Gönderen Konu: Sistem açılışında Grub ya da Windows Önyükleyicisi Gelmiyor  (Okunma sayısı 360 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ertndrsn

• Çok Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3
  • Masaüstü: Cinnamon
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GTX 760
  • İşlemci: AMD FX 6300
Dün Linux Mint 18.3 kurdum ancak başlangıçta seçmem için herhangi bir ekran gelmiyor. Grub kurulu değil sanırım. Ben nasıl kuracağımı bilmiyorum.
EasyBCD ile eklemeye çalıştım ancak Linux kısmı kapalıydı. UEFI bölüm düzeninde Linux'u açılışa eklemenin bir yolu yok mudur ?
Şu an her seferinde boot menüye girip işletim sistemi seçiyorum. Oldukça can sıkıcı.

Çevrimdışı Çağrı07

• Penguen
    • Kayıt Formu
  • Dağıtım: Linux Mint 18
  • Masaüstü: XFCE
  • Grafik Kartı: Nvidia GeForce GT 730m (4GB VRAM)
  • İşlemci: İntel Core i7 3630QM
UEFI sistemde Grub Menusu'nu açarak windows seçimi veya Linux-Ubuntu seçimi yapılamaz. Olması gereken kullanıcının Bios'a girerek istediği sistemi önyükleme için başa getirmesidir.
İleriki zaman da UEFI sistemi Legacy'e çevirerek Windows'un yanına bir Linux türevi sistem kurup Grub Menusu'nu getirebilirsiniz. Ama uğraşı ister.
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2018, 12:57:00 Gönderen: Çağrı07 »
Yaşlanıyorum...

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 19 & LMDE 3
  • Masaüstü: Cinnamon 3.8 & Mate 1.20
Bununla ilgili forumda benzer konular konular mevcut. Lütfen konu açmadan önce forum içi arama yapmayı ihmal etmeyelim.

Önce aşağıdaki konuda anlatıldığı gibi Windows tarafında hızlı başlatma/kapatma ve hazırda bekletme özelliklerini kapatın.

Ardından önyükleyici onarımı yapmayı deneyin.

Bu işlemlerden sonra BIOS EFI bölümünden Ubuntu seçeneğini seçmelisiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...