Gönderen Konu: [Çözüldü] Cinnamon Masaüstü Düzeni Değiştirip Yeniden Başlattıktan Sonra Sıfırlanıyor  (Okunma sayısı 74 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fx

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 Sylvia
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6.7 (Gtk 2.24.30)
  • Grafik Kartı: NVIDIA GM107M [GeForce GTX 860M]
  • İşlemci: Quad core Intel Core i7-4710HQ (-HT-MCP-)
İyi günler,
Linux Mint'i sanırım çok fazla kurcaladım sorunlarım bitmiyor.  :D Masaüstü düzenimle ilgili bir sorunum var. Masaüstü simgelerini düzenleyip sistemi her yeniden başlattığımda masaüstü simgelerim eski düzenine geri dönüyor. Belli bir yerleşim sırasında kalmışçasına her seferinde aynı halde buluyorum. Ne yaparsam yapayım düzeltemedim. Sorunun nereden kaynaklandığını da bulamadım. Mint 18.3 kullanıyordum. Compiz Fusion+Mate kurulumu yapmıştım sonra Cinnamon kullanmaya geri döndüm. Mate ve Compiz Fusion ile ilgili her şeyi sildim bilgisayardan. Geçerken de bir sürü sorunla karşılaşmıştım. Cinnamon'da ise böyle bir sorun kaldı. Çekirdek güncellemelerini yaptım. Mint 19 kurulumunu yaptım düzelir diye fakat düzeltemedim. Yeni kullanıcı açıp deneme yaptım bu sorun o kullanıcıda olmadı. Bu kullanıcıda çok fazla özelleştirme yaptığım için bunları kaybetmek istemiyorum. Herhangi bir çözüm öneriniz varsa çok mutlu olurum :)

Not: Tweak-tool'lar ve compiz fusion ayarlarıyla çok uğraşmıştım sorun bunlardan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Düzenle: Konu başlığı
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2018, 22:25:31 Gönderen: fx »

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırıp,

Kod: [Seç]
rm -f ~/.config/nemo/*
gsettings reset-recursively org.nemo
CTRL+ALT+GERİ (BACKSPACE) tuşları ile X sunucusunu yeniden başlatıp, oturum açmayı deneyin.

Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı fx

• Çok Yeni Penguen
  • *
Teşekkür ederim hocam. Komutlar işe yaramadı.

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Yeni bir kullanıcı oluşturup, bu kullanıcı ile aynı durumun yaşanıp yaşanmadığını gözlemler misiniz?

Bununla birlikte aşağıdaki komutların çıktısına da bakalım.

dpkg -l | egrep 'mint-meta|cinnamon|nemo|muffin'
echo $DESKTOP_SESSION

Çevrimdışı fx

• Çok Yeni Penguen
  • *
Yeni kullanıcıda bu sorun oluşmuyor.

