Gönderen Konu: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı  (Okunma sayısı 9072 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18842
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3


Linux Mint 19 Tara Masaüstü Ekran GörüntüleriLinux Mint 19 Tara Cinnamon 3.8 MasaüstüLinux Mint 19 Tara MATE 1.20 MasaüstüLinux Mint 19 Tara Xfce 4.12 Masaüstü

Genel Bilgilendirmeler ve Resmi Bilgilendirme Bağlantıları

Linux Mint 19 Tara'nın, Cinnamon 3.8, MATE 1.20 ve Xfce masaüstü ortamlarını içeren Kararlı Sürüm ISO kalıpları ftp sunucularında yerlerini aldılar.

Aşağıdaki bağlantılardan resmi sürüm duyurusu, yeni özellikler ve sürüm notları ile ilgili resmi blog sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Linux Mint 19 Tara Cinnamon Kararlı Sürüm Duyurusu
Linux Mint 19 Tara Cinnamon Yeni Özellikler
Linux Mint 19 Tara Cinnamon Sürüm Notları

Linux Mint 19 Tara MATE Kararlı Sürüm Duyurusu
Linux Mint 19 Tara MATE Yeni Özellikler
Linux Mint 19 Tara MATE Sürüm Notları

Linux Mint 19 Tara Xfce Kararlı Sürüm Duyurusu
Linux Mint 19 Tara Xfce Yeni Özellikler
Linux Mint 19 Tara Xfce Sürüm Notları


Sürüm Özellikleri Hakkında Bilgiler

Nisan 2023 yılına kadar (güvenlik güncellemesi) desteği sürecek olan Linux Mint 19 Tara ile gelen yeniliklerden bazıları şunlar.

Çekirdek 4.15

Libre Office 6.0.x

Cinnamon 3.8 Sürüm Bilgileri

Cinnamon masaüstü 3.8 sürüm ile gelen yeniliklerden bazı başlıklar şunlardır.

Cinnamon 3.8 ile birlikte gelen iyileştirmeler sayesinde, uygulamaların başlatılması ve yeni pencerelerin oluşturulmasının daha hızlı ve verimli olduğu hissedilebiliyor. Bu geliştirme ekibinin Cinnamon'un performansı ile ilgili araştırmaları ve diğer pencere yöneticileri ile yaptığı karşılaştırmalar ile ulaşılan bir sonuç oldu. Buna ek olarak, geliştime ekibi pencere animasyonlarını iyileştirme fırsatını da elde etti, böylece pencere animasyonları daha temiz bir görünüme sahip oldu.

libnemo-extension ile ilgili iyileştirmeler ve görüntü işlenme şekli sayesinde, Nemo dizin içeriğini daha hızlı gösterebilmektedir.
Nemo artık USB aygıtları üzerinden dosya taşırken bekleme yapmıyor.
Gnome'dan port edilen iyileştirmeler, Cinnamon'da tam aşama yeniden çizilme oluşumunu azalttı.
Artık ses uygulamacığındaki varsayılan özellik sayesinde, ses ayarlarına girmeden ses seviyesi %150 olarak ayarlanabilmekte.Nemo araması basitleştirildi ve kullanımı daha kolay hale getirildi, eskisinden çok daha hızlı ve eşzamanlaması daha iyi.
Yıldız simgesine tıklayarak bir aramanın hatırlanmasını sağlayabilir ya da bu simgeye sağ tıklayarak önceki kayıtlı aramalara ulaşabilirsiniz. Cinnamon bildirimleri ile ilgili iyileştirmeler yapıldı. Bildirimler artık ekranın alt kısmında gösterilecek şekilde ayarlanabiliyor.
Sembolik simgeler sayesinde Cinnamon daha modern görünüyor ve koyu temalara daha iyi destek sağlıyor.
Masaüstünü Göster aracındaki iyileştirmeler sayesinde, Masaüstü Uygulamacıklarına kolayca erişebiliyorsunuz.
Elogind desteği eklendi,  ntp ve ntpdate yerine systemd-timedated1 kullanılmaya başlandı ve admin:// protokolü eklendi.
Ağ ayarları için GNOME 3.26 düzeltmeleri kullanılarak GNOME 3.24 özellikleri kullanılmaya başlandı.
Eğer herhangi bir işaretleme aygıtı mevcut değilse, dokunmatik panel etkin hale geliyor.
32GB.'lık büyük dosyalar için önizleme desteği eklendi.

