Gönderen Konu: Linux Mint 19 Tara - Cinnamon, MATE, Xfce Beta Sürüm ISO Dosyaları Yayınlandı  (Okunma sayısı 2989 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18497
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3


Linux Mint 19 Tara Masaüstü Ekran GörüntüleriLinux Mint 19 Tara Cinnamon 3.8 MasaüstüLinux Mint 19 Tara MATE 1.20 MasaüstüLinux Mint 19 Tara Xfce 4.12 Masaüstü

Genel Bilgilendirmeler ve Resmi Bilgilendirme Bağlantıları

Linux Mint 19 Tara'nın, Cinnamon 3.8, MATE 1.20 ve Xfce masaüstü ortamlarını içeren Beta Sürüm ISO kalıpları ftp sunucularında yerlerini aldılar.

Aşağıdaki bağlantılardan resmi sürüm duyurusu, yeni özellikler ve sürüm notları ile ilgili resmi blog sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Linux Mint 19 Tara Cinnamon Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 19 Tara Cinnamon Yeni Özellikler
Linux Mint 19 Tara Cinnamon Sürüm Notları

Linux Mint 19 Tara MATE Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 19 Tara MATE Yeni Özellikler
Linux Mint 19 Tara MATE Sürüm Notları

Linux Mint 19 Tara Xfce Beta Sürüm Duyurusu
Linux Mint 19 Tara Xfce Yeni Özellikler
Linux Mint 19 Tara Xfce Sürüm Notları


Sürüm Özellikleri Hakkında Bilgiler

Nisan 2023 yılına kadar (güvenlik güncellemesi) desteği sürecek olan Linux Mint 19 Tara ile gelen yeniliklerden bazıları şunlar.

Çekirdek 4.15

Libre Office 6.0.x

Cinnamon 3.8 Sürüm Bilgileri

Cinnamon masaüstü 3.8 sürüm ile gelen yeniliklerden bazı başlıklar şunlardır.

Cinnamon 3.8 ile birlikte gelen iyileştirmeler sayesinde, uygulamaların başlatılması ve yeni pencerelerin oluşturulmasının daha hızlı ve verimli olduğu hissedilebiliyor. Bu geliştirme ekibinin Cinnamon'un performansı ile ilgili araştırmaları ve diğer pencere yöneticileri ile yaptığı karşılaştırmalar ile ulaşılan bir sonuç oldu. Buna ek olarak, geliştime ekibi pencere animasyonlarını iyileştirme fırsatını da elde etti, böylece pencere animasyonları daha temiz bir görünüme sahip oldu.

libnemo-extension ile ilgili iyileştirmeler ve görüntü işlenme şekli sayesinde, Nemo dizin içeriğini daha hızlı gösterebilmektedir.
Nemo artık USB aygıtları üzerinden dosya taşırken bekleme yapmıyor.
Gnome'dan port edilen iyileştirmeler, Cinnamon'da tam aşama yeniden çizilme oluşumunu azalttı.
Artık ses uygulamacığındaki varsayılan özellik sayesinde, ses ayarlarına girmeden ses seviyesi %150 olarak ayarlanabilmekte.Nemo arama özelliği basitleştirildi ve kullanımı daha kolay hale getirildi, eskisinden çok daha hızlı ve eşzamanlaması daha iyi.
Yıldız simgesine tıklayarak bir aramanın hatırlanmasını sağlayabilir ya da bu simgeye sağ tıklayarak önceki kayıtlı aramalara ulaşabilirsiniz. Cinnamon bildirimleri ile ilgili iyileştirmeler yapıldı. Bildirimler artık ekranın alt kısmında gösterilecek şekilde ayarlanabiliyor.
Sembolik simgeler sayesinde Cinnamon daha modern görünüyor ve koyu temalara daha iyi destek sağlıyor.
Masaüstünü Göster aracındaki iyileştirmeler sayesinde, Masaüstü Uygulamacıklarına kolayca erişebiliyorsunuz.
Elogind desteği eklendi,  ntp ve ntpdate yerine systemd-timedated1 kullanılmaya başlandı ve admin:// protokolü eklendi.
Ağ ayarları için GNOME 3.26 düzeltmeleri kullanılarak GNOME 3.24 özellikleri kullanılmaya başlandı.
Eğer herhangi bir işaretleme aygıtı mevcut değilse, dokunmatik panel etkin hale geliyor.
32GB.'lık büyük dosyalar için önizleme desteği eklendi.

