Gönderen Konu: Nasıl, HDD Bozuksektör onarımı!  (Okunma sayısı 132 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Neptunmavisi

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17.1 64 Bit
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik Kartı: Nvidia onboard 7025
  • İşlemci: AMD
Nasıl, HDD Bozuksektör onarımı!
« : 14 Mayıs 2018, 21:10:34 »
Merhaba,

Hardiskim oldukça eski, çalışırken Cızırtı sesi veriyor, ve bir kaç işlemi aynı anda yaparken kasılıyor.
Bozuk sektör olabilir, Hardiskimde Bozuk sektör taratması yapıp kullanmak istiyorum, Mint 18.3 kullanıyorum. 

Nasıl bozuk sektör taratması yapıp düzeltebilirim? Veya yeni bir Linux kurarsam otomatik olarak bozuk sektörleri onarıp kurulum yapma şansım varmı.
Diğer Fiziksel hardiskimde Windows 8.1 64 Bit kurulu, Linux Mint'e oranla oldukça hızlı, bende Sorun Hardisktedir muhtemelen diyorum, Hardiskinde eski olması beni bu sonuca götürüyor.

Cevap için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
Ynt: Nasıl, HDD Bozuksektör onarımı!
« Yanıtla #1 : 14 Mayıs 2018, 21:19:30 »
Buradaki gibi yapabilirsiniz. Ama eğer kötü sektör üzerine yazılmış bir sistem dosyası varsa ve siz bu alanı işaretlerseniz bu alan atlanarak gerekli bilgiler okunmayacaktır. Bu sebeple ilgili bölümü biçimlendirip, önce kötü sektör taraması yapıp bu kötü alanları işaretleyin, ardından bu disk bölümüne yeni baştan kurulum yapın.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı Neptunmavisi

• Yeni Penguen
  • *
  • Dağıtım: Linux Mint 17.1 64 Bit
  • Masaüstü: Mate
  • Grafik Kartı: Nvidia onboard 7025
  • İşlemci: AMD
« Yanıtla #2 : 15 Mayıs 2018, 02:23:42 »
Merhaba,

Sizi tam olarak anlayıp anlamadığımı anlamak  :D için maddeler halinde sorayım.

1- Ubuntu tabanlı herhangi bir dağıtım ile kuruluma başlamadan önce HDD'yi Ext4 biçiminde formatlayıp, Hata taraması yapabiliyormuyum? Yapabiliyorsam kurulum aşamasında hangi araçlarla yapabiliyorum ve nasıl?

2- Muhtelemen şöyle olacak, Mint 18.3 Kuracağım diyelim, Mint'i USB'den Live mode'da açtım, Grafiksel masaüstündeyim yani, HDD'yi /Ext4  /Home ve Swap olarak biçimliyorum, sonrasında ise, https://forum.linuxmint.net.tr/index.php?topic=5498.msg34878#msg34878 adresinde yazdıklarınızı tek tek uyguluyorum, doğrumu anlamışım?

3-Bende DVD yazıcı yok maalesef, Sadece USB Flash disk var, Bütün Linux kurulumlarımı Usb flash disk ile yapıyorum.

Çevrimdışı Butterfly

• Proje Sorumlusu
  • Linux Mint Türkiye
  • Dağıtım: Linux Mint 18.3 & LMDE 2
  • Masaüstü: Cinnamon 3.6 & Mate 1.18
« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2018, 09:11:36 »
Senaryo şu şekilde olabilir, öncelikle sistemi kuracağınız diski istediğiniz şekilde Gparted yardımıyla bölümlendirip biçimlendirin ve kötü sektör taraması yaparak bulunan kötü sektörleri işaretleyin. Bu uzun bir işlem olacaktır. Bu işlem sonrasında kuruluma geçin ve / (kök) /home ve takas alanlarını seçin ama biçimlendirme seçeneğini işaretlemeyin. Bu şekilde kurulum yapmayı deneyin.

Bu işemleri çalışan DVD ya da USB ile yapabilirsiniz.
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce...

Çevrimdışı meda

• Penguen
  • Dağıtım: Deepin - 15.6
  • Masaüstü: Deepin
  • Grafik Kartı: GTX 960M
  • İşlemci: İ7 6700HQ
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2018, 17:43:39 »
Kötü sektörleri  işaretlesen bile zaman içinde daha da yayılacak umulmadık bir anda belki 1 ay 1 yılda HDD bozulacak. Önemli dosyaların varsa bir an önce HDD değişmeni öneririm.  :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava;Peynir ekmek değil amaAcı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet,Esirlik bedava;Bedava yaşıyoruz, bedava.
                   Orhan VELİ"