MATE 1.20 Sürüm Bilgileri

Masaüstü Ayarları aracına Mate masaüstü ortamı için HiPDI ölçekleme seçeneği eklendi.HiDPI geçişinde, dinamik yeniden boyutlandırma ve ölçeklemesi tetiklenmekte ve yeniden oturum açma işlemi gerekmemektedir.
Marco pencere yöneticisine DRI3 ve XPresent desteği eklenerek, oyun oynanınışında daha iyi kare oranı sağlanmıştır.
Marco artık dötte bir pencere döşemesini desteklemektedir.
İmleç tuşları Alt-Tab değiştiricisinde gezinmek için kullanılabilir ve klavye kısayolları pencereleri diğer ekranlara taşıyabilir.
MATE uçbirimi arkaplan resmi, solarize tema ve sekme geçişi için kısayol desteğine kavuştu,
Panel uygulamacıkları görüntüleme birimlerinde doğru olarak boyutlanmakta ve birçok grafik dinamik olarak ölçeklendirilmektedir.
Engrampa arşiv yöneticisi, şifrelenmiş 7z arşivleri için iyileştirme desteği aldı.


Xfce 4.12

Whisker menu 2.1.7 sürüme yükseltildi.

Timeshift

Linux Mint 19'da en belirgin özelliklerden bir tanesi Timeshift uygulaması oldu. Linux Mint 18.3 ile varsayılan olarak sunulmaya başlanan ve tüm Linux Mint sürümlerinin deposuna eklenmesine rağmen, artık Linux Mint güncelleme stratejisinin ve iletişiminin merkezinde yer almaktadır.

Timeshift sayesinde (yedeklediğiniz) istenen bir ana geri dönebilir ve bilgisayarınızı en son işlevsel sistem anlık görüntüsüne geri yükleyebilirsiniz. Bir şey çöktüğünde, bir önceki anlık görüntüye geri dönerek, hiç bir şey olmamış gibi çalışmaya devam edebilirsiniz.

Böylece, potansiyel regresyonlardan (hatalardan) endişelenmenize bırakmayarak, bilgisayarınızın bakımını büyük ölçüde basitleştirir. Kritik bir regresyonun gerçekleşmesi durumunda, bir anlık görüntüyü geri yükleyebilirsiniz (böylece regresyonun etkilerini iptal edebilirsiniz) ve güncellemeleri seçerek olarak uygulayabilmeye devam edebilirsiniz (önceki sürümlerde yaptığınız gibi).

Güvenlik ve kararlılık büyük önem taşımaktadır. Tüm güncellemeleri uygulayarak bilgisayarınızı güvende tutabilir ve otomatik anlık görüntülerle kararlılık güvencesini sağlayabilirsiniz.


Güncelleme YöneticisiGüncelleme Yöneticisi artık ihtiyat ve seçime dayalı güncelleme sistemini değiştirmiş durumda. Sistemin kararlılık garantisi Timeshif uygulaması ile desteklenmekte ve tüm güncellemelerin yüklenmesi önerilmektedir.

Güncelleme Yöneticisi, Timeshift ile ilgili bir yapılandırma tespit etmezse bir uyarı göstermektedir.

Güncellemeler türe göre sıralanmakta, güvenlik ve çekirdek güncellemeleri üstte yer almaktadır.

Üçüncü taraf ek depolar ve PPA kaynaklı güncellemeler için yeni bir tür tanımlandı. Bu güncellemelerin üzerine geldiğinizde, kaynakları bir araç ipucu ile gösterilmektedir.

Geçmişte otomatik güncellemeler gelişmiş kullanıcılar için öngörülüyordu. Birisinin bir cron işi yapmak için yeterince tecrübesi varsa, APT günlüklerini inceleyip ve regresyonların etrafından dolaşabilecek kadar deneyimi olduğu varsayılıyordu. Ancak artık Timeshift sayesinde, herkes sistem anlık görüntülerini geri yükleyerek olası regresyonların etkisinden kurtulabileceği için için, otomatik güncellemeler tercihlerde kolayca etkinleştirilebilir hale getirilmiştir.mintupdate-tool komutu mintupdate-cli komutu ile değiştirildi. Bu yeni komut dconf kullanmıyor, daha iyi seçenekler sunmakta ve betik dosyaları ve uçbirim için daha kolay kullanım sağlamaktadır.