MATE 1.20 Sürüm Bilgileri

Masaüstü Ayarları aracına Mate masaüstü ortamı için HiPDI ölçekleme seçeneği eklendi.HiDPI geçişinde, dinamik yeniden boyutlandırma ve ölçeklemesi tetiklenmekte ve yeniden oturum açma işlemi gerekmemektedir.
Marco pencere yöneticisine DRI3 ve XPresent desteği eklenerek, oyun oynanınışında daha iyi kare oranı sağlanmıştır.
Marco artık dörtte bir pencere döşemesini desteklemektedir.
İmleç tuşları Alt-Tab değiştiricisinde gezinmek için kullanılabilir ve klavye kısayolları pencereleri diğer ekranlara taşıyabilir.
MATE uçbirimi arkaplan resmi, solarize tema ve sekme geçişi için kısayol desteğine kavuştu,
Panel uygulamacıkları görüntüleme birimlerinde doğru olarak boyutlanmakta ve birçok grafik dinamik olarak ölçeklendirilmektedir.
Engrampa arşiv yöneticisi, şifrelenmiş 7z arşivleri için iyileştirme desteği aldı.


Xfce 4.12

Whisker menu 2.1.7 sürüme yükseltildi.

Timeshift

Linux Mint 19'da en belirgin özelliklerden bir tanesi Timeshift uygulaması oldu. Linux Mint 18.3 ile varsayılan olarak sunulmaya başlanan ve tüm Linux Mint sürümlerinin deposuna eklenmesine rağmen, artık Linux Mint güncelleme stratejisinin ve iletişiminin merkezinde yer almaktadır.

Timeshift sayesinde (yedeklediğiniz) istenen bir ana geri dönebilir ve bilgisayarınızı en son işlevsel sistem anlık görüntüsüne geri yükleyebilirsiniz. Bir şey çöktüğünde, bir önceki anlık görüntüye geri dönerek, hiç bir şey olmamış gibi çalışmaya devam edebilirsiniz.

Böylece, potansiyel regresyonlardan (hatalardan) endişelenmenize bırakmayarak, bilgisayarınızın bakımını büyük ölçüde basitleştirir. Kritik bir regresyonun gerçekleşmesi durumunda, bir anlık görüntüyü geri yükleyebilirsiniz (böylece regresyonun etkilerini iptal edebilirsiniz) ve güncellemeleri seçerek olarak uygulayabilmeye devam edebilirsiniz (önceki sürümlerde yaptığınız gibi).

Güvenlik ve kararlılık büyük önem taşımaktadır. Tüm güncellemeleri uygulayarak bilgisayarınızı güvende tutabilir ve otomatik anlık görüntülerle kararlılık güvencesini sağlayabilirsiniz.


Güncelleme YöneticisiGüncelleme Yöneticisi artık ihtiyat ve seçime dayalı güncelleme sistemini değiştirmiş durumda. Sistemin kararlılık garantisi Timeshif uygulaması ile desteklenmekte ve tüm güncellemelerin yüklenmesi önerilmektedir.

Güncelleme Yöneticisi, Timeshift ile ilgili bir yapılandırma tespit etmezse bir uyarı göstermektedir.

Güncellemeler türe göre sıralanmakta, güvenlik ve çekirdek güncellemeleri üstte yer almaktadır.

Üçüncü taraf ek depolar ve PPA kaynaklı güncellemeler için yeni bir tür tanımlandı. Bu güncellemelerin üzerine geldiğinizde, kaynakları bir araç ipucu ile gösterilmektedir.

