Gönderen Konu: log dosyaları çok fazla yer kaplıyor !!  (Okunma sayısı 58 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ramoss13

• Çok Yeni Penguen
  • *
    • ramazan önat
  • Dağıtım: mint
  • Grafik Kartı: nvidia
  • İşlemci: intel
log dosyaları çok fazla yer kaplıyor !!
« : 16 Mayıs 2018, 18:21:02 »
Merhaba iyi günler ;

bilgisayarımda sadece128gb ssd var. Linux için 50gb yer ayırdım swap alanı ile birlikte fakat
 linux'u kullandıktan sonra bazen uyarı alıyorum yer azaldı yeterli alan yok tarzında.
incele diyip baktıgım zaman /var/log klasörü yaklaşık 35gb oluyor bende log kayıtlarıdır diye siliyorum.

Silmem bilgisayar için saglıklı mı ?
Silmemem gerekiyorsa ne yapmam gerek ?

yardımlarınız için teşekkürler iyi çalışmalar.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
Ynt: log dosyaları çok fazla yer kaplıyor !!
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2018, 09:23:20 »
Lütfen açtığınız konularda aşağıdaki hususlara özen gösteriniz ve sisteminiz ve yaptığınız düzenlemeler ile ilgili ayrıntılı bilgi paylaşınız.

Günlük dosyalarını silmek sorun çıkarmaz, adı üzerinde işlemler hakkında bilgi sahibi olma ve sorunların kaynağını bulmak için tasarlanmış kayıt dosyaları bunlar.

Ama bunları sürekli silmek yerine, günlük dosyalarının neden bu kadar yer kapladığı hususuna yoğunlaşmanız daha uygun olur.

Sistemi yeniden başlattıktan sonra 1 - 2 saat çalıştırıp günlük işlemlerinizi ve yapınız. Sonrasında aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırınız, bu komut kullanıcı ev dizininde dmesg isimli bir dosya oluşturacak. Bu dosyanın içeriği çok uzun olacağı için, içeriğini foruma yapıştırmak yerine buraya aktarıp bağlantısını paylaşınız.

Kod: [Seç]
dmesg > dmesg
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...