Çekirdek güncellemeleri, çekirdek paketlerinin yüklenmesi elle yapmak yerine yerine meta paketlerden destek almaktadır. Bu, "apt autoremove" kullanarak eski çekirdeklerin kaldırılmasını kolaylaştırmaktadır.

Düşük gecikmeli "lowlatency" çekirdekler için destek eklendi.

Güncelleme Yöneticisi, koyu temaları daha iyi desteklemek ve yardım menüsündeki bir klavye kısayolları penceresi desteği için sembolik simgelere geçiş yaptı.

Karşılama Ekranı

Linux Mint 19 yepyeni bir karşılama ekranı ile geliyor. Ana sayfa sizi bilgisayarınıza ve yeni işletim sisteminiz için karşılıyor. Yeni ekran daha fazla bilgi edinmeyi ve ilk adımlarınızda size rehberlik etmeyi kolaylaştırıyor.
Yazılım Yöneticisi

Yazılım Yöneticisi Linux Mint 18.3 ile birlikte iyileştirmeler alarak yenilenip, Flatpak desteğine de kavuşmuştu.

Linux Mint 19 ile birlikte kullanıcı arayüz düzeni iyileştirildi ve geçiş animasyonları eklendi. Klavye navigasyonu gözden geçirildi ve geliştirildi. Artık daha hızlı ve eşzamansız biçimde kategoriler içinde arama yapabilirsiniz.

Linux Mint'te APT ve Flatpak için dahili bir önbellek geliştirildi. Bu önbellek bir soyutlama katmanı sağlıyor, böylece Yazılım Yöneticisi gibi uygulamalar bunların farkları hakkında endişelenmeden APT ve Flatpak'ı aynı şekilde ele alabilir. Bu önbellek ileride menü veya Güncelleme Yöneticisi gibi diğer uygulamalar tarafından kullanılabilecek.

Önbellek performansını artırmak için gösterilen çabalar, Yazılım Yöneticisinin eskisinden daha hızlı başlatılabilmesine olanak sağladı.
Etkinlik ve yükleme göstergeleri geliştirildi. Arkaplan etkinliklerini takip etmek artık daha kolay..flatpakref ve .flatpakrepo için destek eklendi, böylece Flatpak uygulamalarını kolayca yüklemek için Web üstündeki düğmelere tıklayabilir veya Flatpak kurulum dosyalarını paylaşabilirsiniz.
Eğer mevcutsa, Yazılım Yöneticisi Flatpak uygulamalarının boyutunu ve sürümünü gösterebiliyor.
Eski ekran görüntüleri temizlendi.

HiDPI Desteği

Her yeni sürümde HiDPI desteği daha iyi hale getiriliyor.
Artık tüm Linux Mint araçları GTK3 kullanıyor ve HiDPI desteğine sahip.
Mint-Y varsayılan teması, HiDPI için daha net görüntü sağlayan "@2x" simgeleri bulunduruyor.

X-Uygulamaları (Xapps) İyileştirmeleri

Metin düzenleyicisi Xed, artık yeni bir tercihler penceresi kullanıyor. Bu pencere türü libXapp tarafından sağlanıyor ve ileride daha fazla uygulamada kullanılabilir.
GTK 3.22 için görünüm ve his iyileştirmeleri yapıldı.
Otomatik kelime tamamlama için yeni bir eklenti eklendi. Bu eklenti sözlükleri kullanmıypr, ancak belgede halihazırda bulunan kelimeleri otomatik olarak tamamlayabiliyor.
Yardım menüsüne bir klavye kısayolları penceresi eklendi.
PDF okuyucu Xreader, libXapp tercihler penceresi ve isteğe bağlı araç çubuğu düğmeleri için destek aldı.
"Gizlilik" ayarlarından "Son erişilen dosyaları hatırla" seçeneğini etkinleştirilirse, Xreader yeni açılan PDF ve ePub belgelerine daha hızlı erişim sağlıyor.
Artık önizleme resimlerinin boyutunu değiştirmek mümkün ve bu boyut her belge için hatırlanıyor.
Ek açıklamalar artık silinebiliyor.
ePub desteği iyileştirildi. Önizleme resimleri düzeltildi ve artık ePub belgelerini kaydetmek mümkün.
Yumuşak kaydırma desteği geliştirildi.