Geçmişte otomatik güncellemeler gelişmiş kullanıcılar için öngörülüyordu. Birisinin bir cron işi yapmak için yeterince tecrübesi varsa, APT günlüklerini inceleyip ve regresyonların etrafından dolaşabilecek kadar deneyimi olduğu varsayılıyordu. Ancak artık Timeshift sayesinde, herkes sistem anlık görüntülerini geri yükleyerek olası regresyonların etkisinden kurtulabileceği için için, otomatik güncellemeler tercihlerde kolayca etkinleştirilebilir hale getirilmiştir.mintupdate-tool komutu mintupdate-cli komutu ile değiştirildi. Bu yeni komut dconf kullanmıyor, daha iyi seçenekler sunmakta ve betik dosyaları ve uçbirim için daha kolay kullanım sağlamaktadır.

Çekirdek güncellemeleri, çekirdek paketlerinin yüklenmesi elle yapmak yerine yerine meta paketlerden destek almaktadır. Bu, "apt autoremove" kullanarak eski çekirdeklerin kaldırılmasını kolaylaştırmaktadır.

Düşük gecikmeli "lowlatency" çekirdekler için destek eklendi.

Güncelleme Yöneticisi, koyu temaları daha iyi desteklemek ve yardım menüsündeki bir klavye kısayolları penceresi desteği için sembolik simgelere geçiş yaptı.

Karşılama Ekranı

Linux Mint 19 yepyeni bir karşılama ekranı ile geliyor. Ana sayfa sizi bilgisayarınıza ve yeni işletim sisteminiz için karşılıyor. Yeni ekran daha fazla bilgi edinmeyi ve ilk adımlarınızda size rehberlik etmeyi kolaylaştırıyor.
Yazılım Yöneticisi

Yazılım Yöneticisi Linux Mint 18.3 ile birlikte iyileştirmeler alarak yenilenip, Flatpak desteğine de kavuşmuştu.

Linux Mint 19 ile birlikte kullanıcı arayüz düzeni iyileştirildi ve geçiş animasyonları eklendi. Klavye navigasyonu gözden geçirildi ve geliştirildi. Artık daha hızlı ve eşzamansız biçimde kategoriler içinde arama yapabilirsiniz.

Linux Mint'te APT ve Flatpak için dahili bir önbellek geliştirildi. Bu önbellek bir soyutlama katmanı sağlıyor, böylece Yazılım Yöneticisi gibi uygulamalar bunların farkları hakkında endişelenmeden APT ve Flatpak'ı aynı şekilde ele alabilir. Bu önbellek ileride menü veya Güncelleme Yöneticisi gibi diğer uygulamalar tarafından kullanılabilecek.

Önbellek performansını artırmak için gösterilen çabalar, Yazılım Yöneticisinin eskisinden daha hızlı başlatılabilmesine olanak sağladı.
Etkinlik ve yükleme göstergeleri geliştirildi. Arkaplan etkinliklerini takip etmek artık daha kolay..flatpakref ve .flatpakrepo için destek eklendi, böylece Flatpak uygulamalarını kolayca yüklemek için Web üstündeki düğmelere tıklayabilir veya Flatpak kurulum dosyalarını paylaşabilirsiniz.
Eğer mevcutsa, Yazılım Yöneticisi Flatpak uygulamalarının boyutunu ve sürümünü gösterebiliyor.
Eski ekran görüntüleri temizlendi.

HiDPI Desteği

Her yeni sürümde HiDPI desteği daha iyi hale getiriliyor.
Artık tüm Linux Mint araçları GTK3 kullanıyor ve HiDPI desteğine sahip.
Mint-Y varsayılan teması, HiDPI için daha net görüntü sağlayan "@2x" simgeleri bulunduruyor.