dpkg -l | egrep 'mint-meta|cinnamon|nemo|muffin'
ii  cinnamon                                                    3.8.7+tara                                  amd64        Modern Linux desktop
ii  cinnamon-common                                             3.8.7+tara                                  all          Cinnamon desktop (Common data files)
ii  cinnamon-control-center                                     3.8.0+tara                                  amd64        utilities to configure the Cinnamon desktop
ii  cinnamon-control-center-data                                3.8.0+tara                                  all          configuration applets for Cinnamon - data files
ii  cinnamon-desktop-data                                       3.8.1+tara                                  all          Common files for Cinnamon desktop apps
ii  cinnamon-l10n                                               3.8.2                                       all          Translation files for the Cinnamon desktop
ii  cinnamon-screensaver                                        3.8.2+tara                                  amd64        Cinnamon screen saver and locker
ii  cinnamon-screensaver-x-plugin                               3.8.2+tara                                  all          XScreensaver plugin for cinnamon-screensaver
ii  cinnamon-session                                            3.8.2+tara                                  amd64        Cinnamon Session Manager - Minimal runtime
ii  cinnamon-session-common                                     3.8.2+tara                                  all          Cinnamon Session Manager - common files
ii  cinnamon-settings-daemon                                    3.8.4+tara                                  amd64        daemon handling the Cinnamon session settings
ii  gir1.2-cinnamondesktop-3.0                                  3.8.1+tara                                  amd64        Introspection data for CinnamonDesktop
ii  gir1.2-meta-muffin-0.0                                      3.8.2+tara                                  amd64        GObject introspection data for Muffin
ii  gir1.2-nemo-3.0                                             3.8.4+tara                                  amd64        libraries for nemo components - gir bindings
ii  libcinnamon-control-center1:amd64                           3.8.0+tara                                  amd64        utilities to configure the Cinnamon desktop
ii  libcinnamon-desktop4:amd64                                  3.8.1+tara                                  amd64        Cinnamon library for loading .desktop files
ii  libcinnamon-menu-3-0                                        3.8.2+tara                                  amd64        Cinnamon implementation of the freedesktop menu specification
ii  libcscreensaver0:amd64                                      3.8.2+tara                                  amd64        library and introspection data used by cinnamon-screensaver
ii  libmuffin0                                                  3.8.2+tara                                  amd64        window and compositing manager (shared library)
ii  libnemo-extension1:amd64                                    3.8.4+tara                                  amd64        libraries for nemo components - runtime version
rc  mint-artwork-cinnamon                                       5.7                                         all          Default artwork for the Cinnamon edition of Linux Mint
ii  mint-info-cinnamon                                          2018.02.07                                  all          Necessary information about the Linux Mint release and edition.
ii  mint-meta-cinnamon                                          2018.06.08                                  all          Set of packages installed by default in the Cinnamon edition of Linux Mint
ii  mint-meta-codecs                                            2018.06.08                                  all          All the packages required for multimedia support in Linux Mint.
ii  mint-meta-codecs-core                                       2017.06.25                                  all          All the packages required for multimedia support in Linux Mint.
ii  mint-meta-core                                              2018.06.08                                  all          Core Linux Mint packages
ii  mint-user-guide-cinnamon                                    18                                          all          The Linux Mint User Guide - Cinnamon Edition
ii  muffin-common                                               3.8.2+tara                                  all          window and compositing manager (data files)
ii  nemo                                                        3.8.4+tara                                  amd64        file manager and graphical shell for Cinnamon
ii  nemo-data                                                   3.8.4+tara                                  all          data files for nemo
ii  nemo-emblems                                                3.8.0+tara                                  all          Change a folder or file emblem
ii  nemo-fileroller                                             3.8.0+tara                                  amd64        File Roller integration for Nemo
ii  nemo-preview                                                3.8.0+tara                                  amd64        nemo-preview is a quick previewer for nemo
ii  nemo-share                                                  3.8.0+tara                                  amd64        Nemo extension to share folder using Samba
ii  python-nemo                                                 3.8.0+tara                                  amd64        Python binding for Nemo components

echo $DESKTOP_SESSION
cinnamon

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
O zaman aşağıdaki komutla sorun yaşanan kullanıcı için genel ayarları sıfırlamayı deneyiniz.

rm -rf ~/.cinnamon ~/.cache ~/.config ~/.local ~/.linuxmint
Ardından CTRL+ALT+GERİ (BACKSPACE) tuşları ile X sunucusunu yeniden başlatıp, oturum açmayı deneyiniz.

Çevrimdışı fx

• Çok Yeni Penguen
  • *
Evet ayarlar sıfırlandıktan sonra sorun düzeldi. Aslında amacım ayarları tutup sorunu çözmekti :). Yanlış hatırlamıyorsam Mint 18.3'te online olarak simge ve temaları online olarak indirip yükleyebiliyordum. 19 Tara sürümünde sadece yüklü temaları seçebiliyorum. Bu konuda bir bilginiz var mı?

Çevrimiçi Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
Çok fazla bir kaybınız olmamıştır, bu şekilde bir kaç kullanıcı ayarı sıfırlanmış oldu sadece. İlk komutla sorun çözülmeyince tahmin etmek güçleşti, ve çerçeveyi biraz genişletmek zorunda kaldık.

Bu başlık ile ilgili sorun çözüldüğüne göre, başlığı etiketlerseniz konuyu kilitleyebiliriz.

Alıntı
Yanlış hatırlamıyorsam Mint 18.3'te online olarak simge ve temaları online olarak indirip yükleyebiliyordum. 19 Tara sürümünde sadece yüklü temaları seçebiliyorum. Bu konuda bir bilginiz var mı?

Forumda aynı başlık altında birden fazla soru ve sorun hakkında konuşmuyoruz. Bu sebeple, bu soruyu Cinnamon tema yükleme konusu altında sormanız daha uygun olacaktır.
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2018, 21:26:46 Gönderen: Butterfly »