Diğer İyileştirmeler

USB bellek biçimlendirme aracı artık exFat dosya sistemini destekliyor.
Yazılım Kaynakları aracı PPA deposundan kurulu paketleri gösterebiliyor.
Çoklu monitör desteğini iyileştirmek için giriş ekranına yeni bir seçenek eklendi.
GNOME Takvim uygulaması varsayılan olarak kurulu geliyor.
Gnome-system-logs yerine gnome-logs uygulaması kurulu geliyor.
Çoklu ortam paketlerini kurulurken MS yazıtipleri otomatik olarak kuruluyor.
Tüm Linux Mint araçları için HiDPI, GTK3 ve Python3 desteği geldi. Birçoğu da AptDaemon ve pkexec'e geçti.
Ntp ve ntpdate silindi. Cinnamon zaman ayarı için systemd kullanmaya başladı.

Sanatsal İyileştirmeler

Linux Mint 19 ile birlikte artık Mint-Y simge ve GTK temaları varsayılan olarak geliyor.
Mint-Y temalarının farklı renk seçenekleri eklendi.

Linux Mint 19 Tara birbirinden güzel arkaplan resimleri ile gelmektedir. Linux Mint 19 arkaplanları için katkıda bulunanlar; Aaron Thomas, Bruno Fantinatti, Eva Blue, Ezra Comeau-Jeffrey, Jakob Owens, Jan Kaluza, Joanna Kosinska, Johannes Plenio, Jonathan Ferland-Valois, Josh Spires, Luke Stackpoole, Micha Sager, Monika, Oskars Sylwan, Rachael Smith, Sezgin Mendil, Tom Vining, Vladimir Proskurovskiy, Will H McMahan ve Willian Justen de Vasconcellos.Ayrıca Bookwood ve Kevin TeeLinux tarafından yeni Linux Mint arkaplanları eklendi.
İndirme Bağlantıları

Linux Mint 19 Cinnamon Kararlı Sürüm64 Bit    32 Bit
Linux Mint 19 MATE Kararlı Sürüm64 Bit 32 Bit
Linux Mint 19 Xfce Kararlı Sürüm64 Bit 32 Bit


Torrent Bağlantıları

Linux Mint 19 Cinnamon Kararlı Sürüm64 Bit    32 Bit
Linux Mint 19 MATE Kararlı Sürüm64 Bit 32 Bit
Linux Mint 19 Xfce Kararlı Sürüm64 Bit 32 Bit


Lütfen indirdiğiniz ISO dosyalarının doğrulamasını yapmayı ihmal etmeyiniz.

Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyası Doğrulama Adımları

Öncelikle aşağıdaki komutlarla GPG imza anahtarını indiriniz ve doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
gpg --keyserver keys.gnupg.net --recv-key A25BAE09
Kod: [Seç]
gpg --list-keys --with-fingerprint
Yukarıdaki komutu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir çıktı almanız gerekiyor.

Kod: [Seç]
pub   4096R/A25BAE09 2016-06-07
Anahtar parmak izi = 27DE B156 44C6 B3CF 3BD7  D291 300F 846B A25B AE09
uid                  Linux Mint ISO Signing Key <root@linuxmint.com>

İndirdiğiniz ISO dosyası ile birlikte aşağıdaki sha256sum.txt ve sha256sum.txt.gpg dosyalarını indirip, hepsini aynı dizin içine koyunuz (Bağlantılara sağ tıklayıp farklı kaydet seçeneği ile indirebilirsiniz).

sha256sum.txt

sha256sum.txt.gpg

Şimdi "cd" komutu ile dosyaların bulunduğu dizin içine geliniz.

Kod: [Seç]
cd /nerede/bu/dosyaların/bulunduğu/dizin
Dosyalar kullanıcı ev dizini için linuxmint isimli bir dizinde olduğunu varsayarsak komutu aşağıdaki şekilde düzenlemeniz gerekecek.

Kod: [Seç]
cd ~/linuxmint
Bunun yerine dosyaların bulunduğu dizin içinde sağ tıklayıp "Burada uçbirimi aç" seçeneği ile ilgili dizin içinde uçbirimi açabilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki komutla imza doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
gpg --verify sha256sum.txt.gpg sha256sum.txt
Bu komutun sonucunda aşağıdaki benzer bir çıktı almanız gerekiyor.