X-Uygulamaları (Xapps) İyileştirmeleri

Metin düzenleyicisi Xed, artık yeni bir tercihler penceresi kullanıyor. Bu pencere türü libXapp tarafından sağlanıyor ve ileride daha fazla uygulamada kullanılabilir.
GTK 3.22 için görünüm ve his iyileştirmeleri yapıldı.
Otomatik kelime tamamlama için yeni bir eklenti eklendi. Bu eklenti sözlükleri kullanmıypr, ancak belgede halihazırda bulunan kelimeleri otomatik olarak tamamlayabiliyor.
Yardım menüsüne bir klavye kısayolları penceresi eklendi.
PDF okuyucu Xreader, libXapp tercihler penceresi ve isteğe bağlı araç çubuğu düğmeleri için destek aldı.
"Gizlilik" ayarlarından "Son erişilen dosyaları hatırla" seçeneğini etkinleştirilirse, Xreader yeni açılan PDF ve ePub belgelerine daha hızlı erişim sağlıyor.
Artık önizleme resimlerinin boyutunu değiştirmek mümkün ve bu boyut her belge için hatırlanıyor.
Ek açıklamalar artık silinebiliyor.
ePub desteği iyileştirildi. Önizleme resimleri düzeltildi ve artık ePub belgelerini kaydetmek mümkün.
Yumuşak kaydırma desteği geliştirildi.

Diğer İyileştirmeler

USB bellek biçimlendirme aracı artık exFat dosya sistemini destekliyor.
Yazılım Kaynakları aracı PPA deposundan kurulu paketleri gösterebiliyor.
Çoklu monitör desteğini iyileştirmek için giriş ekranına yeni bir seçenek eklendi.
GNOME Takvim uygulaması varsayılan olarak kurulu geliyor.
Gnome-system-logs yerine gnome-logs uygulaması kurulu geliyor.
Çoklu ortam paketlerini kurulurken MS yazıtipleri otomatik olarak kuruluyor.
Tüm Linux Mint araçları için HiDPI, GTK3 ve Python3 desteği geldi. Birçoğu da AptDaemon ve pkexec'e geçti.
Ntp ve ntpdate silindi. Cinnamon zaman ayarı için systemd kullanmaya başladı.

Sanatsal İyileştirmeler

Linux Mint 19 ile birlikte artık Mint-Y simge ve GTK temaları varsayılan olarak geliyor.
Mint-Y temalarının farklı renk seçenekleri eklendi.

Linux Mint 19 Tara birbirinden güzel arkaplan resimleri ile gelmektedir. Linux Mint 19 arkaplanları için katkıda bulunanlar; Aaron Thomas, Bruno Fantinatti, Eva Blue, Ezra Comeau-Jeffrey, Jakob Owens, Jan Kaluza, Joanna Kosinska, Johannes Plenio, Jonathan Ferland-Valois, Josh Spires, Luke Stackpoole, Micha Sager, Monika, Oskars Sylwan, Rachael Smith, Sezgin Mendil, Tom Vining, Vladimir Proskurovskiy, Will H McMahan ve Willian Justen de Vasconcellos.Ayrıca Bookwood ve Kevin TeeLinux tarafından yeni Linux Mint arkaplanları eklendi.
İndirme Bağlantıları

Dikkat : Bu ISO dosyalarının kararlı sürüm için hata bildirimleri yapılmak amacıyla hazırlandığını gözardı etmeyiniz.

Linux Mint 19 Cinnamon Beta Sürüm64 Bit    32 Bit
Linux Mint 19 MATE Beta Sürüm64 Bit 32 Bit
Linux Mint 19 Xfce Beta Sürüm64 Bit 32 Bit


Torrent Bağlantıları

Linux Mint 19 Cinnamon Beta 64 Bit    32 Bit
Linux Mint 19 MATE Beta 64 Bit 32 Bit
Linux Mint 19 Xfce Beta 64 Bit 32 Bit


Lütfen indirdiğiniz ISO dosyalarının doğrulamasını yapmayı ihmal etmeyiniz.

Linux Mint 19 Tara Beta Sürüm ISO Dosyası Doğrulama Adımları

Öncelikle aşağıdaki komutlarla GPG imza anahtarını indiriniz ve doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
gpg --keyserver keys.gnupg.net --recv-key A25BAE09
Kod: [Seç]
gpg --list-keys --with-fingerprint
Yukarıdaki komutu çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir çıktı almanız gerekiyor.

