Gönderen Konu: [Çözüldü] Yazılım Yöneticisi ile Flatpak Uygulaması Kurulum Sorunu  (Okunma sayısı 289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mrtsglk

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: AMD R7 370
Merhaba arkadaşlar flatpak ile ilgili bir sorunum var, resimi ekledim. Her uygulamada aynı hatayı alıyorum bu sorunu nasıl çözebilirim.

Düzenleme: Konu başlığı
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2018, 00:16:48 Gönderen: mrtsglk »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: Yazılım Yöneticisi ile Flatpak Uygulaması Kurulum Sorunu
« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2018, 20:56:19 »
Lütfen açtığınız konularda aşağıdaki bağlantıdaki hususlara özen gösteriniz.

Konu hatalı bölümdeydi ("Kurulum Öncesi ve Sonrası" bölümünden "Yazılım Yükleme Kaldırma" bölümüne taşındı).
Yukarıdaki bağlantıdaki genel sorunlar için istenen komutun çıktısını paylaşınız.
Ayrıca ekran görüntüsündeki hata çıktısını kopyalayıp foruma yapıştırınız, iletişim pencerelerindeki hata mesajları seçilip kopyalanabiliyor.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı egetun

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • egetun
    • EGETUN.com
  • Masaüstü: Xfce
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 740M
  • İşlemci: Intel i5
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2018, 03:04:31 »
aynı sorunu ben de yaşamaktayım ve benzer bir başlık açacakken de bu başlığa denk geldim.

hata metni, kurulmak istenen uygulamaya göre değişmekte birlikte iletişim penceresindeki metin xfce'te ne yazık ki seçilemiyor.
could not locate runtime "runtime/org.freedesktop.Platform/x86_64/**"  in any registered remotes.

sorunu internet üzerinden arattığımda, linuxmint'in resmî github sayfasında da aynı sorunun yaşandığına dair bir hata bildirimi gördüm.

yazılım yöneticisi, yani yazılım deposundaki adıyla mintinstall'da flatpak ile ilgili iki farklı dosyada yapılan değişiklikler ile bu sorun çözülmüş. ancak github'da yer alan değişikliklerin güncelleme olarak bize yansıması biraz zaman alabilir.

bu arada, flatpak şu an için sadece görel arayüzde hata veriyor, uçbirim üzerinden sıkıntısız bir biçimde kullanılabiliyor hâlâ.
Deniz Ege Tunçay

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
« Yanıtla #3 : 02 Temmuz 2018, 11:45:21 »
Bu durumda Github deposundaki düzeltilmiş dosyayı aşağıdaki komutlarla sisteminize indirerek, geçici olarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Sorun Yazılım Yöneticisinin bir sonraki sürümünde çözülecek görünüyor.

Kod: [Seç]
sudo mv /usr/lib/linuxmint/mintinstall/installer/_flatpak.py /usr/lib/linuxmint/mintinstall/installer/_flatpak.py.yedek
wget --no-check-certificate https://raw.githubusercontent.com/linuxmint/mintinstall/master/usr/lib/linuxmint/mintinstall/installer/_flatpak.py
sudo mv ./_flatpak.py /usr/lib/linuxmint/mintinstall/installer/
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı mrtsglk

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: AMD R7 370
« Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2018, 00:16:17 »
Bu durumda Github deposundaki düzeltilmiş dosyayı aşağıdaki komutlarla sisteminize indirerek, geçici olarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Sorun Yazılım Yöneticisinin bir sonraki sürümünde çözülecek görünüyor.

sudo mv /usr/lib/linuxmint/mintinstall/installer/_flatpak.py /usr/lib/linuxmint/mintinstall/installer/_flatpak.py.yedek
wget --no-check-certificate https://raw.githubusercontent.com/linuxmint/mintinstall/master/usr/lib/linuxmint/mintinstall/installer/_flatpak.py
sudo mv ./_flatpak.py /usr/lib/linuxmint/mintinstall/installer/

Sorunu bu şekilde çözebildim teşekkürler.