Alıntı
gpg: Good signature from "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>"

ya da

Alıntı
gpg: "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>" deki imza iyi

Ardından aşağıdaki komutla indirdiğiniz ISO dosyasının doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
sha256sum -b indirdiğiniz_iso_dosyasının_adı.iso
Bu komutun çıktısı ile aşağıda paylaşılan ya da sha256sum.txt içinde bulunan doğrulama kodları ile karşılaştırınız.

İmza doğrulama sonucu iyi çıkar ve sha256sum kodları eşleşirse sorunsuz ve güvenli bir indirme yaptığınız anlamına gelecektir.

Sha256 Doğrulama Kodları

Kod: [Seç]
2233bd95ca6b0c605d02b76dcc678c63253f9f14f5c1539f82d412e0dce8f981 *linuxmint-19-cinnamon-32bit.iso
41dd237ed33a4cc5865ef52cd92b479cded0a9341956de4d6adb794e9c1c10a9 *linuxmint-19-cinnamon-64bit.iso
c92a9baafdd599da057a97236f0a853ce1f8b3c7ad41e652ceba493f9ca5623f *linuxmint-19-cinnamon-64bit-v2.iso
499602180c071505ac7aa0fc69cb01363f98179e7930fb401a62838959224d7c *linuxmint-19-mate-32bit.iso
a5f9893d2960eaea1a4d35a86c1d2a627a2a8ee3e578f01514ab75c8ef323a8d *linuxmint-19-mate-64bit.iso
f8164654b7600ced1aa8ef6abee2e56620388b0baa161d7b17699f425223d7c7 *linuxmint-19-mate-64bit-v2.iso
54daa1c9912b4d77c0c90f884abfa09b7f9d6a0992d3c404d8dd782333d7659a *linuxmint-19-xfce-32bit.iso
772786adad318c0571ff621fe13e66ebde1366557d0579bd045a3c649ffb917a *linuxmint-19-xfce-64bit.iso
c996a0de1e010476f36ed55322cb055b07d3bd507f0c60eff65b07634f20f897 *linuxmint-19-xfce-64bit-v2.iso


Beta Sürümden Kararlı Sürüme Geçiş

Eğer sisteminize Linux Mint 19 Beta sürüm ISO dosyaları ile kurulum yaptıysanız, Güncelleme Yöneticisindeki güncellemeleri kurmanız ve aşağıdaki komutlarla kararlı sürümdeki değişiklikleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Kod: [Seç]
apt remove ttf-mscorefonts-installer
apt install libreoffice-sdbc-hsqldb sessioninstaller ttf-mscorefonts-installer
sudo rm -f /etc/systemd/logind.conf
apt install --reinstall -o Dpkg::Options::="--force-confmiss" systemd
sudo rm -f /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/com.ubuntu.enable-hibernate.pkla

Ardından sistemi yeniden başlatabilirsiniz.


Linux Mint 18.3'ten Linux Mint 19'a Sürüm Yükseltme

Linux Mint 18.3'ten, Linux Mint 19'a sürüm yükseltmek için aşağıdaki konumuzu inceleyebilirsiniz.

« Son Düzenleme: 22 Temmuz 2018, 21:22:06 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı beatnbeer

 • Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 95
 • Dağıtım: Linux Mint 20
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
 • Grafik Kartı: Radeon RX570 ITX 8GB
 • İşlemci: AMD Athlon 200ge
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2018, 22:12:33 »
"Announcements will be made shortly with instructions on how to upgrade from Linux Mint 18.3"

biraz daha bekleyeceğiz anlaşılan 19'a yükseltmek için

Çevrimdışı lalabaki

 • Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 38
 • Dağıtım: Manjaro
 • Masaüstü Ortamı: XFCE
 • Grafik Kartı: ATI Medison Readon|Intel Hybrid
 • İşlemci: Intel Core i5
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #2 : 30 Haziran 2018, 00:43:25 »
Optimus teknolojisi için kapalı kaynak sürücüleri yüklemek istediğimizde  acaba varsayılan olarak bumblebee mi yoksa prime mı kullanıyor?

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18842
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2018, 01:14:00 »
@beatnbeer , resmi blogta yükseltme ile iglili bir rehber yayınladığında, forumda bir nasıl belgesi paylaşabiliriz.