Kod: [Seç]
pub   4096R/A25BAE09 2016-06-07
Anahtar parmak izi = 27DE B156 44C6 B3CF 3BD7  D291 300F 846B A25B AE09
uid                  Linux Mint ISO Signing Key <root@linuxmint.com>

İndirdiğiniz ISO dosyası ile birlikte aşağıdaki sha256sum.txt ve sha256sum.txt.gpg dosyalarını indirip, hepsini aynı dizin içine koyunuz (Bağlantılara sağ tıklayıp farklı kaydet seçeneği ile indirebilirsiniz).

sha256sum.txt

sha256sum.txt.gpg

Şimdi "cd" komutu ile dosyaların bulunduğu dizin içine geliniz.

Kod: [Seç]
cd /nerede/bu/dosyaların/bulunduğu/dizin
Dosyalar kullanıcı ev dizini için linuxmint isimli bir dizinde olduğunu varsayarsak komutu aşağıdaki şekilde düzenlemeniz gerekecek.

Kod: [Seç]
cd ~/linuxmint
Bunun yerine dosyaların bulunduğu dizin içinde sağ tıklayıp "Burada uçbirimi aç" seçeneği ile ilgili dizin içinde uçbirimi açabilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki komutla imza doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
gpg --verify sha256sum.txt.gpg sha256sum.txt
Bu komutun sonucunda aşağıdaki benzer bir çıktı almanız gerekiyor.

Alıntı
gpg: Good signature from "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>"

ya da

Alıntı
gpg: "Linux Mint Repository Signing Key <root@linuxmint.com>" deki imza iyi

Ardından aşağıdaki komutla indirdiğiniz ISO dosyasının doğrulamasını yapınız.

Kod: [Seç]
sha256sum -b indirdiğiniz_iso_dosyasının_adı.iso
Bu komutun çıktısı ile aşağıda paylaşılan ya da sha256sum.txt içinde bulunan doğrulama kodları ile karşılaştırınız.

İmza doğrulama sonucu iyi çıkar ve sha256sum kodları eşleşirse sorunsuz ve güvenli bir indirme yaptığınız anlamına gelecektir.

Sha256 Doğrulama Kodları

Kod: [Seç]
93e95c26155b7e8d899b1853eae61d2dc9f95f9c984f8a4939bfcb5eafdccd8f *linuxmint-19-cinnamon-32bit-beta.iso
dd2a619f84a55084a3fcc743ceecce3c004ef22919662b09fbc08657c185608b *linuxmint-19-cinnamon-64bit-beta.iso
a36eba61211bc7f7a77c696fa03616edef98acc3da40d52aa2eaee5661b9c695 *linuxmint-19-mate-32bit-beta.iso
95511f65df4807bcfff9d17de684ad43fba6aea50c7f5c4d3fa26997c93d2fb8 *linuxmint-19-mate-64bit-beta.iso
d57df88d2c17e3a977db4a6b2b68c209575b19658d64b2282d46d7e338de181e *linuxmint-19-xfce-32bit-beta.iso
3b2a685a2e30a97404b35987a93feb4027a8d5e1367b7829c5add09f303e0358 *linuxmint-19-xfce-64bit-beta.iso
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2018, 10:17:17 Gönderen: Butterfly »
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı Toros

 • Çaylak Penguen
 • **
 • İleti: 107
 • Dağıtım: Linux Mint 18 Cinnamon 64 bit
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
 • Grafik Kartı: Nvidia GT 240M
 • İşlemci: İntel Core 2 Duo 2.2 Ghz
Linux dağıtımlarındaki ve özellikle de en başta Ubuntu tarafındaki durgunluk sürecinde bu geliştirmeler gerçekten çok değerli görünüyor.
Yaklaşık 6-7 yıldır radikal şekilde Ubuntu kullanan biri olarak  Linux Mint'i takdir etmemek elde değil. Her yeni sürümde çıta daha da yükseğe taşınıyor.
Mint varken ve  Ubuntu tarafında masaüstü yöneticisinin kullanışsız olduğu göz önüne alındığında Ubuntu kullanmanın pek bir çekiciliği kalmamış gibi görünüyor.
Şuan için son kullanıcının tercih edebileceği tek Linux dağıtımı kuşkusuz Mint'tir. Yeni Cinnamon sürümünü sabırsızlıkla bekliyorum.
Başarılar diliyorum.

