kadar ilerleme katettiğini kendi gözlerimle gördüm, benden daha tecrübeli olanlar bu gelişimi ve değişimi daha net ifade edebileceklerdir.
Diğer yandan windows'un bir kere para öde ve kullan metodunu terk ederek abonelik sistemine geçeceği konuşuluyor office 365 gibi, böyle bir durumda insanların ne kadarı bağımsız ve ücretsiz "en iyi alternatif" olan gnu linux dağıtımlarına geçiş yapacağını bilmiyorum ancak bu da bir fırsattır (haber linki: https://www.computerworld.com/article/3293429/microsoft-windows/with-daas-windows-coming-say-goodbye-to-your-pc-as-you-know-it.html) Gnu linux topluluğunun ne kadar işlevsel ve güçlü olduğunu yeni gelenler anladıkça, bu sisteme daha çabuk ve etkili adapte olacaklarını düşünüyorum. Ben de 2 yıldır linux mint kullanıyorum ve linux mint topluluğu olmasaydı ilk sorunumda bu başlıkta da belirtildiği gibi ısrarımdan vazgeçerdim. Son olarak başlık altındaki tüm yorumlara büyük oranda katılıyorum. Bilgisayarı hangi amaçla kullanıyorsan o amaca "sana göre" en iyi hizmet eden yazılımı ya da işletim sistemini kullanman sadece seni ilgilendirecektir ve bu da senin özgürlüğündür. Ancak bu durumun daha iyi bir alternatifi olduğunu söylemek ve yaymak da özgür yazılım camiasının bir hakkı kanımca.
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2018, 09:35:42 Gönderen: beatnbeer »
gnu/linux for freedom

Çevrimdışı minteger

• Penguen
  • Dağıtım: Linux Mint 17.3 KDE
  • Masaüstü: --illede KDE
  • Grafik Kartı: Nvidia
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #5 : 03 Ekim 2018, 01:37:04 »
Diğer yandan windows'un bir kere para öde ve kullan metodunu terk ederek abonelik sistemine geçeceği konuşuluyor office 365 gibi,
Windows o kapıyı açalı yıl oldu. Çook zaman önce hfatlık aylık günlük paketleri çıkarttı. Bu bir sinyal bence. Ve insan oğlu nasıl sömürülür dersinin bir örneği ?
Tamamen terk edermi bilmiyoruz ? Ama yüklüce para akışına hayır demez bence.

Genellikle % de bir kaç özelliği kullanılan servisler için 100 lerce dolar yüklü para mesela. Hayır demz bence. Ama insanları tutsak etmek varsa onada evet der.
Fanatiklik derecesinde savunmak değil bu ama biraz ısrarcı olunabilir.
Dünyada ki tüm bilgisayarlar windows olacağına, dual boot olsun mesela. win - linux gibi.