@lalabaki , Sürücü Yöneticisi yardımıyla sürücü kurarsanız, Nvidia Prime yöntemini seçmiş olursunuz. Şu an son kullanıcı için en uygun olan yöntem budur.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı az1986

 • Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 49
  • az198608
 • Dağıtım: Linux Mint 19.1, Deepin 15.9
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.0, DDE 15.9
 • Grafik Kartı: Nvida 525m
 • İşlemci: İntel Core i5
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2018, 10:18:21 »
Bumblebee kurulumu linux mint 18.x sürümleri ile aynımı ?

Çevrimdışı Danny

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 2045
 • Nihilist
 • Dağıtım: Linux Mint
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
 • Grafik Kartı: Intel HD 620
 • İşlemci: Intel i7 - 7500U
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #5 : 30 Haziran 2018, 13:09:52 »
yeni sürüm ile birlikte web sitemizi de yenilediğimizi buradan duyurmuş olalım.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı beatnbeer

 • Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 95
 • Dağıtım: Linux Mint 20
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
 • Grafik Kartı: Radeon RX570 ITX 8GB
 • İşlemci: AMD Athlon 200ge
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #6 : 30 Haziran 2018, 13:20:29 »
@Butterfly  hocam nasıl belgesi gerçekten iyi olur çünkü bir sürü oyun vs. yüklü olmasa hemen temiz kurulum yapardım ama yükseltmek daha çok işime geliyor şu anda.

Çevrimdışı JihXela

 • Çaylak Penguen
 • **
 • İleti: 103
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #7 : 30 Haziran 2018, 13:43:41 »
Çok başarılı bir sürüm olmuş gerçekten. Sanırım Linux Mint'e geçeceğim. Timeshift'e bu derce özen gösterilmesi acaba ilerde Linux Mint Rolling Release mi olacak sorusunu aklıma getirdi.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18842
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #8 : 30 Haziran 2018, 13:49:44 »
Bumblebee kurulumu linux mint 18.x sürümleri ile aynımı ?

@az1986 , henüz Bumblebee kurulumu denemedim, ama büyük ihtimalle Linux Mint 18.x ile aynı kurulumu yaparsanız sorun yaşamazsınız. Sorun yaşmanız durumunda ayrı bir konu açarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

@Butterfly  hocam nasıl belgesi gerçekten iyi olur çünkü bir sürü oyun vs. yüklü olmasa hemen temiz kurulum yapardım ama yükseltmek daha çok işime geliyor şu anda.

@beatnbeer , nasıl belgesini resmi blogta yayınlanacak paylaşıma göre hazırlayacağız. Bir miktar tecrübemizi de ekleyebilriz. Örnein daha önce elle yükseltme yaptığımda Vino paketindeki bir sorun nedeniyle oturum açılmıyordu. Vino paketini kaldırınca rahatlıkla oturum açmıştım. Elle yükseltme de bile çok az sorun yaşadığıma göre, yükseltme aracı ile sürüm yükseltildiğinde sorun yaşnma olasılığının çok daha düşük olacağını düşünüyorum.

yeni sürüm ile birlikte web sitemizi de yenilediğimizi buradan duyurmuş olalım.

@Danny , ellerine sağlık, kendi adıma çok beğendim.

Çok başarılı bir sürüm olmuş gerçekten. Sanırım Linux Mint'e geçeceğim. Timeshift'e bu derce özen gösterilmesi acaba ilerde Linux Mint Rolling Release mi olacak sorusunu aklıma getirdi.

@JihXela , Ubuntu tabanında yuvarlanan sürüm olma olasılığı çok düşük. Linux Mint 17.x serisi ile birlikte, Ubuntu'nun ara sürümlerinin bırakılması ve sadece LTS sürümlerin taban alınması stratejisinin temel amacı, Cinnamon masaüstü ve sistemin geneline daha fazla yoğunlaşmaktı. Bu iş gücü kısıtından kaynaklanan bir husus olarak değerlendirilebilir. İleride geliştirici manasında destek daha fazla arttığında belki bağımsız bir yapıda Linux Mint bile görebiliriz. Ama şu anki kaynağa göre bu yakın bir zaman gibi durmuyor. Linux Mint 19'u Linux Mint 18.x serisine göre performans açısından ben de daha başarılı buldum.
« Son Düzenleme: 30 Haziran 2018, 13:55:36 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı Trust

