Gönderen Konu: [Çözüldü] Hard Disk Bölümlendirme/Yazma/Kurulum Sorunu  (Okunma sayısı 343 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı özgürpenguen

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Solus 3
  • Masaüstü: Budgie
  • Grafik Kartı: NVIDIA GeForce 920M
  • İşlemci: Intel® Core™ i3-5015U
Merhabalar,
Sorunun ne olduğunu tam olarak çözebilmiş değilim ancak büyük ihtimalle hard diskte bir problem var. Başta HDD'den "tik tik" ses geliyordu, HDD'yi açıp kolunun takılıp takılmadığına baktım bir problem yoktu. Hepsinden önce diski sıfırlamıştım, windows ile format atmayı denedim başarısız oldu. Formatı hem Legacy şeklinde hem UEFI şeklinde denedim. Windows kurulumunda terminal açıp "diskpart" ile diski tekrar "clean" komutuyla temizlemek istediğimde "I/O" (Türkçesi G/Ç) ile ilgili bir sorundan bahsetti. Daha sonra Linux Mint kurulumu denedim disk bölümlendirmede sorun olduğunu söyledi kurulum sonlandı. Şu anda disk tamamen boş gözüküyor.  En azından diskin ölüp ölmediğini kontrol edebilmek adına live-usb üzerinden terminalde hangi kodlarla bunu check edebilirim yardım edebilirseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2018, 02:23:39 Gönderen: özgürpenguen »

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Ynt: Hard Disk Bölümlendirme/Yazma/Kurulum Sorunu
« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2018, 23:35:30 »
Sistemi çalışan DVD/USB ile açıp, Diskler (Disks) uygulaması ile diskin sağlığını kontrol edebilirsiniz. Diskler uygulamasını açıp diski seçiyorsunuz ve CTRL+S ile açılan bölümden disk sağlağını sınayabiliyorsunuz.

Bir de gsmartcontrol paketi varmış, bunu da kullanmayı deneyebilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı özgürpenguen

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Solus 3
  • Masaüstü: Budgie
  • Grafik Kartı: NVIDIA GeForce 920M
  • İşlemci: Intel® Core™ i3-5015U
Ynt: Hard Disk Bölümlendirme/Yazma/Kurulum Sorunu
« Yanıtla #2 : 13 Haziran 2018, 02:23:17 »
Baya acılar içinde ölmüş Hard Disk. Reallocated sector count, failed diyordu ve 2800 civarı hata vardı. Neyse SSDye geçme zamanı gelmişti çoktan.