Gönderen Konu: Kurulum sonrası CD/DVD sürücüsüne ulaşamıyorum  (Okunma sayısı 158 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TheFulcrum

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Xfce
  • İşlemci: AMD Athlon 2
Merhaba ,windows 7'den linux mint'e geçtim. kurulum yaparken windowsu silip linux'u kur seçeneği ile kurulum yaptım. yani c sürücüsü üzerine. ama kurulum sonrası d sürücüsüne (cd/dvd sürücüsü olarak geçiyor/ HL-DT-ST DVDRAM GH22NS50) ulaşamıyorum. bu sürücüye ve içindeki dosyalara linux üzerinden nasıl erişebilirim yardımcı olur musunuz?

Dağıtım: Linux Mint 19
Masaüstü: Xfce

hangi bilgiler gerekli emin olmadığım için bir kaç tane ekran görüntüsü ekliyorum. lazım olan bilgileri konuya eklerim.

« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2018, 19:34:59 Gönderen: TheFulcrum »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: Kurulum sonrası CD/DVD sürücüsüne ulaşamıyorum
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2018, 20:51:24 »
Ortam yok diyor, yani takılı bir DD/DVD medyanın bulunmadı belirtiliyor.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı TheFulcrum

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 19
  • Masaüstü: Xfce
  • İşlemci: AMD Athlon 2
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2018, 08:19:21 »
Ortam yok diyor, yani takılı bir DD/DVD medyanın bulunmadı belirtiliyor.

hocam biosta ve diskler kısmında gözüküyor ama. win7'de sıkıntısız çalışıyordu. ne yapabilirim ulaşmak için?
diski çıkar diyince dvd koyma yeri de açılıyor. bu cd/dvd sürücüsünün 40-50 gb depolama alanı vardı içine yedek almıştım. o dosyalara ulaşamıyorum.
herhangi bir cd/dvd takınca okuyor. mount edincede ediliyor ama bana içindeki dosyalar lazım.
sata kablosunu vs. kontrol ettim. sorunsuz çalışıyor ve sistemde görünüyor ama depolama sistemi açılmıyor.
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2018, 09:07:45 Gönderen: TheFulcrum »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2018, 10:16:49 »
CD/DVD Sürücüsü olarak görünen farklı bir disk bölümü değildir, DC ve DVD ortam taktığınız aygıttır. Eğer sisteminizde farklı bir disk bölümü vardı ise, "Diski sil ve Linux Mint yükle" seçeneği sadece bir disk bölümünü değil, tüm diskteki biçimlendirip, tüm diske Linux Mint'i kurar. Bu husus kurulum sırasında uyarı olarak belirtiliyor. Diskinizdeki olası bir farklı disk bölümü, bu seçenekle kurulum sırasında silinmiş olur.

« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2018, 10:17:51 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...