 • Forum Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 406
 • Dağıtım: Lİnux Mint 19
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
 • Grafik Kartı: Intel HD Graphics 3000 -NVIDIA Ge Force GT 520 MX
 • İşlemci: intel core i5-2450M
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #9 : 30 Haziran 2018, 19:24:19 »
Geliştiricisinden son kullanıcısına kadar emeği geçen herkese teşekkür ederim.  Zevk alarak kullanacağımız bir dağıtım olmuş. Her sürüm bir önceki sürümün üstüne birşeyler katarak ilerlemesi de cabası :)
الهى انت مقصودى، ورضاك مطلوبى

Çevrimdışı Danny

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 2045
 • Nihilist
 • Dağıtım: Linux Mint
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
 • Grafik Kartı: Intel HD 620
 • İşlemci: Intel i7 - 7500U
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #10 : 30 Haziran 2018, 23:08:00 »
4GB ram ve 40 GB disk alanı oluşturduğum sanal makinada bile muhteşem bir performans ile çalışıyor. Hem açılışı çok hızlı hem kullanımı, gözle görünür bir iyileştirme var.
Gelip sağ yanağımdan öptü. Dindar değildim ama sol yanağımı da çevirmek istedim o an...

Çevrimdışı meda

 • Penguen
 • ***
 • İleti: 408
 • Dağıtım: Manjaro-Lysia 20.0 X64 KDE
 • Masaüstü Ortamı: KDE
 • Grafik Kartı: GT 940MX
 • İşlemci: İ7 7500U
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #11 : 01 Temmuz 2018, 07:59:45 »
Bu sürümde de dokunmatik imleçsürer 3-4-5 parmak hareketlerine görev atanmamış  :( başka bahara kalmış. @Sezgin Mendil arkadaşa teşekkürler ama daha fazla Türk isim görmek güzel olurdu.  :)

Güzel sürüm olmuş. Geliştiricilerin eline sağlık.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"

Çevrimdışı bahadir1903

 • Çok Yeni Penguen
 • *
 • İleti: 14
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #12 : 06 Temmuz 2018, 21:15:47 »
indirmede sorunmu var? 12 saat diyor

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18842
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #13 : 06 Temmuz 2018, 21:34:42 »
indirmede sorunmu var? 12 saat diyor

Torrent bağlantılarını ya da farklı bir yansıyı deneyebilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18842
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Ynt: Linux Mint 19 Tara Kararlı Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı
« Yanıtla #14 : 17 Temmuz 2018, 17:00:56 »
" These new ISO ship a handful of bug fixes which were released since the stable release. The main reason for the respin though is the new ubuntu-system-adjustments. Its postinst was broken in the stable release and now that a new Grub package hit the bionic repositories, it broke the EFI installation in online mode.

For this reason we're respinning the 64-bit ISO images."

Linux Mint ekibi, Linux Mint 19 kararlı sürümün yayınlanmasından sonra yapılan bir çok faydalı hata düzeltmesini de barındıran (bu düzeltmeler mevcut sistemlere güncelleme yolu ile geldi) ve çevrimiçi kurulumda "ubuntu-system-adjustments" paketi ve taban depodan gelen Grub güncellemesinden kaynaklı olan ve EFI kurulumlarda sorun yaşatan düzeltmeyi de içeren, yeni 64 bit Linux Mint 19 Cinnamon, MATE ve Xfce ISO dosyaları yayınlayacak. Daha önce Linux Mint 19'u kuranlarınların veya Linux Mint 19'a yükseltme yapanların herhangi bir işlem yapmasına gerek yok. Öncesinde belirttiğimiz gibi tüm hata düzeltmeleri güncelleme yolu ile sizin sisteminize de gelmiş oldu. Bu yeni ISO dosyalarının hazırlanmasının ana nedeni olarak, EFI kurulumlarda olası sorunları önlemek. Bu sebeple sadece 64 bit ISO dosyalarının güncel sürümleri hazırlanıyor.

Bu dosyalar şu an için hazır ve test ediliyor. Güncel dosyalar yayınlandığında, bu duyuru konumuzdaki bilgileri de güncelleyeceğiz.
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2018, 17:40:38 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...