Çevrimdışı okanakinci

 • Penguen
 • ***
 • İleti: 356
 • Dağıtım: Linux Mint 19.1
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon
 • Grafik Kartı: Nvidia GT820M + Intel Haswell-ULT
 • İşlemci: Intel Core i5-4210U @ 1.70GHz x 2
İki gündür kullanıyorum. Beta sürüm olmasına rağmen en küçük bir sorun dahi yaşamadım.

Yapılan yenilikler harika. Memnun olmadığım ne varsa hepsi değişmiş. Mesela sanatsal olarak baktığımızda Mint-Y simge teması her ne kadar güzel olsa da yetersiz kalıyordu. Şimdiyse temada bazı simgeler değiştirilmiş, ayrıca Flatpak uygulamaları da desteklenmiş. Papirüs simge teması ve ARC teması kullanacaklara da güzel haber. Ubuntu 18.04 ve dolayısıyla Linux Mint 19'un depolarında bu temalar mevcut. Yani artık dışarıdan deb paketi yükleme ya da PPA eklemeye gerek kalmadı.

Bildirimlerin alt tarafa alınabilmesi beni çok sevindirdi.

Flatpak uygulamaları daha kararlı çalışıyor.

Pidgin kaldırılmış. İsabet olmuş, pek kimse kullanmıyordu.

Gnome Takvim de varsayılan olarak kurulu geliyor.

Yazılım Yöneticisinde güncelleme ilkelerinin kaldırılması iyi olmuş. Artık hangi güncellemeleri yükleyeceğimize kafa yormak zorunda değiliz. Hepsini yüklüyoruz. İlle de bunu değiştirmek isteyenler varsa tercihlerdeki güncelleme seviyelerine bakabilirler.

Timeshift ise en çok sevdiğim şey oldu. Sistemi artık bir gün, bir hafta, bir ay (nasıl ayarladıysanız ona göre görüntüyü kaydediyor) geri almamız mümkün.

Nvidia ekran kartım daha yüksek performans veriyor.

Duvar kâğıtları harika. Sezgin Hocamın duvar kâğıdını da çok sevdim.

Bence tek eksik şey yedekleme aracı. Linux Mint'in yedekleme aracı pek hoşuma gitmiyor. Keşke onun yerine Deja Dup'ı varsayılan olarak kullansalardı. Çünkü incremental (adımlı) yedekleme özelliğine sahip. Linux Mint'in kendi yedekleme aracında böyle bir özellik yok.

Kısacası Linux Mint'in şu ana kadar en sevdiğim sürümü bu sürüm oldu.

Çevrimdışı Butterfly

 • Proje Sorumlusu
 • *****
 • İleti: 18497
 • Linux Mint Türkiye
 • Dağıtım: Linux Mint 20 & LMDE 4
 • Masaüstü Ortamı: Cinnamon 4.6 & Xfce 4.14
 • Grafik Kartı: Nvidia GF 9500
 • İşlemci: AMD X3
Cinnamon masaüstünün yanına Xfce masaüstünü ekledim. Xfce sürümde Thunar dosya yöneticisinin sağ tık ile  yönetici haklarıyla açılması, yine sağ tık menüsünden uçbirim açma, dosya arama, sembolik bağlantı oluşturma, başlatıcı oluştuma gibi özellikler varsayılan olarak eklenmiş. Linux Mint 19'a bu gibi ayrıntılarla Xfce kullanıcıları için oldukça iddialı diyebiliriz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...


Çevrimdışı meda

 • Penguen
 • ***
 • İleti: 407
 • Dağıtım: Manjaro-Lysia 20.0 X64 KDE
 • Masaüstü Ortamı: KDE
 • Grafik Kartı: GT 940MX
 • İşlemci: İ7 7500U
Cinnamon ve Deepin masaüstü ortamlarından ümidim var. Cinnamon'a  dokunmatik imleçsürer 3-4-5 parmak hareketlerini desteklese harika olurdu.  İnternet odaklı pek de bir şeyler göremedim. Neyse kararlı sürüm yayınlandığında yine de kurmak istediğim bir dağıtım olmuş.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"