Gönderen Konu: [Çözüldü] MATE Masaüstü Oturum Açamama Sorunu  (Okunma sayısı 393 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umit

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: linux mint 19
  • Masaüstü: mate
[Çözüldü] MATE Masaüstü Oturum Açamama Sorunu
« : 24 Temmuz 2018, 01:00:15 »
merhaba arkadaşlar
sürümlerden, masaüstlerinden bağımsız bir sorun yaşadığımı sanıyorum. sınav dönemi  kaynaklı vakit darlığından çok fazla araştırma yapmadan yazıyorum. pratik bir çözümü bilen varsa paylaşırsa çok makbule geçer. yoksa da sınavlar bitene kadar live usb ile idare eder, sonra bir çaresine bakarım.
sorun şudur:
akşam önce sebepsiz yere opera tarayıcı çöktü. tekrar açmak istediğimde yetkim olmadığı uyarısı çıktı. sonra sistemi yeniden başlattım. bu sefer giriş ekranında şifremi girmemden 10-15 saniye sonra tekrar aynı ekrana döndü. birkaç kez daha denedim ancak  herhangi bir hata uyarısı falan vermeden çıkmıyor fakat giriş de yapamıyorum. live usb ile denedim. herhangi bir sorun olmadan çalışıyor.
« Son Düzenleme: 29 Temmuz 2018, 15:55:36 Gönderen: umit »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
Ynt: MATE Masaüstü Oturum Açamama Sorunu
« Yanıtla #1 : 24 Temmuz 2018, 01:16:32 »
Lütfen açtığınız konularda aşağıdaki hususlara özen gösteriniz. Konuya göre eksik olan hususlarda daha fazla bilgi aktarınız.

CTRL+ALT+F1 ile TTY uçbirimine ulaşıp, kullanıcı adı ve şifrenizi girip oturum açtıktan sonra, aşağıdaki komutla masaüstüne ulaşmayı deneyiniz.
Kod: [Seç]
startxMasaüstüne ulaşırsanız, yukarıdaki konuda genel sorunlar için istenen komutun çıktısını paylaşınız.

Masaüstüne ulaşamazsanız TTY uçbiriminde (kablolu bağlantınız olduğu halde) aşağıdaki komutla MATE meta paketini kurmayı deneyiniz.
apt install mint-meta-mate
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı umit

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #2 : 24 Temmuz 2018, 01:31:58 »
teşekkürler.
sabah gündüz gözüyle dener, sonucu bildiririm.
iyi geceler

Çevrimdışı umit

• Çok Yeni Penguen
  • *
« Yanıtla #3 : 29 Temmuz 2018, 07:37:16 »
çözümsüz kalmış görünmesin. sorun çözüldü fakat nasıl çözüldüğü konusunda net birşey söyleyemiyorum.
butterfly'ın önerdiği yöntemi denedim fakat TTY uçbirimine ulaşamadım. en son umudu kesip live usb ile açtıktan sonra müzik arşivimi falan harici harddiske aktarmaya başladım. arada tekrar başlatmam gerekti, bu sefer sistem normal olarak açıldı. harddisk tamamen dolduğu için önyükleyicide bir sorun oluştu da harddiski biraz boşaltınca düzeldi mi diye düşünüyorum. tabii bilgi değil, sadece tahmin bu...
yardım için herkese teşekkürler

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19.1 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 4.0 & Mate 1.20
« Yanıtla #4 : 29 Temmuz 2018, 13:20:59 »
Evet, eğer diskiniz dolduysa bu tür oturum açma sorunları yaşayabilirsiniz, böyle bir durum yaşadığınızda sorunun etrafından dolaşmak için yer açmalısınız. Bunu sizin yaptığınız şekilde yapabileceğiniz gibi, TTY uçbiriminden aşağıdaki komutla paket önbelleğini temizleyerek de kolayca yapabilirsiniz. Bu şekilde yeni uygulama kurulumu veya güncelleme sırasında inen paketleri sisteminizden temizleyerek yer açmış olursunuz.

sudo apt clean
Eğer TTY uçbirimine ulaşamıyorsanız, daha doğrusu boş siyah bir ekranla karşılaşıyorsanız, bunun için yeni bir konu açabilirsiniz.

Bu sorun çözüldüğüne göre, başlığı etiketlerseniz konuyu kilitleyebiliriz.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...